• Türkiye’nin Gıda Deposu Bursa, Dünyanın En Büyük Halini Mercek Altına Aldı Türkiye’nin Gıda Deposu Bursa, Dünyanın En Büyük Halini Mercek Altına Aldı Bu haber 22 Şubat 2016, Pazartesi 12:30:10 tarihinde eklendi
  Türkiye ekonomisinin lokomotif şehri Bursa’nın yöneticileri, Paris’te dünyanın en büyük toptancı halini inceledi.

  Rungis Toptancı Hali’ndeki inceleme gezisine Vali Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Bursa Sebze Meyve Komisyoncuları Dernek Başkanı İsmail Aslım ve Dernek Üyesi Şeref Gündoğdu ile yetkililer katıldı. Hal yetkilileri, Bursa heyetine meyve ve sebze bölümünden balık ve deniz ürünlerine, şarküteri ve kuru mallardan et ürünlerine üreticiden tüketiciye, gıda zincirinin tüm süreçlerine ilişkin bilgiler verdi.

  Bursa heyeti, haldeki incelemelerin ardından Rungis Toptancı Hali Genel Sekreteri Francis Lefevre Semmaris ile bir araya geldi. Semmaris, 232 hektar alan üzerine kurulan bölgede, bin 200 firmanın faaliyet gösterdiğini ve toplam 12 bin çalışanın bulunduğunu söyledi. Günde 24 bin aracın hal bölgesine giriş çıkış yaptığını belirten Semmaris, bölgenin yıllık cirosunun ise 7,6 milyar Euro olduğunu dile getirdi.

  BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay dünyada rekabetin hızla arttığı bir dönemde Bursa’nın sahip olduğu potansiyeli ve zenginlik alanlarını ortaya çıkarmak istediklerini söyledi. Burkay, dünyada gıda kaynaklarının enerji ile birlikte en stratejik konumda bulunduğuna dikkat çekti. BTSO’nun kentin ortak aklını harekete geçirdiği 18 sektör konsey yapılanması içerisinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Konseyi’nin de bulunduğunu dile getiren Burkay, “Sektör temsilcilerimizden gelen talepler doğrultusunda stratejik alanlarda yol haritalarımızı belirledik. Bu kapsamda Paris’te dünyanın en büyük ve en iyi toptancı hali uygulamalarından birini inceleme fırsatı bulduk. İnşallah ortak bir gelecek hedefiyle örnek birliktelik sergileyen Bursa, yapacağımız çalışmalarla bulunduğumuz coğrafyada gıda zincirinin en önemli halkası olacak” ifadelerini kullandı.

  Bursa Sebze Meyve Komisyoncuları Dernek Başkanı İsmail Aslım da Kent Hali’nin bazı düzenlemelerle Paris ve Madrid gibi dünyadaki en iyi hal uygulamalarına dönüştürülebileceğini ifade etti. Aslım, Vali Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay’a yaşadıkları sorunlara gösterdikleri ilgiden ötürü teşekkür ederek, “Paris Toptancı Hali ziyareti bizler için ufuk açıcı nitelikte oldu” dedi.

  BAŞKAN ALTEPE: “100 YILLIK BİRİKİMİN ÜRÜNÜ”

  Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de, “Biz de dünya kenti olma yolunda hızla ilerlemek istiyoruz. Paris ziyaretimiz kapsamında dünyanın en büyük hallerinden biri olan Paris Toptancı Hali’ni yakından inceleme fırsatı bulduk. Burası sadece sebze ve balıkçılıkta değil, et ürünlerinden süt ürünlerine kadar farklı ürünlerin de bulunduğu önemli bir merkez. Özellikle her yönüyle önemli bir üretim şehri olan Bursa’mız aynı zamanda önemli bir tarım şehri. Bizler de Büyükşehir Belediyesi olarak tarımın ve hayvancılığın gelişmesi yönünde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu kapsamda dünya pazarlarında yer bulmak, Bursa’nın dünya markası ürünlerini uluslararası alanda pazarlamak istiyoruz. Paris Hali marka olan, 100 yıllık birikimin olduğu bir hal. Tüm bölümlerini gezdik. Mamüllerin girişinden çıkışına; tüm işleyiş tarzını gördük. Bizim için önemli bir örnek teşkil etti. İnşallah Bursa’mızda da önemli düzenlemeleri gerçekleştirmiş olacağız” diye konuştu.

  Vali Münir Karaloğlu ise Türkiye’nin en büyük halinin Bursa’da kurulduğuna işaret ederek, “Bursa’daki hali işletme konusunda buradan Bursa’ya bir şey transfer edebilir miyiz, buradaki tecrübeden istifade edebilir miyiz diye uzun bir incelememiz oldu. Buradaki yapıdan çok etkilendik. Ülkemizde de meyvenin ve sebzenin üreticiden tüketiciye ulaşıncaya kadar aradaki zincirin kesintisiz olarak takip edilebildiği, denetlenebildiği ve ürünlerin tüketiciye sağlıklı bir şekilde ulaşması adına önemli dersler çıkardık” dedi.

  iha
 • Etiketler:
UYARI
Sitemizde yayınlanan ve kaynağı sitemize ait olan haberler, kaynak belirtmek ve bağlantı eklemek koşuluyla başka sitelerde yayınlanabilir. Kaynak belirtmeyen ve bağlantı eklemeyen yayıncılar hakkında hukuki haklarımızı kullanacağımızı saygıyla duyururuz.
0 0
3,576 kez okundu
0
0

YORUMLAR

0 Yorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan gazihaber sorumlu tutulamaz.

YORUM YAZ

Ad soyad Mail Adresi Yorumunuz
BİZİ TAKİP EDİN
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
Gazihaber yayın grubu. Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve aktif linkle kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Gazihaber.com Copyright 2011 / 2019 Video İzle - Sözleşmeli Haber - Esnaf Arama - Gaziantep Uyducu - Gümüşhane Haber - İslahiye Haber - Gaziantep Haber -