• Yer Altı Suları Ve Uludağ Meclis Gündeminde Yer Altı Suları Ve Uludağ Meclis Gündeminde Bu haber 16 Şubat 2016, Salı 12:35:02 tarihinde eklendi
  CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Bursa’nın yer altı su rezervlerinin ortaya çıkarılması için meclis araştırması istedi.

  Kayışoğlu, Bursa’nın yer altı zenginliklerinin son yıllarda tahrip edildiğini, özellikle ovada açılan kaçak kuyular vasıtasıyla aşırı su kullanımının yer altı rezervlerinin azalmasına sebep olduğunu, bunun da verimli araziler için ciddi tehditler oluşturduğunu söyledi. CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Bursa’nın su havzasını besleyen Uludağ’daki pınarların özel şirketlere devredilmesinin de yer altı sularını besleyen kaynakların elden çıkmasına sebebiyet verdiğini ileri sürerek şöyle konuştu:

  “Bursa, yeşil ve suyun birlikte anıldığı bir şehirdir. Öyle ki gezginlerin Bursa’da ilgisini en çok çeken şey şehrin her yerinde gürül gürül akan suları ve sokak çeşmeleridir. Ünlü seyyah Evliya Çelebi, 1640 yılında Bursa’ya geldiğinde gördüğü bu manzarayı tek bir cümle ile özetliyor. ‘Velhasıl Bursa sudan ibarettir’ diyor. Ancak bugün Evliya Çelebi ve daha birçok gezgini kendisine hayran bırakan o billur sular Bursa’dan göç etmiş durumdadır. Bulunduğu sokaklara, caddelere renk veren sokak çeşmeleri ne yazık ki çarpık yapılaşmanın bir sonucu olarak birer birer yok edilmiştir. Su kullanımındaki yanlışlıklar ve küresel ısınma sebebiyle rezervlerin giderek azaldığı bir dönemde Bursa’nın susuz kalması mümkündür. Kaldı ki birkaç yıl evvel yaşanan kuraklık yüzünden Bursa’da da su sıkıntısı belirmiş, verimli ovasını besleyen yer altı suları içme suyu olarak tahmin edilenden de fazla kullanılmıştır.

  Bursa’nın su sorununu çözmek için kullanılan yeraltı suları şehirdeki irili ufaklı boyahanelerin de kaçak kullanımı sebebiyle verimli toprakları besleyemeyecek hale gelmiştir. Ayrıca Bursa’ya hayat veren ve bir su şehri görünümüne bürünmesine sebep olan 2543 metre yüksekliğiyle Türkiye’nin en önemli kış ve doğa sporları merkezi olan Uludağ’ın volkanik yapısı da dikkatlerden kaçırılmamalıdır. Bugün Bursa’nın kaplıcalarını besleyen kaynaklar da Uludağ’dan ovaya inen, daha sonra Uludağ’ın derinliklerine geri dönüş yapan ‘50 yıllık’ sulardır. Zirvesinde Aynalıgöl, Karagöl ve Kilimgöl bulunan endemik bitkileriyle bir yeryüzü cenneti olan Bursa’nın hayat damarı Uludağ maalesef her geçen gün önemini yitirmekte, Bursa’yı besleyen ana damar olması sebebiyle bu özensizlik ileride büyük zararlara yol açma noktasına gelmektedir.”

  Kayışoğlu, Bursa’nın zenginliği olan değerlerin korunmasının önemine dikkat çekerek, Uludağ’ın ve Bursa Ovası’nın sahip olduğu doğal zenginliklerin korunması ve bu kaynakların gelecek kuşaklara aktarılabilmesi maksadıyla acil eylem planının oluşturulmasını istedi. Kayışoğlu, Uludağ’ın su kaynaklarının potansiyelinin belirlenmesi, özel şirketlere devredilen pınarların sözleşme şartlarına göre kullanılıp kullanılmadığının araştırılması ve Uludağ’ın eteklerinden Bursa Ovası’na süzülen kar ve yağmur sularının oluşturduğu yer altı sularının rezervlerinin ortaya çıkarılmasını talep etti. Kayışoğlu, açılan kaçak kuyuların tespiti ve ovaya verdiği zararların boyutlarının belirlenebilmesi, orman dokusu ve tabii endemik bitkileriyle dünyanın göz bebeği olan Uludağ’ın daha fonksiyonel bir pozisyona getirilmesi, Uludağ üzerinde yaşanan yetki kaosunun ortadan kaldırılabilmesi için anayasanın 98, TBMM iç tüzüğünün 104 ve 105. maddeleri gereğince meclis araştırması açılmasını istedi.

  iha
 • Etiketler:
UYARI
Sitemizde yayınlanan ve kaynağı sitemize ait olan haberler, kaynak belirtmek ve bağlantı eklemek koşuluyla başka sitelerde yayınlanabilir. Kaynak belirtmeyen ve bağlantı eklemeyen yayıncılar hakkında hukuki haklarımızı kullanacağımızı saygıyla duyururuz.
0 0
4,072 kez okundu
0
0

YORUMLAR

0 Yorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan gazihaber sorumlu tutulamaz.

YORUM YAZ

Ad soyad Mail Adresi Yorumunuz
BİZİ TAKİP EDİN
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
Gazihaber yayın grubu. Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve aktif linkle kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Gazihaber.com Copyright 2011 / 2020 Video İzle - Sözleşmeli Haber - Esnaf Arama - Gaziantep Uyducu - Gümüşhane Haber - İslahiye Haber - Gaziantep Haber -