• Korucu dernekleri Başbakanla Görüştü Korucu dernekleri Başbakanla Görüştü Bu haber 27 Ağustos 2015, Perşembe tarihinde eklendi
  Anadolu Köy Korucuları ve Şehit Aileleri Konfederasyonu olarak Sayın Başbakan Ahmet DAVUTOĞLU ile 24.08.2015 tarihinde köy korucuları olarak Çankaya köşkünde yaptığımız görüşmede gündeme getirdiğimiz hususlardan bazılarını siz değerli kamuoyu ile paylaşmak istiyorum.Görüşmeye Köy Korucularımızı temsilen 20 ilimizden 27 Federasyon ve Dernek Başkanımız katılmıştır.

  İçişleri bakanı , Genelkurmay 2.Başkanı , Mit Müsteşarı , Kamu Güvenliği Müsteşarı , Başbakan Müsteşarı , Emniyet Genel Müdürü , Jandarma Genel Komutanı Kurmay Başkanı ve diğer yetkililer toplantıya katılmışlardır.

  Ayrıca 27.08.2015 Perşembe günü ( Bugün ) saat 12.00 20 ilden gelen 70 kişilik bayan korucularımız Cumhurbaşkanlığı Kulliyesinde Cumhurbaşkanımızın eşi Sayın Emine ERDOĞAN ile görüşeceklerdir.Bu görüşmede korucularımızın sorunları dile getirilecektir.Selam ve Saygılarımla.

   

  Sayın; Ahmet DAVUTOĞLU

  Başbakan

   

  Sayın Başbakanım; Öncelikle nazik davetiniz için teşekkür eder, selam ve saygılarımızı sunarız. Ayrıca Devletimizin son günlerde Terör örgütleri DEAŞ ve PKK ya yönelik yaptığı sınır dışı ve sınır içindeki başarılı operasyonlar için Şehit Ailelerimiz, Gazilerimiz, Kahraman Köy Korucularımız ve sağduyulu, vatansever bölge halkı adına sizin şahsınızda Devletimize, Hükümetimize ve Türk Silahlı Kuvvetlerimize teşekkür ediyoruz.

  Sayın Başbakanım; Biz bölgede yaşayan Şehit Aileleri ve Kahraman Köy Korucuları camiası olarak Sayın Cumhurbaşkanımızın başlatmış olduğu barış ve kardeşlik projesini bölgenin kalkınması, bir daha can kayıplarının olmaması, barış ve huzurun bölgeye hâkim olması, terörün son bulmasını için bu süreçte camiamızdan 13 arkadaşımızı Şehit vermemize rağmen baştan beri hep şartsız destekledik. Fakat yıllardır Terörün bitmesini istemeyen şer odakları, onların iş birlikçileri, PKK Terör örgütüne sırtını dayayan, kandan ve gözyaşından beslenen HDP ve PKK barış ve kardeşlik projesinin bitmesi için elinden geleni yapmaya, bu süreci PKK yı yeniden inşa etme, güçlendirme ve modernize etme süreci olarak gördüler ve gizlice çalışmalarını yürüttüler. Barış ve kardeşlik sürecini kendilerine bir takım yeni kazanımlar elde etme süreci olarak değerlendirdiler. Başta Devletimizin Hükümetimizin atmış olduğu bütün iyi niyet adımlarını heba ettiler. Sürekli bölge halkını devletimize karşı kışkırtma, halkı sokağa çağırma ve Devlete başkaldırma yoluna tevessül ettiler. Bir başkaldırma ve İsyan hareketi olarak gördükleri 6-7 Ekim olaylarında Devletimizin erken müdahalesi ve bölge halkının sağduyulu davranmasından dolayı başarılı olamadılar. En son Suruç olaylarını bahane ederek Polislerimizi evlerinde uyku halinde Şehit ettiler. Çarşı iznindeki askerlerimize sokak ortalarında arkalarından kalleşçe vurarak şehit ettiler. Karayollarımızı keserek araçlarımızı ateşe verdiler, halkımıza işkence ederek zorla haraç topladılar, iş makinalarımız yaktılar. Sağlık mensuplarını kaçırdılar ve bölgede topyekûn bir savaş hali başlattılar. En çok zararı bölge halkı olarak bizlere verdiler. Araçları yakılan bizler, iş yerleri yakılan, talan edilen bizler, yolları kesilen bizler, yani en büyük zararı biz Kürt kökenli Zaza Kökenli bölge halkına verdiler. Bunlar nasıl olurda biz Kürt halkını Zaza halkını temsil edebilirler. Bunlar asla bizim temsilcimiz olmadılar ve olamayacaklardır. Bütün bu olaylardan sonra Devletimizin sabrını taşıdılar. Bunlar iyilikten iyi niyetten asla anlamazlar. Bunlara, bunların anlayabileceği dilden konuşmak lazım. PKK Terör örgütü silahlarını bırakmadığı müddetçe Terörle ve Teröristle mücadele kararlılıkla devam etmelidir. Sadece dağdaki örgüt mensuplarına yönelik değil, Şehir yapılanması KCK ya, para kaynaklarına yönelik, eylem ve söylemleri ile örgüte destek veren siyasi uzantılarına karşı hiç taviz vermeden mücadele sürdürülmelidir. Bu kararlılık sürdüğü müddetçe biz Korucu camiası olarak kanımızın son damlasına Devletimizin yanında milletimizin hizmetinde olmaya devam edeceğiz.

  Sayın Başbakanım; PKK Terör örgütünün en çok çekindiği ve korktuğu camia olan biz korucu camiasının bir takım sorun ve sıkıntılarını sizlerle paylaşmak istiyoruz.

  1-Şu anda 46 bin çalışan korucumuz mevcut olup bunların yarısından fazla 45 yaşın üzerinde olduklarından Terörle ve Teröristle aktif mücadele gücünü kaybetmişlerdir. 22 ile 35 yaşları arasında en az 10 bin yeni korucu alımı yapılarak bunları modern silah ve teçhizatla donatarak gece gündüz dağda kalacak şekilde BTÖ mensuplarıyla mücadele etmeleri sağlanmalı. Mevcut korucularımızdan 45 yaşın üzerinde olanlar daha çok kendi köylerini koruma işlerinde görevlendirilmeleri sağlanmalı. Yeni alınacak ve sürekli operasyonel faaliyetlerde kullanılacak korucularımıza tıpkı sözleşmeli erlere tanınan maaş ve özlük hakları tanınmalıdır. Bu 10 bin kadro hem PKK ya karşı daha etkin mücadele verecek hem de bölgede sayısal üstünlüğün Devletimizin elinde olması bakımından çok fayda sağlayacaktır.

  2-Korucularımızın Sosyal Sigorta Kanunu Kapsamına alınarak sigortasız çalıştırılmasının önüne geçilmesi ve geçmişe dönük primlerinin yatırılmasını istiyoruz. Mevcut durumda maaşlarımızdan prim kesilmediği için emekli olduğumuzda emekli ikramiyesi olarak nitelendirilen toplu parayı alamıyoruz. Korucumuz vefat ettiğinde eşine maaşının yüzde yetmişi oranında maaş bağlanmakta eşinin vefatı halinde bu maaş 18 yaşından küçük erkek çocuklara ve bekâr kız çocuklarına bağlanmamaktadır.

  3- Korucularımıza ödenen maaşların ek göstergeleri 12432 den en az 17.500 e yükseltilerek nüfusları da göz önüne alındığında en düşük devlet memuru maaşına endekslenmesini istiyoruz. Terörün en büyük sebebi olarak eğitimsizlik işsizlik olarak nitelendirilen bir ülkede ortalama 8 nüfusa sahip olan biz köy korucuları aldığımız Bin TL maaşla çocuklarımızı okutamıyoruz. Onların temel ihtiyaçlarını karşılayamıyoruz. Bu hususlar dikkate alınarak mevcut maaşlarımıza en az 500 TL seyyanen zam yapılmasını istiyoruz. Bu zammın yapılması halinde son yıllarda kırılan küsen veya devletimize serzenişte bulunan korucularımızın moral motivasyonu yeniden düzelecek ve bölgede Devletimizin gücüne güç katacaktır.

  4- Halkımızın can, mal ve namusunu korumak ve kollamakla görevli korucularımız geldiğimiz noktada kendi canlarının derdine düşmüşlerdir. Bu hususları dikkate alarak 6316 sayılı Ateşli Silahlar, Bıçaklar ve Diğer Aletler Hakkında Kanun ile Kanunun Uygulanmasına yönelik 91/1779 karar sayılı Yönetmeliğin değiştirilerek çalışan Köy Korucularımızın silah harç parasından muaf tutulmasını talep etmekteyiz.

  5- Korucularımız 50 ile 100 kilometre arasında değişen uzaklıktaki görev yerlerine kendi imkânları ile gitmekte yemeklerini kendileri karşılamakta ve nöbet yerlerindeki elektrik ücretleri kendilerinden talep edilmektedir. Korucularımız aldıkları 1000 tl maaşın 300, 350 tl sini bu görevlere gidiş gelişlerde harcamaktadırlar. Harcırahlarla ilgili 1 Nisan 2015 tarihinden itibaren günlük 32 TL lik bir ücret belirlenmiş olup,2015 merkezi yönetim bütçesine bu kalemle ilgili bir ödenek konulmadığından bu ücretler düzenli ödenmemektedir. Bununla ilgili başka kalemlerden kısıtlama yapılarak düzensiz ödeme yapıldığından bazı il ve ilçelerimize korucularımıza bu ödenekler ödenmekte bazılarına ise ödenmemektedir. Bu durumun düzeltilmesi için 2016 yılı merkezi yönetim bütçesinde Köy Korucularımıza ödenmek üzere harcırah bütçesinin konulmasını istiyoruz.  

  6- Türkiye Genelinde 1660 Şehit Köy Korucumuz, binlerce Gazi Korucumuz bulunmaktadır. Bu Şehitlerimizin Aileleri Ankara ya geldiklerinde kalacak bir yerleri yoktur. Şehit Asker Aileleri Ordu Evlerinde, Emniyet Teşkilatı Şehit Aileleri Polis Evlerinde, Diğer Kamu görevlileri kendi bakanlıklarına bağlı misafirhanelerde kalırken Korucu Ailelerimizin kalabilecekleri bir sosyal tesis olmadığından Büyükşehir Belediyesi ile ortak bunların da kalabileceği bir Korucu Evi yapılamasını talep ediyoruz. Bu korucu evi hem Konfederasyonumuza hizmet verecek hem de il dışından gelecek Şehit Ailelerimiz Gazilerimiz ve Köy Korucularımıza kalabilecekleri bir sosyal tesis olacaktır.

  7- Korucularımızın tüm iş ve işlemlerinin tek elden idare ve sevk edilmesi için İçişleri Bakanlığı bünyesinde Köy Korucuları Daire Başkanlığının kurulmasını istiyoruz.

  Bu hususları dikkate alarak çok değerli katkılarınızı bekler; Selam ve Saygılarımızı Sunarız.24.08.2015

   

  Ziya SÖZEN

  Anadolu Köy Korucuları ve Şehit Aileleri Konfederasyonu Başkanı

  Haber : Erdoğan ERDOĞAN

 • Etiketler:
UYARI
Sitemizde yayınlanan ve kaynağı sitemize ait olan haberler, kaynak belirtmek ve bağlantı eklemek koşuluyla başka sitelerde yayınlanabilir. Kaynak belirtmeyen ve bağlantı eklemeyen yayıncılar hakkında hukuki haklarımızı kullanacağımızı saygıyla duyururuz.
2 0
7,113 kez okundu
2
0

YORUMLAR

2 Yorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan gazihaber sorumlu tutulamaz.

 • resim özgür suğ Editöre şikayet et 31 Ağustos 2015 Pazartesi 10:07 yerinde bir açıklama pkk terör örgütünü en çok çekindiği koruculardır ,asker subay gelip gidiyor ama korucular oranın daimi kalıcılarında kimin kim olduğunu gayet iyi bilenlerdir ,saygı değer başkanımı iyi tanırım gözü kara vatansever bir insandır ,taşıma ruhsat silahları verilmelidir maaş ücretlerinde bir düzenleme yapılmalıdır 25 35 yaş arası yeni genç korucular alınmalıdır yaşları büyük olan korucular köyleri korumalıdır genç olan korucularda opersyonlara çıkmalıdır ,bu başkanımızı dinlersek sorunlar çözüme kavuşur ,UNUTMAYIN PKK TERÖR ÖRGÜTÜNÜN TEK KORTUĞU KÖY KORUCULARDIR 2 Yanıtla
 • resim EMRE BERZANİ Editöre şikayet et 28 Ağustos 2015 Cuma 08:44 Vay Allahına kurban Sayın başkanım Hemşehrim ölümüne kafirlerle çatışmaya devam ben kürdüm arkanızdayız. Hatta konuşman öle beni etkiledi ki ben muhasebeciyim muhasebe işimi bırakarak korucu olmayı düşünüyorum saygılarımla... 1 Yanıtla

YORUM YAZ

Ad soyad Mail Adresi Yorumunuz
BİZİ TAKİP EDİN
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
Gazihaber yayın grubu. Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve aktif linkle kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Gazihaber.com Copyright 2011 / 2020 Video İzle - Sözleşmeli Haber - Esnaf Arama - Gaziantep Uyducu - Gümüşhane Haber - İslahiye Haber - Gaziantep Haber -