• Yünkül: “Ek Ödemelerden Tasarruf Edilemez” Yünkül: “Ek Ödemelerden Tasarruf Edilemez” Bu haber 23 Şubat 2016, Salı 11:50:22 tarihinde eklendi
  Sağlık-Sen Bursa Şubesi Başkanı Gökhan Yünkül, tasarrufun çalışanlarının hak edişi üzerinden yapılmaması gerektiğini söyledi.

  Şube Başkanı Gökhan Yünkül ve yönetim kurulu üyeleri Sağlık-Sen Yenişehir İlçe Temsilciliği’ni ziyaret etti. Yenişehir İlçe Sağlık Müdürlüğüne tayin olan Dr. Ömer Kalaycı’yı ziyaret eden Yünkül, Kalaycı’ya yeni görevinde başarılar diledi. Yünkül ve beraberindekiler Yenişehir Devlet Hastanesi çalışanlarını da ziyaret ederek, sendikal faaliyetler ve Sağlık-Sen’in 2015 yılında elde ettiği haklarla ilgili bilgilendirmede bulundu.

  Yünkül, Sağlık-Sen’in toplu sözleşme masasında kazandıklarının 2016 yılı itibariyle tek tek hayata geçtiğini vurgulayarak, özellikle hekim dışı personele yönelik olarak ek ödemede tavan ödeme kat sayısının 1,50’den 1,70’e çıkmasının, kadro unvan katsayılarının 0,50 oranında artırılmasının çalışanlara katkısının 150 ile 250 TL arasında getirisi olduğunu belirtti. Yünkül, “Sağlık çalışanları için sadece sağlık iş kolunda elde ettiğimiz avantajlar Sağlık-Sen’in etkisini ve sonuç almaya yönelik hareket kabiliyetini göstermeye yeter. Bizlere sahada çalışanlardan ulaşan en büyük şikayetler ek ödemeyle ilgili konulardır. Ek ödemenin emekliliğe yansımaması başta olmak üzere, ek ödemelerde dağıtımdaki adaletsizliklerle birlikte, son zamanlarda bazı sağlık kurumlarında ek ödeme dağıtım oranlarındaki ciddi kısıtlamalar çalışanları huzursuz etmektedir” dedi.

  “Bilhassa sabit dışı ek ödemeler, çalışanlarının bilfiil emeklerinin karşılığı olan bir gelirdir” diyen Yünkül, “Bu gelirin kanunî kesintiler düştükten sonra en az yüzde ellisinin çalışanlara dağıtılması gerekir. Ancak bazı sağlık kurumlarımızda Sağlık Bakanlığı’nın, ilimizdeki projelerine kaynak aktarma maksadı ile ek ödemede dağıtılabilir rakamların yüzde 20’lere kadar çekilmesi kabul edilecek bir durum değildir. Bizler bu konuda hassasiyetimizi ortaya koyduk ve koymaya da devam edeceğiz. Üstüne basarak ifade ediyorum, döner sermaye gelirleri ile öncelikle çalışanlar tatmin edilmelidir. Bu sağlanırsa gelirlerde aynı oranda artış, hizmetlerde kalite ve memnuniyet sağlanır. Tasarruf çalışanlarının hak edişi üzerinden yapılmamalıdır. Tasarruf için onlarca kalem çıkarılabilir, idarecilerimizin bu alanlara yoğunlaşmasını tavsiye ediyoruz. Sağlık-Sen olarak yapıcı eleştiri hakkımızı her zaman kullandık ve kullanmaya da devam edeceğiz” diye konuştu.

  iha
 • Etiketler:
UYARI
Sitemizde yayınlanan ve kaynağı sitemize ait olan haberler, kaynak belirtmek ve bağlantı eklemek koşuluyla başka sitelerde yayınlanabilir. Kaynak belirtmeyen ve bağlantı eklemeyen yayıncılar hakkında hukuki haklarımızı kullanacağımızı saygıyla duyururuz.
0 0
3,122 kez okundu
0
0

YORUMLAR

0 Yorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan gazihaber sorumlu tutulamaz.

YORUM YAZ

Ad soyad Mail Adresi Yorumunuz
BİZİ TAKİP EDİN
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
Gazihaber yayın grubu. Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve aktif linkle kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Gazihaber.com Copyright 2011 / 2019 Video İzle - Sözleşmeli Haber - Esnaf Arama - Gaziantep Uyducu - Gümüşhane Haber - İslahiye Haber - Gaziantep Haber -