• ’Kitam’da Bir Yılda 100 Bilimsel Araştırma Yapıldı ’Kitam’da Bir Yılda 100 Bilimsel Araştırma Yapıldı Bu haber 22 Şubat 2016, Pazartesi 15:20:20 tarihinde eklendi
  Karadeniz İleri Teknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi (KİTAM) Müdürü Prof. Dr. Hasan Gümüş, merkezlerinde 2015 yılında yaklaşık 100 araştırma yapıldığını söyledi.

  KİTAM, Kalkınma Bakanlığı Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) projesi kapsamında kurulup 2015 yılında faaliyete geçti. Bünyesinde ileri analiz cihazlarının yer aldığı laboratuvarları ile bölgesel, ulusal ve uluslar arası kalkınmaya yönelik her türlü çok disiplinli araştırma ve Ar-Ge çalışmalarının yapıldığı KİTAM’da eğitim ve test/analiz hizmetleri veriliyor. Biyoteknoloji, malzeme ve nanoteknoloji, görüntüleme ve karakterizasyon ile otomasyon birimlerinden oluşan 22 laboratuvar 5 sistem odası, konferans salonu ve 3 idari ofis bulunan KİTAM’da 6’sı doktoralı 8 uzman, 5 idari personel ile araştırmacılara hizmet veriyor. 2015 yılında hizmete giren KİTAM’da geride kalan bir yıl içerisinde yaklaşık 100 araştırma yapıldı.

  "MERKEZİMİZ, ÜST DÜZEY TEKNİK DONANIMA SAHİP"

  OMÜ’de yeni bir merkez olduklarını belirten KİTAM Müdürü Prof. Dr. Hasan Gümüş, "Çağın gereklerine uygun sistemlerle donatılan KİTAM merkez laboratuvarının üniversitemiz ve ülkemizin ihtiyacı olan nitelikli araştırmalar yapmak, eleman yetiştirilmesine katkıda bulunmak, bölgemizde çeşitli devlet ve özel kurumlarının Ar-Ge çalışmalarına ve analiz taleplerine cevap verebilecek nitelikte modern bir laboratuvar haline gelmiştir. Merkezimizde yer alan Jeol JSM 7001 F model taramalı elektron mikroskobu FEG elektron tabancasına sahip olup hassas biyolojik numuneler düşük voltajda görüntüleyebilmektedir. İkincil elektron çözünürlüğü 1,2 nm olup 5 nm parçacık görüntüsü alınabilmektedir. SEM üzerinde bulunan EDX ve WDS detektörleri kullanılarak, bor ile uranyum arasındaki tüm elementlerin kalitatif ve kantitatif analizleri yapılabilmektedir. 30 kV hızlandırma voltajı uygulanarak, STEM detektörü ile DF/BF TEM görüntüsü alınabilmektedir. Taramalı elektron mikroskobu, katı malzeme örnekleri ve yüzey detaylarını nanometrik boyutlara kadar görüntüleme imkânı sunuyor. Ayrıca malzemeleri oluşturan element türleri ve miktarları oransal olarak çıkarılabiliyor. Cihazın üniversitede bulunması, doğal taş, maden cevheri, metalik, polimerik, kompozit malzemeler ve biyolojik dokuların yakın yüzey özelliklerinin artık Samsun’da belirlenebilmesi anlamına geliyor. Yeni yapılan bir kompozit malzemenin hem kompozisyon analizi, hem de topografik bilgileri elde edilebilmektedir. Bu yönü ile Ar-Ge çalışmalarında üniversite-sanayi iş birliğini sağlayacak önemli cihazlardan biridir" dedi.

  "BİLİM İNSANLARIYLA SANAYİCİLERİ BİR ARAYA GETİRMEYİ HEDEFLİYORUZ"

  KİTAM’ın amacının üniversite-sanayi işbirliği çerçevesinde bilim insanı ile sanayiciyi bir araya getirmek, sorunlara yüksek teknolojili çözümler bulmak olduğunu belirten Prof. Dr. Hasan Gümüş, "Merkezimiz TÜBİTAK, TEKNOPARK, KOSGEB kapsamında yeni patentlik ürünler geliştirmek ve sonuçta istihdama da katkıda bulunmak amacını gütmektedir. Merkezimiz, araştırma geliştirme faaliyetlerinde kullanılan pahalı ve değerli olan ve birçok araştırmacıya hitap eden malzeme ve cihazları bir arada hizmete sunarak projelere alt yapı desteği sağlamaktadır. Bu anlamda; malzeme üretimi, biyolojik markaların üretimi, gen-protein karakterizasyonları, mutasyon ve GDO analizleri, gen ekspresyon profillerinin oluşturulması, tohum geliştirilmesi gibi projelerle beraber, Ar-Ge faaliyetlerini yürüten şirketlere de hizmet edecek yeterliliktedir. Tıp ve veteriner fakülteleri, fizik, kimya, biyoloji bölümleri ile Mühendislik Fakültesi’ndeki birçok bölümde yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin tez çalışmalarını yürütebilecek ileri düzeyde araştırma laboratuvarları bulundurmaktadır" diye konuştu.

  iha
 • Etiketler:
UYARI
Sitemizde yayınlanan ve kaynağı sitemize ait olan haberler, kaynak belirtmek ve bağlantı eklemek koşuluyla başka sitelerde yayınlanabilir. Kaynak belirtmeyen ve bağlantı eklemeyen yayıncılar hakkında hukuki haklarımızı kullanacağımızı saygıyla duyururuz.
0 0
2,954 kez okundu
0
0

YORUMLAR

0 Yorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan gazihaber sorumlu tutulamaz.

YORUM YAZ

Ad soyad Mail Adresi Yorumunuz
BİZİ TAKİP EDİN
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
Gazihaber yayın grubu. Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve aktif linkle kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Gazihaber.com Copyright 2011 / 2019 Video İzle - Sözleşmeli Haber - Esnaf Arama - Gaziantep Uyducu - Gümüşhane Haber - İslahiye Haber - Gaziantep Haber -