• GAÜN’den Dünyada Türk Birliği Çalıştayı’na Dev Kadrolu Katkı GAÜN’den Dünyada Türk Birliği Çalıştayı’na Dev Kadrolu Katkı Bu haber 03 Ağustos 2015, Pazartesi 13:55:15 tarihinde eklendi
  Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından Macaristan, Slovakya ve Avusturya’da gerçekleştirilen 2. Türk Dünyası Eğitim Kültür Birliktelik Çalıştayı’na GAÜN dev bir kadroyla katıldı.

  Çalıştayın ilk gününde Budapeşte’de Türk Büyükelçiliği tarafından verilen resepsiyon ve buradaki oturumlara katılan GAÜN ekibi, daha sonra Slovakya’ya geçerek Bratislava Büyükelçisi Lebibe Gülhan Ulutekin tarafından düzenlenen resepsiyonda hazır bulundu. Resepsiyonda Büyükelçi Ulutekin, konukları çeşitli konularda bilgilendirdi. 2. Türk Dünyası Eğitim Kültür Birliktelik Çalıştayı ve GAÜN Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun Büyükelçi Lebibe Gülhan Ulutekin’e çeşitli hediyeler takdim etti. Buradaki çalıştayda, Prof. Dr. Yavuz Coşkun, Prof. Dr. İsmail Güvenç, Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, Prof. Dr. Sebahattin Balcı, Prof. Dr. Ali Gür ve Prof. Dr. Cahit Bağcı’dan oluşan akademisyen grubu, Türk Dünyası Birliktelik Süreci’nde üniversitelerin rolünü değerlendirdi.

  VİYANA BÜYÜKELÇİLİĞİ’NDEN RESEPSİYON

  Katılımcılar, çalıştay sürecinde alanlarıyla ilgili görüşlerini dile getirirken, GAÜN çalıştay grubu ve Türkiye’den giden diğer bilim adamları daha sonra Avusturya’ya geçti. Başkant Viyana’da da Türk çalıştay grubu onuruna Türkiye’nin Viyana Büyükelçiliği tarafından bir resepsiyon düzenlendi. Resepsiyonda, Prof. Dr. Yavuz Coşkun ve Büyükelçilik yetkilileri tarafından 2. Türk Dünyası Eğitim Kültür Birliktelik Çalıştayı’nın Türk Dünyası’na hayırlı olması dileğinde bulunuldu. Coşkun, gösterilen yakın ilgiden dolayı büyükelçilik yetkililerine teşekkür ederek, GAÜN işlemeli sedef sandığında aralarında bulunduğu hediyeler sundu.

  HER YERDE TÜRK İZİ VAR

  Çalıştayın Viyana Enziana Otel’de düzenlenen kapanış oturumu öncesinde, tüm gruplar oturumlarıyla ilgili raporlarını sundu ve sonuç bildirgesi hazırlandı. Ayrıca, katılımcılara sertifika verildi. Çalıştayı değerlendiren 2. Türk Dünyası Eğitim Kültür Birliktelik Çalıştayı Onursal Başkanı Prof. Dr. Yavuz Coşkun, 4 gün süren etkinliğin gerçekleştirildiği Macaristan, Slovakya ve Avusturya’da tarihten gelen Türk izlerinin bulunduğunu vurgulayarak, “Bu özelliklere sahip kentlerde çalıştayın gerçekleşmesi bizim için ayrı bir gurur kaynağı oldu. Çalıştaya katılan birbirinden değerli bilim adamlarımızın görüşleri bir rapor haline getirilerek, Dünya’da Türk birlikteliğinin gerçekleştirilmesi yolundaki çalışmalar için başta karar mevkiindeki makamlar olmak üzere, ilgili yerlere iletilecek. Çalıştayımız son derece başarılı ve verimli geçti” dedi.

  GAZİANTEP’TEN GENİŞ KATILIM

  Çalıştayın düzenleyicisi Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) heyetinde, Rektör Prof. Dr. Yavuz Coşkun, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ali Gür ve Prof. Dr. Cahit Bağcı, Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Güngörmüş, Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Tevfik Gülsoy, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Adil Kılınç, Gaziantep Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nuri Yavuz, Nizip Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Özaslan ve Genel Sekreter Ercan Eroğlu yer aldı. Heyete ayrıca, öğretim üyeleri Prof. Dr. Ahmet Arslan, Prof. Dr. Zeynel Özlü, Doç. Dr. Servet Demir, Doç. Dr. Erdal Bay, Doç. Dr. Hakan Akdağ, Doç. Dr. Zeynep Güngörmüş, Yrd. Doç. Dr. Mehmet Soğukömeroğulları, Yrd. Doç. Dr. Ayhan Doğan, Yrd. Doç. Dr. Mustafa Mete, Yrd. Doç. Dr. Dilara Tınas, Yrd. Doç. Dr. Süleyman Ünüvar, Yrd. Doç. Dr. Yüksel Bayıl, Yrd. Doç. Dr. Yunus Emre Tansü, Öğretim Görevlisi Seyfettin Bozbaş, Araştırma Görevlisi Eyüp Cücük de katılımcı olarak bulundu. Gaziantep heyetinde ayrıca Oğuzeli Belediye Başkanı Sait Kılıç ile, Türk Ocağı Gaziantep Şube Başkanı Dr. Mehmet Berk ile Başkan Yardımcısı Ali Karakan da sunum yaptı.

  iha
 • Etiketler:
UYARI
Sitemizde yayınlanan ve kaynağı sitemize ait olan haberler, kaynak belirtmek ve bağlantı eklemek koşuluyla başka sitelerde yayınlanabilir. Kaynak belirtmeyen ve bağlantı eklemeyen yayıncılar hakkında hukuki haklarımızı kullanacağımızı saygıyla duyururuz.
0 0
1,321 kez okundu
0
0

YORUMLAR

0 Yorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan gazihaber sorumlu tutulamaz.

YORUM YAZ

Ad soyad Mail Adresi Yorumunuz
BİZİ TAKİP EDİN
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
Gazihaber yayın grubu. Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve aktif linkle kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Gazihaber.com Copyright 2011 / 2020 Video İzle - Sözleşmeli Haber - Esnaf Arama - Gaziantep Uyducu - Gümüşhane Haber - İslahiye Haber - Gaziantep Haber -