• Yalova Arıtma Tesisi Kendi Enerjisini Kendi Üretecek Yalova Arıtma Tesisi Kendi Enerjisini Kendi Üretecek Bu haber 22 Aralık 2015, Salı 13:35:07 tarihinde eklendi
  Yalova Atık Su Arıtma Tesisleri ve Kanalizasyon Yapma ve İşletme Birliği (YASKİ), arıtma havuzlarının üstünü güneş enerjisi panelleri ile kaplayarak kendi enerjisini üretecek.

  Yalova’nın bütün mesken atıklarının arıtmasını yaparak temizlenen suyu derin deşarj sistemi ile denize veren YASKİ en büyük gideri durumundaki enerji maliyetlerini aşağıya çekebilmek için bir proje geliştirdi. Halen tesis giderlerinin yüzde 50’sini enerjiye harcayan YASKİ, arıtma havuzlarının üzerini güneş enerjisi panelleri ile kaplayacak. Bu sayede ihtiyaç duyulan enerjinin büyük bölümünü tesis kendi üretmeye başlayacak. Konu hakkında bilgi veren YASKİ Başkanı Ahmet Özsümer, "YASKİ olarak şu anda en büyük gider kalemimiz enerji maliyetleri. Biz de bu maliyetleri nasıl düşüreceğimizi araştırdık. Enerji kullanımının azaltılması mümkün görünmedi. Enerjiyi daha düşük bedelle almamız da mümkün değil. Bu durumda kendi enerjimizi üretmeyi düşündük. Bu yönde yaptığımız araştırmada kendi enerjisini üreten dünyada sadece bir arıtma tesisi olduğunu gördük. Bunun ilimizde de yapılmasının mümkün olduğunu öğrenince kolları sıvadık. Projelendirmesi yapıldı. Şimdi bu proje için gerekli finansmanın arayışına girdik. Bu proje hayata geçtiğinde dünyada kendi enerjisini üreten 2. tesis YASKİ arıtma tesisleri olacak. Üretim sayesinde enerji ihtiyacımızın büyük bölümünü kendimiz üreteceğiz. Çok az bir kısmını ise yine şehir şebekesinde alacağız" dedi.

  iha
 • Etiketler:
UYARI
Sitemizde yayınlanan ve kaynağı sitemize ait olan haberler, kaynak belirtmek ve bağlantı eklemek koşuluyla başka sitelerde yayınlanabilir. Kaynak belirtmeyen ve bağlantı eklemeyen yayıncılar hakkında hukuki haklarımızı kullanacağımızı saygıyla duyururuz.
0 0
1,178 kez okundu
0
0

YORUMLAR

0 Yorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan gazihaber sorumlu tutulamaz.

YORUM YAZ

Ad soyad Mail Adresi Yorumunuz
BİZİ TAKİP EDİN
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
Gazihaber yayın grubu. Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve aktif linkle kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Gazihaber.com Copyright 2011 / 2019 Video İzle - Sözleşmeli Haber - Esnaf Arama - Gaziantep Uyducu - Gümüşhane Haber - İslahiye Haber - Gaziantep Haber -