• Yüzlerce Yıllık Dergilerin İlk Sayılarını Topluyor Yüzlerce Yıllık Dergilerin İlk Sayılarını Topluyor Bu haber 10 Ağustos 2015, Pazartesi 10:50:08 tarihinde eklendi
  Geçmişte çıkan her çeşit mecmuanın ilk sayılarını toplayan Prof. Dr. Mustafa Kara, koleksiyonundaki dergileri sergilemeye hazırlanıyor.

  Dergi koleksiyonundaki 1886 ile 1986 yılları arasındaki parçaları Mart ayında sergileyen Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tasavvuf Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Kara, şimdi ise bir başka sergi için sahafları ve fuarları dolaşıyor. Bu seferki sergisinde tarihi mecmuaların sadece ilk sayılarını ziyaretçilere açacak olan Kara, yüzlerce yıllık dergilerinin yanına yenilerini de eklemeye çalışıyor. İçlerinde Osmanlıca Türkçesiyle yazılmış dergilerin de bulunduğu koleksiyon şimdiden 2 yüzün üstünde parçaya ulaştı. Kara, sergiyi önümüzdeki yıl açmayı düşünüyor.

  Bu sergileri açmaktaki maksadının, kapitalizmin ’kullan at’ dayatmasına karşı koymak ve insanları bu hususta şuurlandırmak olduğunu belirten Kara, "Herkes bir şeyler biriktirmeli. Bununla modern bir yanlış anlayışa dikkat çekmek istiyorum. ’Kullan at’ zihniyeti yanlış. Dolayısıyla kullandığımız her şeyi atıyoruz. Buna maalesef kitaplar ve dergiler de dahil. Bu yüzden önce kendime, sonra öğrencilerime şunu söylemek istiyorum, ’kullan atma’ veya dergi için söylersek, ’oku atma’. Şimdi yapmak istediğim şey yine dergilerle ilgili. Fakat bu sefer dergilerin sadece birinci sayılarını topluyorum. Derginin çeşidi mühim değil, sadece benim için birinci sayı olması önemli. O yüzden vatandaşlara şunu söylüyorum, ’Çöp kutusuna atılmaya aday olan dergilerinize lütfen bakın. Eğer birinci sayıysa bana gönderin" diye konuştu.

  Dergilerin bir kısmını kendisinin imam-hatipte okurken aldığını ifade eden Kara, "60’lı yıllardan beri dergi topluyorum. Ancak birinci sayıları özel olarak toplama işine yeni başladım. Bizzat bunun için sahaflara, kitapçılara, dergi fuarlarına gidiyorum. Ayrıca arkadaşlarıma söylüyorum. Sağ olsunlar onlar da yardımcı oluyorlar" dedi.

  iha
 • Etiketler:
UYARI
Sitemizde yayınlanan ve kaynağı sitemize ait olan haberler, kaynak belirtmek ve bağlantı eklemek koşuluyla başka sitelerde yayınlanabilir. Kaynak belirtmeyen ve bağlantı eklemeyen yayıncılar hakkında hukuki haklarımızı kullanacağımızı saygıyla duyururuz.
0 0
1,316 kez okundu
0
0

YORUMLAR

0 Yorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan gazihaber sorumlu tutulamaz.

YORUM YAZ

Ad soyad Mail Adresi Yorumunuz
BİZİ TAKİP EDİN
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
Gazihaber yayın grubu. Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve aktif linkle kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Gazihaber.com Copyright 2011 / 2020 Video İzle - Sözleşmeli Haber - Esnaf Arama - Gaziantep Uyducu - Gümüşhane Haber - İslahiye Haber - Gaziantep Haber -