• Salih Uyan: “Türkçe Seviyeniz, Yabancı Dil Seviyenizi De Belirler” Salih Uyan: “Türkçe Seviyeniz, Yabancı Dil Seviyenizi De Belirler” Bu haber 19 Şubat 2016, Cuma 13:15:08 tarihinde eklendi
  Eğitimci-yazar Salih Uyan, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından başlatılan “Yazarlar Okullarda” projesi kapsamında İhlas Koleji öğrencileri ile bir araya geldi. Yabancı dil öğrenme konusundan öğrencilere birçok tavsiyede bulunan uyan, “Türkçe seviyeniz, yabancı dil seviyenizi belirler” dedi.

  İhlas Koleji Bahçelievler Kampüsü Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen etkinlikte yabancı dil eğitimini konu edinen “Anlıyorum Ama Konuşamıyorum” adlı kitabını da öğrencilere tanıttı. Bir yabancı dil eğitmeni olarak yabancı dil öğreniminde sık karşılaşılan hatalara dikkat çeken Uyan, “En kötüsü de pek çok kişinin kendi durumunu ’Anlıyorum ama konuşamıyorum’ şeklinde tarif etmesidir. Bu durumun en büyük nedeni de aşırı gramer sevdası olduğumuzdan. Yanlış konuşmamak için sürekli gramer çalışan insanlar, pratik yapmak konusunda çekingen davranıyorlar. Bu nedenle de yabancı dil konuşmak konusunda hep geride kalıyorlar” dedi.

  ‘’TÜRKÇENİZ NE KADAR İYİYSE, YABANCI DİLİ DE O KADAR İYİ ÖĞRENİRSİNİZ”

  Yabancı dil öğrenmek için öncelikle ana dilin çok iyi olması gerektiğini vurgulayan Uyan, “Öğretmenler çocuklara yabancı dilde roman okumalarını tavsiye ediyorlar. Ama çocuklar sıkıldıkları için okumak istemiyorlar. Burada suçlu yabancı dil değil, burada sıkıntı çocuğun ana dilde dahi kitap okumayı sevmemesidir. Türkçeniz ne kadar iyiyse, yabancı dili de o kadar iyi öğrenirsiniz” dedi. Bilinçaltında Türkçe’nin yabancı dile karşı bir kıskançlık beslediğinin altını çizen Uyan, “Türkçeniz asla yabancı dilinizin ondan daha iyi olmasına izin vermez. Türkçe seviyeniz, yabancı dil seviyenizi de belirler. Bu sebeple bol bol Türkçe kitap okumalısınız” diye konuştu. Yabancı dilin 3-5 haftada ya da birkaç ayda öğrenilecek bir konu olmadığına dikkat çeken Uyan, yabancı dilde öğrenmenin sürekliliğe ihtiyaç duyduğunu ve her geçen gün üstüne yeni bir şey eklemek gerektiğini de vurguladı.

  iha
 • Etiketler:
UYARI
Sitemizde yayınlanan ve kaynağı sitemize ait olan haberler, kaynak belirtmek ve bağlantı eklemek koşuluyla başka sitelerde yayınlanabilir. Kaynak belirtmeyen ve bağlantı eklemeyen yayıncılar hakkında hukuki haklarımızı kullanacağımızı saygıyla duyururuz.
0 0
2,698 kez okundu
0
0

YORUMLAR

0 Yorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan gazihaber sorumlu tutulamaz.

YORUM YAZ

Ad soyad Mail Adresi Yorumunuz
BİZİ TAKİP EDİN
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
Gazihaber yayın grubu. Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve aktif linkle kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Gazihaber.com Copyright 2011 / 2019 Video İzle - Sözleşmeli Haber - Esnaf Arama - Gaziantep Uyducu - Gümüşhane Haber - İslahiye Haber - Gaziantep Haber -