• Angikad Üyelerine “Bel Ve Boyun Sağlığı” Konulu Söyleşi Angikad Üyelerine “Bel Ve Boyun Sağlığı” Konulu Söyleşi Bu haber 23 Şubat 2016, Salı 09:45:20 tarihinde eklendi
  Acıbadem Ankara Hastanesi, “Bel ve Boyun Sağlığı” konulu söyleşide Girişimci İş Kadınları ve Destekleme Derneği (ANGİKAD) üyelerini ağırladı.

  Acıbadem Ankara Hastanesi Omurga ve Omurilik Sağlığı, Hastalıkları ve Cerrahisi Merkezi uzmanları, ANGİKAD üyelerine düzenledikleri seminerde bel ve boyun rahatsızlıklarında yapılması gerekenleri anlattı. Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Selçuk Palaoğlu, seminerde omurga yaşlanması ve omurilik baskısının günlük yaşam üzerine etkilerini anlattı. Hastaların ne zaman ameliyat olması gerektiği konusunda ise Palaoğlu, “Geçmeyen omurilik ağrıları ve fıtıklarda hiçbir yöntemin fayda etmemesi durumunda ameliyat edilmesi önerilmektedir” dedi.

  Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Emre Acaroğlu, skolyoz hastalığı ile ilgili bilgi verdi. Vücut yapımıza göre hepimizde kamburluk olduğunu belirten Acaroğlu, bel ve boyun sağlığı bozuk insanlar üzerinden örnekler gösterdi. Skolyoz ve kamburluğun belirtilerinin omuz seviyesi, karşıya bakış olarak nitelendiren Acaroğlu, bel boşluğundan kaynaklı hepimizde olan kamburluğun bazı vücut tiplerinde kalıcı olarak gözlemlendiğini vurguladı. Acaroğlu, “Fıtık oluşmasının sebebi postür yapısının bozuk olmasıdır. Romatizmal hastalıklarda ve parkinson hastalarında bel ve boyun sağlığını zedeleyecek yönde baskı uygulanmaktadır” ifadelerini kullandı.

  Uzman Fizyoterapist Elif Özkaleli Vardar ise bel ve boyun sağlığı rahatsız edici ölçülere ulaşan hastalara uygulanması gereken fizik tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi. Hastaların ayak tabanından saç ucuna kadar değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizen Vardar, şunları kaydetti:

  “Ayağımızın basış yönü bile ağrıların şiddetini artırmada önemli bir etkendir. Basış yönü ve stili ile ilgili ağrıların artmasını engellemeye yönelik yürüyüş analizleri yapılmaktadır. Yürüyüş analizleri ile kaslardaki kuvvet farkı ve kas gücündeki dengesizlik net olarak gözlenebilmektedir. Özellikle topuklu ayakkabının sık kullanılması vücutta yük taşıyan bölgelerin çabuk deforme olmasına neden olur. Masa başı çalışanların en çok karşılaştıkları rahatsızlık ise yuvarlak omuz biçimleridir.”

  Doğru yürüme stilleri ve bilgisayar kullanımı hakkında bilgi veren Vardar, katılımcıların sorularını yanıtladı.

  iha
 • Etiketler:
UYARI
Sitemizde yayınlanan ve kaynağı sitemize ait olan haberler, kaynak belirtmek ve bağlantı eklemek koşuluyla başka sitelerde yayınlanabilir. Kaynak belirtmeyen ve bağlantı eklemeyen yayıncılar hakkında hukuki haklarımızı kullanacağımızı saygıyla duyururuz.
0 0
3,048 kez okundu
0
0

YORUMLAR

0 Yorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan gazihaber sorumlu tutulamaz.

YORUM YAZ

Ad soyad Mail Adresi Yorumunuz
BİZİ TAKİP EDİN
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
Gazihaber yayın grubu. Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve aktif linkle kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Gazihaber.com Copyright 2011 / 2019 Video İzle - Sözleşmeli Haber - Esnaf Arama - Gaziantep Uyducu - Gümüşhane Haber - İslahiye Haber - Gaziantep Haber -