• Kızılırmak Deltası’nın 3 Beyaz Gülü Kızılırmak Deltası’nın 3 Beyaz Gülü Bu haber 20 Şubat 2016, Cumartesi 13:05:07 tarihinde eklendi
  Kızılırmak Deltası Çalışma Grubu’nun haftalık toplantısında deltadaki bitki türlerinin korunması ile ilgili konu gündeme alındı.

  Toplantıya Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nden katılan Doç Dr. Hasan Korkmaz “Kızılırmak Deltası’nda 3 Beyaz” adlı proje ve Dr. Hasan Akay’da deltada çeltik üretimine ilişkin sunum yaptılar. Toplantı, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Bafra Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Ali Kemal Ayan, Dr. Hasan Akay, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nden Aysel Altay, Orman ve Su İşleri 11. Bölge Müdürlüğü’nden Muzaffer Çelik, Büyükşehir Belediyesi’nden Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak ve ilgili daire amirlerinin katılımıyla gerçekleşti.

  Doç. Dr. Hasan Korkmaz, proje sunumunda verdiği bilgilerde Kızılırmak Deltası’nda 84 familya ve 344 cinse bağlı 561 bitki türünün varlığının tespit edildiğini belirterek, “Bu türlerin 3 tanesi eğrelti, 2 tanesi açık tohumlu (gymnospermae), 556 tanesi kapalı tohumlu (angiospermae) dir. angiospermae taksonlarının 454 tanesi iki çenekli (dicotyledonae), 107 tanesi bir çenekli (monocotyledonae) içinde yer almaktadır. yürütülecek çalışmalarda hedefimiz; korumacı ve duyarlı insan faaliyetlerini geliştirerek, farkındalık oluşturmak ve türler üzerindeki tehdit ve baskıları ortadan kaldırmaktır. Ayrıca Kızılırmak Deltası’ndaki kardelen, göl soğanı ve kum zambağı türlerinin populasyon ve habitatlarının korunmasını sağlamak için, farkındalık ve kamuoyu oluşturma faaliyetleri ile birlikte, sürdürülebilir doğal kaynak kullanımı uygulamalarını yaymaya yönelik çalışmalar yapmaktır” dedi.

  Yöre halkında farkındalık oluşturmak istediklerini ifade eden Korkmaz, sunumunda şu bilgileri aktardı: “Yerel halk ve ziyaretçilere tanıtım yapmak, tanıtım ve medya unsurlarını oluşturarak, halkın bilgi ve bilinç seviyesini artırmak, deltanın resmi kurumlarca izlenmesini ve yörenin korunması ile ilgili mevzuatın titizlikle uygulanmasını sağlamak gerekmektedir. Konunun tarafı olan resmi kurumlar ile çevreci sivil toplum kuruluşları arasında işbirlikleri sağlanarak türlerin korunmasına ve kullanım dengesini sağlamaya yönelik faaliyetlerle, yöre halkının daha fazla istifadesi için üretim tekniklerinin ve desteklerinin yaygınlaştırılmasını sağlayacak projelerin geliştirilmesi önem taşımaktadır. Yörede yaygın tarım modelini iyileştirmeye yönelik aktiviteler yapmak, yasal mevzuatlara göre bu türlerin deltadaki üretimini sağlamak, deltanın botanik değerlerini öne çıkarmak, türlerin tohumlarıyla, neslinin devam etmesini sağlamak yöre ekonomisine önemli katkılar sağlayacaktır.”

  Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak da deltada bugüne kadar genel olarak kuşlarla ilgili konulara daha çok ağırlık verdiklerini dile getirerek, “Ancak, deltadaki diğer habitatların korunması için gerekli önlemlerin alınması gerektiğini bildiğimizden, bugünkü toplantının konusunu bitki ve tarımsal üretime ayırdık. Deltada tarımsal üretim vazgeçilmezdir. Ancak, tarımsal üretim ile deltadaki habitatın birbirine zarar vermeyecek şekilde, nasıl bir yönetimin izlenmesi, tedbirlerin alınması konusunda yön haritasını çizmek gereklidir ve biz toplantı gurubu olarak fiziki mekana yansıyacak çalışmaların başlangıcını bugün yaptık. Doğayı canlandırıp koruyacağız, örneğin kaçak yapılaşma ile kumsalda yok edilen kum zambakların deltada yeniden yerini almasını sağlamak gibi” şeklinde konuştu.

  iha
 • Etiketler:
UYARI
Sitemizde yayınlanan ve kaynağı sitemize ait olan haberler, kaynak belirtmek ve bağlantı eklemek koşuluyla başka sitelerde yayınlanabilir. Kaynak belirtmeyen ve bağlantı eklemeyen yayıncılar hakkında hukuki haklarımızı kullanacağımızı saygıyla duyururuz.
0 0
3,860 kez okundu
0
0

YORUMLAR

0 Yorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan gazihaber sorumlu tutulamaz.

YORUM YAZ

Ad soyad Mail Adresi Yorumunuz
BİZİ TAKİP EDİN
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
Gazihaber yayın grubu. Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve aktif linkle kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Gazihaber.com Copyright 2011 / 2019 Video İzle - Sözleşmeli Haber - Esnaf Arama - Gaziantep Uyducu - Gümüşhane Haber - İslahiye Haber - Gaziantep Haber -