• Terör Mağdurlarına İş Hakkı Terör Mağdurlarına İş Hakkı Bu haber 12 Temmuz 2012, Perşembe 14:58:43 tarihinde eklendi
  Sitemizde yoğun olarak yöneltilen sorulardan biri de terör mağdurlarına yönelik olarak iş hakkının oluşup oluşmadığı yönündedir. Bu kapsamda yapılan yasal düzenlemeyi sizler için değerlendirdik.

  6353 sayılı yasanın 76. Maddesi c bendine baktığımızda;

   

   

  "c) 21 inci maddenin birinci fıkrasının (j) bendi kapsamındakilerden hayatını kaybedenlerin eş veya çocuklarından birisi, eşi veya çocuğu yoksa kardeşlerinden birisinin; 21 inci maddenin birinci fıkrasının (j) bendi kapsamındakilerden malul olanlardan çalışabilir durumda olanların kendilerinin, çalışamayacak durumda olanların ise eş veya çocuklarından birisinin," denilmektedir.

   

   

  Burada geçen (j) bendi ise aşağıda sunulmuştur;

   

   

  "j) Terör eyleminin ortaya çıkarılması, etkilerinin azaltılması veya bertaraf edilmesinin sağlanmasında yardımcı ve faydalı olanlar bu faaliyetlerinden dolayı hayatını kaybettikleri, yaralandıkları veya sakatlandıkları; ilgili valinin teklifi üzerine Nakdi Tazminat Komisyonu tarafından karara bağlanan sivillerden ilgili mevzuatına göre malullük aylığı bağlanması koşullarının oluştuğu tespit olunanların kendileri, 2330 sayılı Kanuna göre aylık bağlanması hakkından ve bu fıkranın (c), (d) ve (g) bentlerindeki haklardan, bunların eş, ana ve babaları ile bakmakla yükümlü olunan kişi kapsamına giren çocukları da bu fıkranın (d) bendinde düzenlenen haklardan yararlandırılır. Yukarıda sayılanlardan aynı sebeplerle hayatını kaybedenlerin veya bu fıkra kapsamında malul olması sebebiyle aylık almakta iken hayatını kaybedenlerin dul aylığına müstehak eşi, ana ve babaları ile yetim aylığına müstehak çocukları 2330 sayılı Kanun hükümlerine göre aylık bağlanması hakkından ve bu fıkranın (c) ve (d) bendindeki haklardan yararlandırılır."

   

   

  Dolayısı ile Terör eyleminin ortaya çıkarılması, etkilerinin azaltılması veya bertaraf edilmesinin sağlanmasında yardımcı ve faydalı olan sivillerden  bu faaliyetlerinden dolayı hayatını kaybeden veya sakatlananlardan malullük aylığı bağlanma koşulu oluşanların iş hakkından yararlanabilmeleri gerekmektedir. 

   

   

  Ancak iş hakkının kullanımında bu durumdaki terör mağdurları için yukarıda (c) bendine baktığımızda sadece 1 iş hakkı düzenlemesinin söz konusu olduğunu bu hakkın kullanımında ise önceliğin eş ve çocuklara verildiği görülmektedir. 

UYARI
Sitemizde yayınlanan ve kaynağı sitemize ait olan haberler, kaynak belirtmek ve bağlantı eklemek koşuluyla başka sitelerde yayınlanabilir. Kaynak belirtmeyen ve bağlantı eklemeyen yayıncılar hakkında hukuki haklarımızı kullanacağımızı saygıyla duyururuz.
1 0
32,184 kez okundu
1
0

YORUMLAR

32 Yorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan gazihaber sorumlu tutulamaz.

 • resim oktay kaya Editöre şikayet et 28 Ağustos 2012 Salı 20:27 benim babam 2 yıl koruculuk yaptı.sonra koruculuğu bıraktı.çünkü korucu olduğumuz için bizim eve sürekli baskı yapıyorlardı ve çatışıyorlardı.5 ay koruculuğu bıraktı daha sonra tekrar korucu olmak için başvurunu yaptı.o sırada koruculuk yaptığı için teröristler sürekli onu gözetiyorlardı.eve erzak getirmek için ilçeye gidiyordu o sırada pkklılar öğrenip yolunu kestiler ve orda öldürdüler.ve sadece tazminat aldık.bu yeni çıkan yasada bize iş hakkı var mı?lütfen söylermisiniz.cevabınız için şimdiden çook teşekkür ediyorum.lütfen bi an önce bilgilendirin. 19 Yanıtla
 • resim ahmet_21 Editöre şikayet et 13 Temmuz 2012 Cuma 11:31
  evet hamit bey 2003 te tazminat aldık. anlaşılan başbakanda ayrıca bizi mağdur etmiştir. bütün sivil mağdurlarda şehitlik haklarından faydalanacaktı.. demişti.. başbakanda umut tacirliği yapıyor. allah umutlarımızla oynayan siyasetçiler. bziim adımızı anmasınlar yeter başka bişey istemiyoruz..hamit bey ayrıca sizi de kınıyorum. terör mağdurları konusunda sanki zorla cevap veriyorsunuz..yazıklar olsun ...

  Editörün Notu: Sitemiz Şehit Aileleri, Gaziler ve Ordu Vazife Malullerine hizmet için kurulmuş bir sitedir. Buna rağmen sizlerin sorularına da elimizden geldiğince yanıt vermeye çalışıyoruz. Teşekkür etmeniz gerekirken böyle bir yanıt verseniz de biz Gaziler asla aynı yorumla cevap vermeyiz. Allah herşeyi gönlünüze göre versin.
  7 Yanıtla
 • resim zhlyvz32 Editöre şikayet et 14 Temmuz 2012 Cumartesi 01:15 vazife şehitlerine iş hakkı verilmedi.Bu nasıl bi adalet ..
  Böyle bir ayrımı anlayamıyorum sanki terör şehiti olan aileler çok üzülüyor bizler üzülmüyoruz bizim içimiz yanmıyor...Terör şehitlerine 2. iş hakkı ama vazife şehitlerine 1 tane bile iş hakkı yok...Bu nasıl bir yasa...
  Vazife şehit aileleri olarak iş hakkı verilmemesi üzerine neler yapabiliriz.Nasıl bir yol çizelim.Bu konuda bizleri aydınlatırsanız sevinirim...
  7 Yanıtla
 • resim apaydın Editöre şikayet et 23 Ağustos 2012 Perşembe 19:57 merhaba 1994 yılında ben gönüllü köy koruycusuydum oğlum merada hayvan otlatırken teröristler tarafından kaçırılarak teröristler tarafından 4 gün sonra şehit edildi.sivil sehitlik yasasından nasıl yararlanabilirim.Allah böyle acıları kimselere yaşatmasın 6 Yanıtla
 • resim metinkesim Editöre şikayet et 06 Ağustos 2012 Pazartesi 16:36
  merhaba daha öncede sizden bilgi almak için yazmıstım. Benim olayım 1994 yılında derede buldugum funyenin patlaması sonucu parmaklarımı kaybettım.ozaman sekiz yasındaydım.Daha önceki yazıma maaş hakkım olabılecegını soylemiştınız. fakat ılgılı makama yaptıgım basvuruda benim bu kanun kapsamında olmadıgım soylendı. gerekce olarak: Terör eyleminin ortaya çıkarılması, etkilerinin azaltılması veya bertaraf edilmesinin sağlanmasında yardımcı ve faydalı olanlar bu faaliyetlerinden dolayı hayatını kaybettikleri, yaralandıkları veya sakatlandıklamaları .Yanı benım her hangı bır yardımım söz konusu degıl olamazdı da zaten sekız yasındayım .bu konu dogrumudur yasa bunlarla sınırlımı bu konu hakkında maaş hakkım yokmudur bılgı verırsenız sevınırım saygılar..

  Editörün Notu: "MADDE 80 – 17/7/2004 tarihli ve 5233 sayılı Terör ve Terörle Mücadeleden Doğan Zararların Karşılanması Hakkında Kanuna aşağıdaki ek madde eklenmiştir.

  “EK MADDE 1 – 16 yaşından büyükler için tespit edilen otuz günlük asgari ücretin net tutarının; 9 uncu maddenin birinci fıkrasının (b) bendinde belirtilen malullerin kendilerine yüzde altmışı, (c) bendinde belirtilen malullerin kendilerine yüzde sekseni, (d) bendinde belirtilen malullerin kendilerine tamamı, (e) bendinde belirtilenlerin 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 34 üncü maddesi uyarınca belirlenecek hak sahiplerine ise tamamı üzerinden paylaştırılarak aylık bağlanır. Bu maddeye göre aylığa hak kazananların diğer mevzuata göre de aylığa hak kazanması halinde, tercih ettikleri aylıkları, Sosyal Güvenlik Kurumuna yazılı müracaatlarını takip eden ay başından itibaren ödenir, diğer aylıkları sürekli olarak kesilir." denilmektedir. Bu madde hükmüne göre size de aylık bağlanması gerekiyor. Bir avukatla görüşmenizi tavsiye ediyorum. Saygılarımla.
  5 Yanıtla
 • resim burcu Editöre şikayet et 12 Temmuz 2012 Perşembe 22:07
  hamit abicim tam bütün umutlarım hayallerim bitti diye düşünürken bu haberi gördüm ve inanamadım.şimdi benim babam emekli astsubayken sivil olarak güvenlik şirketi kurdular bu sebeple şırnakta trkiye petrolleri arama ekibini koruma amaçlı güvenlik görevlilerini taşıyan aracı kullanırken mayın patlaması sonucu şehit oldu. bu durumdan ötürü bize bir iş hakkı varmı yani öylemi???

  Editörün Notu: Sizin durumunuzda iş hakkı olabileceğini sanmıyorum. Çünkü yapılan görev terörle mücadele kapsamında değil, yani görevlendirilen sivil terörle mücadele kapsamında görevlendirildi ise bu bahsettiğim durum geçerli. Sizin durumunuzda özel bir şirkette çalışırken bu durum gerçekleşiyor. Saygılarımla.
  2 Yanıtla
 • resim metinkesim Editöre şikayet et 21 Temmuz 2012 Cumartesi 19:08
  slm ben 1994 yılında elımde funye patlaması sonucu parmaklarını kaybetmıstım. o donemde bolgemıze askerı operasyonlar yapılıyordu bende sekız yasındaydım derede buldugum funye elımde patladı son cıkan yasadan iş hakkım varmı ? bu konu hakkında bılgı alabırmıyım saygılar...

  Editörün Notu: Tarafınıza terör mağduru olduğunuz için maaş bağlanabilir, ancak durumunuza göre iş hakkı bulunmamaktadır.
  2 Yanıtla
 • resim ahmet_21 Editöre şikayet et 13 Temmuz 2012 Cuma 01:16
  hamit bey lütfen bana net bir cevap yazarmısınız? benim babamı pkk laneti 1992 de evinden alıp götürüp dağda bana göre şehit ettiler. elimdeki savcılık raporunda terör nedeniyle ifadesi var buna göre bu yasada bize bişey varmı? varsa ne gibi haklar var. saygılar.

  Editörün Notu: O yıllarda tazminat aldınız mı? Anlatımınıza göre terör mağduru olduğunuzdan dolayı tarafınıza maaş bağlanabileceğini değerlendiriyorum. Saygılarımla.
  1 Yanıtla
 • resim ReCep_33 Editöre şikayet et 13 Temmuz 2012 Cuma 05:46
  Mrb.Hamit abi,öncelikle bu güne kadar bizleri ilgili olduğumuz her konuda detaylı bilgilendirdiğiniz için siz ve sizin gibi emeği geçen herkese sonsuz teşekkür ediyorum.Size bir sorum olacaktı cevap verirseniz şimdiden teşekkür ederim. Benim kuzenimin babası 1996 yılında işinden evine giderken yolda terörlerin açtığı çatışma sonucu vefat etmiştir kuzenimin ailesine zamanında tazminat ödendi,çatışma sırasında terör mağduru olduğuna dair bir belgede verilmiş . Size sorum şu ; Sivil şehitlik yasasına onlarda tabi mi ? Ve bu çıkan iş hakkından kuzenim de yararlanabilir mi ? Bende şehit kardeşiyim zamanında size çok sorum oluyordu ama ben daha sormadan siz detaylı bilgiyi paylaşıyordunuz,tekrardan teşekkür ederim çok güzel ve ilgili olduğu alanda tam teşekkürlü bir haber sitesi yapmışsınız .

  Editörün Notu: Öncelikle iyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim. Kuzeniniz terör mağduru. Ailesine maaş bağlanacaktır. Fakat iş hakkı düzenlemesi mevcut değildir. Sivillerden aktif olarak terörle mücadelede görev alanlar için söz konusudur. Saygılarımla.
  1 Yanıtla
 • resim şehit kızı Editöre şikayet et 13 Temmuz 2012 Cuma 09:35
  Merhaba, sitenizde bizleri bilgilendirip yardımcı olduğunuz için ayrı ayrı hepinize teşekkürler .Benin sizlere sormak istediğim birçok soru var ve tahminime göre sizden başkasıda bu sorulara cvp veremez. Babam 1993 yılında, emekli iken polis olduğu için terör örgütü tarafından şehit edildi. Şehitlik belgesi Şehitlik maaşı nakti tazminat ev kredisi gibi tüm haklardan yararlandık. Birtek memur hakkını alamadık. Bu kanunla bizlerede memurluk hakkı verecekmi? Eğer verilecek ise emekli 2 amcam ve 65 yaş üstü bir halam var bunlar yaş ve konum itibari ile bu haktan yararlanamayacağını düşünüyorum.bu hak bizlere intikal edermi. 41 yaşındayım mühendisim özel sektörde çalışıyorum.Çocuğa verilen iş hakkını kardeşim kullanacak, diğer hakkı ben kullanmak istiyorum konu hakkındaki değerli bilgilerinizi paylaşırsanız memnun olurum şimdiden Teşekkürler...

   

  Editör'ün notu:  Yasal mevzuat çerçevesinde sorunuza ışık tutmaya çalışacağım. Rahmetli babanızın şehadeti emekliyken yani sivil olarak başına geliyor. Bu olayın nasıl meydana geldiği önemlidir. Yasa metni şöyle diyor:

  " (j)Terör eyleminin ortaya çıkarılması, etkilerinin azaltılması veya bertaraf edilmesinin sağlanmasında yardımcı ve faydalı olanlar bu faaliyetlerinden dolayı hayatını kaybettikleri, yaralandıkları veya sakatlandıkları; ilgili valinin teklifi üzerine Nakdi Tazminat Komisyonu tarafından karara bağlanan sivillerden ilgili mevzuatına göre malullük aylığı bağlanması koşullarının oluştuğu tespit olunanların kendileri..."

  Dolayısıyla babanızın durumu yukarıdaki yasa metnine göre değerlendirilirse iş hakkı bulunuyor. Peki iş hakkı bulunursa iş hakkının nasıl kullanılacağını kanun nasıl açıklıyor buna bakalım.

  "c) 21 inci maddenin birinci fıkrasının (j) bendi kapsamındakilerden hayatını kaybedenlerin eş veya çocuklarından birisi, eşi veya çocuğu yoksa kardeşlerinden birisinin; 21 inci maddenin birinci fıkrasının (j) bendi kapsamındakilerden malul olanlardan çalışabilir durumda olanların kendilerinin, çalışamayacak durumda olanların ise eş veya çocuklarından birisinin," denilmektedir."

  Sonuç olarak iş hakkınız olursa bir kişiyle sınırlıdır.

  Saygılarımla Gazi J.Astb. Yasin KOCAELİ
  1 Yanıtla
 • resim ahmet aydınn Editöre şikayet et 13 Temmuz 2012 Cuma 12:07
  hamit abi mrb.yasa taslak halindeyken sormuştum size sorumu ama yasadaki degişiklilerden dolayı yeniden sormak istiyorum.Abicim şimdi babam 94 yılnda astsubayken izinliyken amcamın dükknında bulundugu sırada dükkna bombalı ve silahlı saldırı oldu.saldırı anında babam tetikçilerle çatışmaya girmiş peşlerinden koşarken bi tetikçiyi yaralamış ve yere düşen tetikçinin takarov marka silahını polise teslim etmiş.ifadesindede şöyle belirtmiş tetikçiyi yaraladım silahını aldım daha sonra olayı aydınlatmak için peşlerinden koştum ve çatışamya devam ettim diye.abicim olay yerine geri dönüyor babam bu esnda polis telsizine gelen anonsla birlikte tetikçilerin saklandıgı örgüt evine yapılan operasyone faydam olur diye katılmış.evde tetikçileri teşhis etmiş ve onlarca silah yakalnmış bunlardan biride uzi amrka silah.bu olaydan sonrada bbam aynı dükknada emekli olduktan 5 ay sonra hizbullah terör örgütünce bombalı ve silahlı saldırı sonucnda şehit edilmiştir.ilk olayda ki çalışmalrından dolayı bu olay oldugun düşünüyoruz bu anlattıklarım silahın teslimi falan tutanaklarda mevcut.bu durmda babam terör olaylarının etkisinin azaltılmasına bertaraf edilmesine ortaya çıkarılmasına katkısı vardır diyebilir miyiz?

  Editörün Notu: Değerli kardeşim, sizin durumunuz sanıyorum eldeki mevcut belgelerle birlikte yargı mercilerinde çözülebilecek bir mahiyet arz ediyor. En son yaşanan hadisenin ilk yaşanan hadisenin devamı olduğunu ve polise yardımcı olduğu için bu saldırıya maruz kaldığını ispatlayabilirseniz mahkeme olumlu sonuçlanacaktır. Saygılarımla.
  1 Yanıtla
 • resim hakouman Editöre şikayet et 13 Temmuz 2012 Cuma 13:40
  Bilgi paylaşımından dolayı öncelikle teşekkür ederim, Benim babam ve abim in vefatı nedinyle 5233 ten faydalanıp nakdi tazminatlarını ayrı ayrı aldık Sorum şu, babamın örgütün eylem ve faaliyetlerini engelemeye çalışmak hususundan,,abiminse normal vatandaş gibi sadece aynı araçta seyrederken mayın patlaması sonucu kaybını ele alırsak, bu aylık ve iş istihdamı haklarından nasıl faydalanırız,,aynı aileden olduğu için sadece tek hakmı,,yoksa kendi durumlarını ele alarak ayrı ayrı mı hak tanınır. Değerli yorumlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.saygılarımla iyi günler.

  Editörün Notu: Her ikisini de ayrı ayrı değerlendirmek gerekiyor diye düşünüyorum. Babanızın durumundan dolayı 1. iş hakkından yararlanabileceksiniz. Kardeşinizden dolayı maaş bağlanacak. Ancak şöyle bir durum var, aynı anda 2 maaş alamayacağınızdan mecburen 1 maaş almanız gerekebilecektir. Saygılarımla. 
  1 Yanıtla
 • resim komando_011 Editöre şikayet et 13 Temmuz 2012 Cuma 16:43
  Öncelikle Çok saolun hamit abi bizi aydınlatığın için yardımcı olduğun için ne kadar tşk etsek azdır. bu konuya baktığımda 2 nci iş hakı öncelik şehidin eş ve çocuklarında yazmışsınız.bu verilen 2nci iş hakı aynı birinci iş hakı gibimi feragat ve imza yetkisi eş ve çocuklardamı yine eş ve çocuk vazgeçerse amcaya verebilirmi iş hakını verirse ne zaman başvuru yapılır şimdiden saol abicim saygılar.

  Editörün Notu: Ben teşekkür ederim. Diğer haberimizde de belirttiğimiz gibi bu bahsettiğiniz ayrıntılar uygulama yönetmeliğinde netleşecek. İlgili haberimizi okumak için tıklayınız>>>
  1 Yanıtla
 • resim ottoman27 Editöre şikayet et 17 Temmuz 2012 Salı 01:02
  sayın editör ben çatışmda yaralandım hastane raporu askerliğe elverişli komando olamaz raporu verildi.işe girmede öncelik hakkı olduğu söylendi kamu kurum ve kuruluşlarda ama 2008 den beri kaydım var iş bulma kurumunda henüz bir netice alamadım.son çıkan yasalara göre bizim gibi terör mağdurlarına bir yaaçkarıldımı işe girebilirmiyiz kamuda nerelere başvuracağız.cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  Editörün Notu: İş kanunu hükümlerinde yeni yasa ile değişiklik yapılarak çalıştırılması zorunlu olanlara 3713 s.k. kapsamında malul sayılmayacak derecede yaralanan personeli ibareleri eklenmiştir.  “İş Kanunu” hükümleri çerçevesinde işe yerleşmenizde bir kolaylık oluşacağı görülmektedir. Saygılarımla.
  1 Yanıtla
 • resim komando_011 Editöre şikayet et 13 Temmuz 2012 Cuma 10:06
  Öncelikle Çok saolun hamit abi bizi aydınlatığın için yardımcı olduğun için ne kadar tşk etsek azdır. bu konuya baktığımda 2 nci iş hakı öncelik şehidin eş ve çocuklarında yazmışsınız.bu verilen 2nci iş hakı aynı birinci iş hakı gibimi feragat ve imza yetkisi eş ve çocuklardamı yine eş ve çocuk vazgeçerse amcaya verebilirmi iş hakını verirse ne zaman başvuru yapılır şimdiden saol abicim saygılar.

  Editörün Notu: İşte diğer haberimizde de belirttiğimiz gibi bu bahsettiğiniz ayrıntılar uygulama yönetmeliğinde netleşecek. İlgili haberimizi okumak için tıklayınız>>>
  0 Yanıtla
 • resim mac-21 Editöre şikayet et 13 Temmuz 2012 Cuma 14:37
  sayın editörüm: 1996 yılında terör olayları esnasında askerlerin kazayla ateşi sonunda abim vuruldu.bağlı bulunduğum valilikten terör mağduru adı altında belli bir miktar ödendi.şimdi çıkan bu yasayla iş hakkı alabilecekmiyim.bilgilerinizi paylaşırsanız memnun olurum.şimdiden teşekkürler

  Editörün Notu: Maalesef sadece maaş bağlanacak. Terör mağdurlarına yönelik iş hakkı düzenlemesi bulunmamaktadır. Saygılarımla. 
  0 Yanıtla
 • resim ahmet aydınn Editöre şikayet et 13 Temmuz 2012 Cuma 18:44
  hamit abi soruma verdigin cvp için öncelikle teşkkür ederim.abicim sorum yukrda yer alan babamın hizbullah tarafından öldürülmesiyle ilgili olan soru.abi yargı yollarıyla bu sorunu halletmem konusunda güzel bi açıklama yapmışşsın.şunu merak ettim.babamın tetikçinin silahın teslim etmesi.yaralması.örgüt evinin ortaya çıkarlıması ve teslim edilen silahlardan birçok cinayetin ortaya çıkmış olmasını terörün etkisinin azaltılmasında bertaraf edilmesinde babamın faydalı oldugunu komisyon gözönünde bulundurmazmı abi.ve babam ilk olayda bunlara zarar verdiginden dolayı aynı yerde aynı örgüt tetikçileri tarafından öldürüldü.şimdiden saolun.

  Editörün Notu: Bunları ileri sürerek başvurunu yaparsın ama idare başvurunu reddederse yargı yolu açık. Eğer bahsettiğin gibi ispatlayıcı belgeler  de varsa mahkeme yolu ile bu hakkı kazanabileceğini düşünüyorum. Saygılarımla.
  0 Yanıtla
 • resim ozan alp Editöre şikayet et 13 Temmuz 2012 Cuma 21:15
  Hamit abi slm bir haber sitesinde.bir yazı okudum.Iş başvurusunda gerekli evraklar diye Müracaat Esasları: Hak sahibi Şehit yakını, İş İstek Formunu doldurduktan sonra bu forma; -Şehit Belgesini, -Öğrenim Belgesini (Son bitirdiği okul diploması veya çıkış belgesi), -Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneğini (Anne, Baba, Eş, Çocuklar ve Kardeşleri de gösterir şekilde) -Sabıka Kayıt Belgesini (“İşe girmek için” ibareli olacak), Size sorum şöyle olacak daha önce şehitlik statüsüne alınmayanlar vazife malullerine şehit olduguna dair belge verilmedi acaba şimdi müracatda o belge isteniyor onu nerden alacagiz. Sadece olay tutanakları var

  Editörün Notu: Uygulama yönetmelikleri çıkmadan, sizin başvurunuzun nasıl olacağı belirlenmeden başvurunuzun alınacağı bilgisini ileten haber siteleri yanlış bilgilendirme yapıyorlar. Öncelikle sizin 3713 s.k. kapsamına alınmanız gerekiyor. Uygulama yönetmeliği çıksın oradan belirtilen usül ve esaslara göre müracaatınızı yaparsınız.  Müteakiben müracaatınızı yaparsınız. Saygılarımla.
  0 Yanıtla
 • resim Murat Editöre şikayet et 14 Temmuz 2012 Cumartesi 02:12
  Hamit abi meraba benim bi sorum olacaktı.Şimdi benim babam devlet memuru iken pkk tarafından şehit edildi.O zaman amcamlar savcı dan ve gerekli yerlerden noter den felan şehadet belgesini ve gerekli bütün evrakları almışlar.Biz aile olarak bütüm imkanlardan faydalanıyoruz ve benim abimde 1.iş imkanından yararlandı 2005 yılından berri de çalışıyor.Şimdi ben 2.iş imkanından amcalarımın feragat etmesi halinde yararlanabilecekmiyim ?

  Editörün Notu: Babanızın görevinden bahsetmemişsiniz, bu konuda eğer hak sahibi olarak 1. iş hakkını kullandıysanız 2. iş hakkını da kullanabileceğinizi düşünüyorum. 
  0 Yanıtla
 • resim a.kerim Editöre şikayet et 14 Temmuz 2012 Cumartesi 11:31
  Abi 2-3 gündür kafamda bir soru işareti var. kardeşim 2010 nisan da şehit oldu. 2330 s.k yasaya tabii olarak yazmakta. ilk iş hakkını kardeşim kullandı bu çıkan yeni yasada ikinci iş hakkını kullanabilecekmiyim..

  Editörün Notu: 1. iş hakkını kullanabildiğinize göre terörle mücadele kapsamında Şehit olmuş kardeşiniz. Bu yasa ile zaten 3713 s.k. kapsamına da gireceğinizi tahmin ediyorum. Dolayısı ile 2. iş hakkını da kullanacaksınız. Saygılarımla.
  0 Yanıtla
 • resim mehmet fatih Editöre şikayet et 14 Temmuz 2012 Cumartesi 23:53
  sayın editörüm benim abim özel güvenlik görevlisi idi ve teröristler tarafından yapılan saldırıda şehit oldu yukarıdaki yazı ile anladığım bizim de iş hakkı olduğu acaba bize de iş hakkı verilecek mi cevaplandırırsanız sevinirim

  Editörün Notu: Ağabeyiniz yaşadığı hadise  terörle mücadelede aktif olarak görev alırken oldu ise, size de iş hakkı verilecektir. Saygılarımla.
  0 Yanıtla
 • resim canhanifi Editöre şikayet et 15 Temmuz 2012 Pazar 16:16
  babam imam olarak görev yaptığı zaman pkk tarafından şehit edildi ..ilk iş hakını abim kullandı ikinci iş hakkı babamın kardeşlerine tanınıyor sanırım ve onlardan yaş,nitelik olarak uygun kimse yoktur.ikinci iş hakından ben yararlanabilirmiyim feragat istenilirmi cevabınız için şimdiden tşkler..

  Editörün Notu: Henüz uygulama yönetmeliği çıkmadı ve feragat hususu henüz netlik kazanmadı. Dolayısı ile uygulama yönetmeliğine bakarak net yanıt verebilirim. Ancak kanunda "kardeşleri yoksa" ifadesine istinaden "kardeşlerinden iş hakkını kullanabilecek durumda olan yoksa" feragat hakkı ile Şehidin eş ve çcouğunun 2. iş hakkını kullanabileceğini değerlendiriyorum. Nitekim Adana Milletvekili Sn. Fatoş GÜRKAN'ın da yasa çalışmasından sonra yaptığı konuşma metni bu yöndedir. Saygılarımla.
  0 Yanıtla
 • resim mac-21 Editöre şikayet et 15 Temmuz 2012 Pazar 23:17
  hamit merhabalar;daha önce de yazmıştım ancak takıldığım ve merak ettiğim bir konu var.sivil şehitlik yasası meclisten ve cumhurbaşkanımızın imzasından geçti.bu doğrultuda roboski kazasında hayatını kaybedenlerin ailelerine iş hakkı varmı acaba konu hakında bilgilendirirseniz memnun olurum.teşekkürler...

  Editörün Notu: Öncelikle "Sivil Şehitlik" diye bir kavram olmadığını hatırlatayım. Sorunuzda geçen "ROBOSKİ" ile neyi ifade etmek istediniz? Biraz açar mısınız konuyu?
  0 Yanıtla
 • resim ardemir84 Editöre şikayet et 17 Temmuz 2012 Salı 10:49
  sayın editör.babam 1995 yılının haziran ayına kadar gkk görevini yaptı haziran ayı sonunda köylerimiz boşaltıldı şehir merkezinde nöbet tutacakları yer belirlenmedği için babam ve diğer gkk ların görevlerine sona erdirildi.fakat aradan gecen süre içinde babam devlete olan görevini yapmaya devam etti.pkk nın boy hedefi haline geldiğinde 1995 yılı ağustos ayındas bir yok kesme esnasında şehit edildi.tarafımıza 2330 sayılı yasanın 2-e-f 3.madde ve 10.madde sine dayanarak tazminat ödendi ve aylık bağlandı fakat kadro verilmedi.mahkemeye başvurduk davamız red edildi.acaba yeni yassanın 3713 sayılı yasa 21.maddede belirtilen görevleri sona ermişse bile yaptıkları görev sebebiyle hayatını kaybedenler çocuklarına iş hakkı verilecek maddesinden yararlanabilecek miyiz.saygılarımla.iyi çalışmalar.arif demir(hakkari)

  Editörün Notu: Evet o maddeye istinaden iş hakkından yararlanabileceğinizi düşünüyorum. Bu konuda bir avukat desteği de almanız gerekebilir. Saygılarımla.
  0 Yanıtla
 • resim ottoman27 Editöre şikayet et 17 Temmuz 2012 Salı 23:07
  abi o zaman işe girmede öncelik hakkımız bulunduğuna göre yasada ek yapıldığına göre başvurmam gereken yer valilik mi yoksa işku genel müdürlüğü mü.ne olur bu konuda yardım edermisiniz.raporlarım ve olay tutanağı hastane raporu elimde mevcut.şimdiden teşekkürler.

  Editörün Notu: İlgili kanun maddesini de gerekçe göstererek işkur'a müracaat etmeniz gerekiyor. Ayrıca fabrikalara vs. direkt kendiniz de müracaat edebilirsiniz. fabrika sahipleri zaten sizi çalıştırmak isteyecektir. Saygılarımla.
  0 Yanıtla
 • resim eskişehir26 Editöre şikayet et 18 Temmuz 2012 Çarşamba 19:40
  sayın editörüm yazdığınız cevaba benden istediğiniz bilgilere istinaden tekrar yazıyorum.1996 yılında bolu komando tugayında askerliğimi gezici birlik olarak yaparken (p.çvş)sınır ötesi harekattan dönerken aracın tekerleğinin patlaması sonucu araç devrilmiş olup ( 6 şehit 29 yaralı )sağ kolum kılmıştır ve tedavilerim sonucu koluma platin takılmıştır.askerliğe elverişsiz raporu falan almadım.bugün eskişehir valiliğine iş müracatı için gittiğimde bana son çıkan 3713 sayılı kanunun beni etkilemediğini beyan ettiler acaba kanunu ben mi yanlış yorumluyorum 75.nci maddenin ( j ) bendine ve76.ncı maddeye dayanarak malul sayılmayacak derecede yaralananlar iş hakkından faydalana bilir ibaresi vardır.78 ve 79 maddelere baktığınızda bunları görebilirsiniz.eğer mail adresinizi verebilirseniz elimde bulunan k.k.k.lığından gelen kaza raporlarını ve hastane raporlarımı size sunabilirim.TEŞEKKÜRLER

  Editörün Notu: Malul sayılmayan Gaziler için yeni yasa ile iş kanununda değişiklik yapılarak işverenler tarafından zorunlu olarak çalıştırılması gereken hükümlü ve engellilere malul sayılmayan Gaziler de eklenmiştir. Dolayısı 50'den fazla işçi çalıştıran fabrika vs.'e başvurmanız halinde ie girmeniz kolaylaşmıştır. Ayrıca işkura müracaatınızda da durumunuzu ispatlayıcı belgeleri iletmeniz yararınıza olabilir. Saygılarımla.
  0 Yanıtla
 • resim mac-21 Editöre şikayet et 20 Temmuz 2012 Cuma 02:47
  Sayın editörüm bir önceki yazımda birkaçtane imla hatası vardı öncelikle ondan dolayı özür dilerim.benim merak ettiğim konu şuydu.03/03/2012 tarihinde aile ve sosyal politikalar bakanımız sayn şahin bir söyleyişinde uludurede hayatını kaybeden vatandaşlarımızın da ailelerine iş hakkı tanınacağını dile getirmişti.yeni yasayı okuduğum kadarıyla öyle bişey göremedim.acaba uluderedeki kazada hayatını kaybedenlerin aileleri istihdam hakkından faydalanabileceklermi.konu hakkında bilgilendirirseniz memnun olurum.şimdiden teşekkür ederim...

  Editörün Notu: Bahsettiğiniz hususta yeni yasa ile herhangi bir iş hakkı düzenlemesi bulunmamaktadır. 
  0 Yanıtla
 • resim meryem Editöre şikayet et 20 Şubat 2013 Çarşamba 13:28 ben 1996 yılında terör mayınına basark sağ bacağımı kaybettim o zamanlar eşim gkk görevını yapıyordu aradan 3 yıl geçtikten sonra tedavımden sonra bır avukatla konuşark tanzımat davasını açtık tanzımat aldım şimdiye kadar herhangi bır maaş almadım tanzımattan sonra ve heyet raporum %82 bende her malül vatandaş gibi çucuklarımdan birisini kadrodan yaralanabılrmıyım bilginize teşekürler. 0 Yanıtla
 • resim Abdullah Editöre şikayet et 12 Ağustos 2014 Salı 13:48 Değerli editörüm abim 1995 te bosna hersekte görev yaptığı esnada şehit oldu son çıkan yasayla birlik 3713 sayılı terörle mücadele kanun kapsamına alınarak 2 iş hakkı verildi gerekli başvuruları yaptık fakat ben sosyal yardımlaşma vakfında çalışıyorum özle hukuk tüzel kişiliğe bağlıyız kamu işi yapıyoruz ama özeliz tüs sydv ler iş hakkından yararlanabilirmiyim 0 Yanıtla
 • resim Ramazan oslu Editöre şikayet et 29 Nisan 2015 Çarşamba 16:54 Benim kardeşim pkk tarafindan hunharca anti tank mayimayini döşeyip askerin ezanı taşıyan kendi aracıyla parcalanan ve eşi çocukları olmayan ve kardeşimin hangi yakınları yararlanir yeni yaralanirmi 0 Yanıtla
 • resim Recep can Editöre şikayet et 13 Şubat 2017 Pazartesi 12:13 Ben 21 Ekim 2007 de Hakkâri DAĞLICADA çıkan çatışmada yaralandım o tarihten sonra da terör mağduruyum,GAZİLİK verilmedi iş arıyorum iş haklarım nelerdir.. 0 Yanıtla
 • resim Terör mağduru Editöre şikayet et 25 Kasım 2017 Cumartesi 02:48 Merhaba! Benimde eşim özel şirkette çalişiyor pkk saldırısına uğradı tedavi görüyor belden aşaği felç ben özel çalişiyorum bize kadro verılırmi 0 Yanıtla

YORUM YAZ

Ad soyad Mail Adresi Yorumunuz
Kardeş Siteler
 • resim
 • resim
 • resim
 • resim
 • resim
 • resim
 • resim
BİZİ TAKİP EDİN
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
Gazihaber yayın grubu. Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve aktif linkle kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Gazihaber.com Copyright 2011 / 2018 Video İzle - Sözleşmeli Haber - Esnaf Arama - Gaziantep Uyducu - Gümüşhane Haber - İslahiye Haber - Gaziantep Haber -