• Kat Mülkiyeti ve Kat İrtifakı Ne Demektir? Kat Mülkiyeti ve Kat İrtifakı Ne Demektir? Bu haber 02 Nisan 2015, Perşembe 10:36:52 tarihinde eklendi
  Kat mülkiyeti ve kat irtifakı terimleri birçok kişinin aklını karıştırmaktadır. Akıllara gelen ilk soru ise acaba kat mülkiyeti ve kat irtifakı aynı şey mi, olmaktadır. Kat mülkiyeti ve kat irtifakı aynı şeyler değildir. Aralarındaki farkları kısaca incelemekte yarar vardır.

  Kat irtifakı, yapı henüz yapılmamış ise veya inşaata başlanmış ve yapı devam ediyor durumda ise bu durumdaki bina satış sözleşmeleri kat irtifakı olarak düzenlenmektedir. Kat irtifakı sahipleri binanın bitimi süresine kadar ve kat mülkiyeti alımına kadar, birbirlerine karşı borçlu olma durumundadır. Arsa üzerinde müşterek pay işlemi yapılır.

  Kat mülkiyetinde ise bina yapılmıştır ve yapısı bitmiştir; ancak bu durumda kat mülkiyeti alınabilir. Bu sayede bağımsız mülkiyet sahipliği söz konusu olmaktadır. Genel olarak her iki durumda da bu belgeler hak sahibi olunduğuna dair ispat niteliği taşıyan belgelerdir.

  Eğer ilk olarak kat irtifakı alınmış ise inşaat bitiminden sonra bu belge, kat mülkiyetine çevrilmelidir.

  Kat İrtifakından Sonra Kat Mülkiyeti Almak Gereklimi

  Kat irtifakı sahipleri, diğer kat malikleri ile olan ilişkisinde, herhangi bir zarar görmez. Kat mülkiyeti yasasına göre, bina kat irtifaklı olsa bile, üçte ikilik bir bölümünde oturum sağlanmış ise, kat mülkiyeti hükümleri aynen uygulanmaktadır.

  Kat mülkiyeti ile kat irtifakı arasındaki fark, yapı kullanımı izin belgesidir. Yapı kullanım izin belgesi alındıktan sonra tapuya bildirilerek kat irtifakı yerine, kat mülkiyeti alınabilir.

  Kat Mülkiyeti Alınmazsa Çıkabilecek Problemler

  Bazı durumlarda, kat irtifakı işlemleri yapılmadığı için tapular kat irtifakı üzerinden yapılmaktadır. Bu durumda ortaya çıkabilecek en büyük risklerden biri, bina için yıkım kararı alındığı veya yeterli görülmediği için oturma izni verilmemiş olmasıdır. Bu nedenle mutlaka, hazırladığınız dilekçe ile binanın bağlı olduğu belediyenin, imar işleri müdürlüğüne başvurmanız gerekmektedir. Bu işlem doğrultusunda binanın dosyası çıkartılarak tetkik edilebilir. Mümkünse bu işlemi mimarlık bürosundan yardım alarak yapın çünkü işlemler doğru yürümediği takdirde yardıma ihtiyacınız olabilir.

  Kat Mülkiyeti Nasıl Alınır

   

  Kat irtifakından, kat mülkiyetine geçiş işlemi, basit bir işlemdir. İskan ruhsatı alındıktan sonra tapu dairesinde, tapuda arsa olarak gösterilmiş yerin, binaya çevrilmesi ile yapılmaktadır. Bu işlemden sonra kat mülkiyeti alınabilir. Bunun için belediye iskan ruhsatı verdiği yerin bilgilerini, tapu kadastroya gönderir ve resmi işlem yapılmış olur.

UYARI
Sitemizde yayınlanan ve kaynağı sitemize ait olan haberler, kaynak belirtmek ve bağlantı eklemek koşuluyla başka sitelerde yayınlanabilir. Kaynak belirtmeyen ve bağlantı eklemeyen yayıncılar hakkında hukuki haklarımızı kullanacağımızı saygıyla duyururuz.
0 0
115,175 kez okundu
0
0

YORUMLAR

0 Yorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan gazihaber sorumlu tutulamaz.

YORUM YAZ

Ad soyad Mail Adresi Yorumunuz
BİZİ TAKİP EDİN
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
Gazihaber yayın grubu. Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve aktif linkle kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Gazihaber.com Copyright 2011 / 2020 Video İzle - Sözleşmeli Haber - Esnaf Arama - Gaziantep Uyducu - Gümüşhane Haber - İslahiye Haber - Gaziantep Haber -