• Kira kontratı nasıl tanzim edilmeli? Kira kontratı nasıl tanzim edilmeli? Bu haber 01 Nisan 2015, Çarşamba 16:19:15 tarihinde eklendi
  Hep merak edilen kira kontratı konusunu bugün sizler için masaya yatırıyoruz.

  Önceden kira kanunu içinde yer alan kira kontratları, şuan borçlar kanunu kapsamına alınmış bulunmaktadır. Kira kontratları tanzim edilirken, kiracı ve mal sahibi olmak üzere iki tarafı vardır. Mal sahibi kiraya veren olup, kiraya vereceği konutun, kullanılma ve ondan yararlanılma haklarını, belli bir meblağ karşılığı kiracıya bırakmaktadır. Kiracı ise buna karşılık, kira bedeli ödemeyi taahhüt etmektedir.  


  Kira Bedelinin Belirlenmesi Nasıl Olur


  Medeni kanuna bakıldığında, bu konu hakkında bir kısıtlama veya belirlenen bir değer yoktur. Taraflar kira bedelini kendi aralarında, özgürce belirleyebilirler. Kira bedeli genel olarak bölgesel kira oranlarına ve standartlarına bakarak belirlenmektedir. Kira bedeli Türk lirası üzerinden belirlendiği gibi döviz olarak da belirlenebilmektedir. Sözleşme özgürlüğü kapsamında, mal sahibi ve kiracı arasında yapılan kontrat, istenilen para türü ile belirlenebilmektedir. Yeni borçlar kanununun 99. Maddesi ülke parası ile ödenir dese de, kontrat tanziminde arzu edildiği gibi düzenlenme hakkı da verilmiştir.


  Kira Kontrat Tanzimi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler


  - Kira kontratını imzalayan kişinin mal sahibi veya noter onaylı vekili olması gereklidir.


  - Kira sözleşmesi uzun süreli olacaksa (bir yıldan fazla) bu durumda kira kontratı tanzimi noter onaylı olması, tercih edilmelidir.


  - Kira kontratı tanziminde kiralanan yerin adresinin doğru olduğundan emin olunmalıdır.


  - Kiralanan yer dükkan olarak kiralanıyorsa, ruhsat problemi olmadığından emin olunmalıdır.


  - Depozito veriliyorsa, depozito bedeli ve kira bedeli, ödeme zamanı açık bir şekilde belirtilmelidir. Hangi şartlar altında mahsup edeceği açıkça ifade edilmelidir.


  - Kiralanan yere ait demirbaşlar veya duruma göre çeşitli eşyalar ve durumları detaylı bir şekilde belirtilmelidir.


  Kira Kontratı Tanzimi Şartları


  Kira kontratı, hiçbir şekil şartına tabi değildir. Yazılı yapılabileceği gibi, sözlü yapılması bile mümkündür. Kiracı, kira ödeme makbuzu ibra ettiği sürece kontratın olup olmadığı önem arz etmez. Mal sahibi banka hesabını kapatırsa, kapıda ödemeli olarak, posta yolu ile de yollanıp, ödenebilir. Kabul etmemesi durumunda, mahkemeye başvurularak, tevdi mahalli tayini davası açılabilir ve mahkemenin tayin ettiği yere kira bedeli yatırılabilir. Mal sahibi kiracısı ile problem yaşıyorsa, hukuki açıdan haklı olması halinde işlem yapabilmektedir.

UYARI
Sitemizde yayınlanan ve kaynağı sitemize ait olan haberler, kaynak belirtmek ve bağlantı eklemek koşuluyla başka sitelerde yayınlanabilir. Kaynak belirtmeyen ve bağlantı eklemeyen yayıncılar hakkında hukuki haklarımızı kullanacağımızı saygıyla duyururuz.
2 0
113,421 kez okundu
2
0

YORUMLAR

1 Yorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan gazihaber sorumlu tutulamaz.

 • resim sinan çelik Editöre şikayet et 11 Ekim 2016 Salı 23:02 arkadaşlar kira bedelinin karsılanması hakkında evrak tanzimi ile ilgili sıkıntı yasayan olursa scelik31@sgk.gov.tr adresinden veya 0274 412 87 59 (118 dahili) telefondan sinan çelik olarak ben yardımcı olmak isterim siz degerli kardeslerime kurumlar bu konuda sıkıntı yasıyor ılk defa yaptıkları için. 1 Yanıtla

YORUM YAZ

Ad soyad Mail Adresi Yorumunuz
BİZİ TAKİP EDİN
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
Gazihaber yayın grubu. Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve aktif linkle kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Gazihaber.com Copyright 2011 / 2020 Video İzle - Sözleşmeli Haber - Esnaf Arama - Gaziantep Uyducu - Gümüşhane Haber - İslahiye Haber - Gaziantep Haber -