gazihaber.com RSS / XML
gazihaber.com
Bu haber 31 Ekim 2012, Çarşamba 09:33:03 tarihinde eklendi. 4144 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Doğuda askerliğe erken terhis

CHP Ardahan Milletvekili Sn. Ensar ÖĞÜT'ün doğu ve güneydoğuda askerlik hizmetini yapan yükümlülerin 3 ay erken terhis edilmelerine yönelik kanun teklifi aşağıda sunulmuştur.
Doğuda askerliğe erken terhis
 

   GENEL GEREKÇE

 

   Askerlik yapma zamanı gelen her Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşının şerefle ve şanla yaptığı askerlik, kutsal bir görevdir. Büyük Önder Mustafa Kemal ATATÜRK'ün "Yurtta Barış, Cihanda Barış" sözü ile hareket ederek içeride ve dışarıda huzur, barış ve güvenliğimizi gözünü kırpmadan sağlayan Mehmetçimiz, Atamızın bu güzel sözünü yerine getirmektedir.

 

   Ancak Doğu Anadolu (Ağrı, Ardahan, Bingöl, Bitlis, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Hakkari, İğdır, Kars, Malatya, Muş, Tunceli, Van,) ve Güneydoğu Anadolu (Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Siirt, Şanlıurfa, Sımak) Bölgelerimizde görev yapan askerlerimiz bölgede yaşanan terör nedeniyle aileleri ile birlikte büyük sıkıntı yaşamaktadırlar.

 

   İzin kullanmadan Askerlik yaptığı yerden güvenlik nedeniyle çarşı izni bile kullanmadıkları için 7 gün 24 saat görev anlayışı içinde olan Doğu ve Güneydoğudaki askerlerimiz için izin haklarından mahrum olduklarından 3 ay erken terhis edilmeleri ile bir eşitsizliğin önüne geçilmiş olacaktır. Ülkemizin her köşesinde yapılan askerlik en kutsal görevlerden birisidir. Bu Milli Duyguyu her Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşının yaşama ayrıcalığına erişmiş olmaları, kendileri ve aileleri için bir onur ve şeref kaynağıdır.

 

   365'i general, 40 bini subay, 96 bini astsubay, 65 bini de uzman erbaş ve er olmak üzere yaklaşık 200 bini profesyonel asker, geri kalan yaklaşık 450-500 bini ise 15 ve 6 aylık zorunlu askerlik hizmeti yapanlardan oluşan Türkiye Cumhuriyeti ordusu, yaklaşık 720 bin kişi ile dünyanın en kalabalık ordularından birisidir. Doğu ve Güneydoğuda 15 aylık sürenin 12 aya inmesi, askerlik hizmetini yapanlardan oluşan askerlerimizin, bölgede gerek zor iklim şartları gerekse terör nedeniyle daha kısa askerlik hizmetini yapmaları görev motivasyonlarını arttıracak, profesyonel uzman ve erbaşların kademeli olarak arttırılması teröre verilen mücadeledeki başarıyı da arttıracaktır.

   Bölgede bu kadar uzun süre görev yapan askerlerimizin terhis olduktan sonra psikolojik dengelerinin bozulmaması ve bundan sonraki yaşamlarını ruhsal sıkıntı çekmeden devam ettirmeleri için 3 ay erken terhis çok uygun ve yerinde bir karar olacaktır. Ayrıca rütbeli askerler, polisler, öğretmenler ve diğer devlet memurlarının kısa dönemli şark görevlerini yaptıkları illerde askerlik görevini yapan askerlerimizin de 3 ay erken terhis olmaları hem kendilerini, hem de ailelerini rahatlatacak, askerlerimiz de görevlerine heyecanla ve istekle gideceklerdir.

 

   Bu görevi 15 ay boyunca Doğu ve Güneydoğuda yapan askerlerimiz, bu yükümlülüğe başladıktan sonra hakkında firar, hava değişimi, izin tecavüzü, kısa süreli firar, kısa süreli izin tecavüzü, yoklama kaçağı, bakaya ve geç ilhak suretiyle bakaya kalmak suçlarından dolayı Askeri Ceza Kanunu, Disiplin Mahkemeleri Kuruluşu, Yargılama Usulü ve Disiplin Suç ve Cezaları Hakkında Kanun ile Askerlik Mahkemeleri Kuruluş ve Yargılama Usulü Kanun Hükümleri uygulanmış erlerimiz yapılacak olan 3 aylık erken terhis hakkından yararlanamaz.

 

                  ASKERLİK KANUNUNA BİR FIKRA EKLENMESİNE DAİR KANUN TEKLİFİ

                  

 

Madde 1- 21.06.1927 tarihli 111 sayılı Askerlik Kanununa 5 nci maddesine ikinci fıkrasından sonra gelmek üzere aşağıdaki üçüncü fıkra eklenmiş ve mevcut fıkralar buna göre teselsül ettirilmiştir.

 

"Birinci fıkra ile ikinci fıkra kapsamındaki yükümlülerden, muvazzaf hizmet süresini Milli Savunma Bakanlığının teklifi ve Bakanlar Kurulunun kararı ile yürürlüğe girecek yönetmelikte belirtilen terörle mücadelede birinci derecede kritik iller ile ikinci derecede kritik illerde yapanlar, üç aya kadar erken terhis edilebilir. Erken terhis işlemine ilişkin esas ve usuller aynı yönetmelikte düzenlenir."

                 Madde 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

                 Madde 3- Bu Kanun Hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.


UYARI : "Sitemizde yayınlanan ve kaynağı sitemize ait olan haberler, kaynak belirtmek ve bağlantı eklemek koşuluyla başka sitelerde yayınlanabilir. Kaynak belirtmeyen ve bağlantı eklemeyen yayıncılar hakkında hukuki haklarımızı kullanacağımızı saygıyla duyururuz."
Yazdır Paylaş

YORUM YAZMA KURALLARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ


Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!

Resmi Gazete
ANKET
Şehit Yakını, Tüm Gaziler ve Vazife Malulleri Adına Çalışmakta Olan Sivil Toplum Örgütlerinin (Dernek, Vakıf vb.) Aktif Olarak Sorunları Dile Getirebildiklerine İnanıyor musunuz?
Hayır - 2878
Evet - 328
Kararsızım - 100
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu
Dilekçe Örnekleri
Sayfa Yüklenme Süresi : 0.1835 Saniye
İslahiye Gaziantep Haber
Sözleşmeli Haber © Copyright 2010 Gazi SOFT Her hakkı saklıdır.