• Hanefi Bostan: “Eğitimin Omurgası Kırıldı” Hanefi Bostan: “Eğitimin Omurgası Kırıldı” Bu haber 28 Şubat 2016, Pazar 19:30:06 tarihinde eklendi
  Eğitim sistemini eleştiren Türk Eğitim-Sen İstanbul İl Başkanı Yrd. Doç. Dr. M. Hanefi Bostan, “ÖSYM’nin 2015 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Sınav Sonuçları kitabında 21 lise türünün YGS ve LYS başarılarının yer aldığı sonuçlar bunu doğrulamaktadır” dedi.

  Bostan yaptığı açıklamada, “Milli Eğitim’de iki yıl içinde yapılan değişiklikler eğitimi çok kötü etkiledi. Bir taraftan hukuku tanımama, diğer taraftan beceriksiz ve bilgisiz idarecilerle eğitim felç edildi. Öğretmenlere yönelik Bakanlık güdümlü yandaş sendika baskısı, değersizleştirilme, özlük ve mali haklarının gaspı eğitimin kalitesinin hızla düşmesine neden oldu. ÖSYM’nin 2015 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Sınav Sonuçları kitabında 21 lise türünün YGS ve LYS başarılarının yer aldığı sonuçlar bunu doğrulamaktadır” diye konuştu.

  Bostan, “Nitekim kitapta yer alan bilgilere göre temel liseler, üniversite yerleştirmede 50 matematik sorusundan 47’sini, fizikte 30 sorudan 23’nü, Türk Dili ve Edebiyat dersinde ise 56 sorudan 33’nü yanlış çözdüğü ortaya çıkmış bulunmaktadır. En başarılı olan Devlet Fen Liseleri ise ancak 28,4 ortalamayı yakalayabildi” dedi.

  ‘Bu kadarına da pes’ diyerek sözlerini sürdüren Hanefi Bostan, “Bütün lise ve ortaokullarda Matematik, Türkçe, Fizik, Kimya, Biyoloji, Beden Eğitimi gibi kültür ve beceri dersi öğretmenlerine kurs açma imkânı tanınırken, İmam Hatip Liseleri ve İmam Hatip Ortaokullarında bu hak tanınmamaktadır. Cehaletin ve beceriksizliğin bu kadarına da pes” şeklinde konuştu.

  Yaptığı açıklamalarına örnek gösteren Bostan, “Bu örnek bile Bakanlığın ne hale getirildiğinin açık resmidir. Cahillerden, bilgisizlerden ve becerisi olmayanlardan yönetici olamayacağını Bakanlık ne zaman anlayacaktır? Bilgisi ve becerisiyle MEB’in beyni ve hafızası konumunda olan 100 bine yakın idarecinin haksız ve hukuksuz olarak görevden alınarak, yerlerine şimdiye kadar hiçbir sınavı kazanamamış, hiçbir becerisi ve deneyimi olmayan daha doğrusu yandaş olmanın ötesinde bir meziyeti olmayanlar atanmıştır. İşte bütün bu olumsuz gelişmeler eğitimi uçurum noktasına getirmiştir” dedi.

  "Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu" diyen Bostan, “Bugün MEB’de yüz bine yakın şube müdürü, il ve ilçe milli eğitim müdürü, okul müdürü, okul müdür yardımcısı gasp edilen haklarının iade edilmesi için mahkeme mahkeme dolaşmaktadır. Mahkemeyi kazanmalarına rağmen görevlerine Bakanlığın hukuk tanımaz tavrından dolayı iade edilmediklerinden madden ve manen mağdur durumdadırlar. Eğitim tarihimizde bu denli bir kıyım ve bu çapta hukukun çiğnendiği bir dönem yaşanmamıştır. MEB mahkeme kararlarını uygulamamak için nerede ise her gün görüş değiştirmekte, hak yemeyi meşrulaştırabilmek için hukukun dışında her yolu denemektedir. MEB Hukuk Müşavirliği, mahkemeyi kazananları göreve başlatmamak için birbiriyle çelişen görüşler serdetmektedir. Nitekim en son 11.01.2016 tarihli görüş yazısında mahkemeyi kazanan müdürlerin göreve başlayabileceğini, 10.02.2016 tarihli görüş yazısında ise bunun mümkün olamayacağını ifade etmektedir. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu" diye konuştu.

  Bostan, “Anlaşılan MEB Hukuk Müşavirliği büyük bir baskı altındadır. Ne yapacağını ve ne söyleyeceğini şaşırmış durumdadır. Hukuk tarihimizde şimdiye kadar böyle bir çelişki yaşanmamış ve Milli Eğitim Bakanlığı bu denli komik duruma düşmemiştir. Diğer taraftan Bakanlık üst düzey bürokratları mahkemeyi kazanıp kararın uygulanmasını isteyen eğitimcileri, bütün hukuk kurallarını çiğneyerek ve özlük haklarını gasp ederek alt görevlere atamayla tehdit etmektedir. Böyle bir skandal MEB’in dışında ne duyulmuş ve ne de yaşanmıştır. Görüldüğü üzere MEB’in omurgası kırılmıştır. Eğitimin kalitesi hızla düşürülmüş ve hak aramak suç haline getirilmiştir. Kimin umurunda?” dedi.

  "Eğitimin omurgası kırıldı" diyerek sözlerini sürdüren Bostan, “Ey gaflet içinde bulunanlar uyanın. Çocuklarımızın geleceği karartılıyor. Ülkemizin ve eğitimimizin sigortası olan kadrolar tarumar ediliyor. Bunun vebali ağırdır, taşıyamazsınız. İş işten geçmeden gerekli önlemleri alın. Yoksa yarın tarih sizi yerden yere vuracak ve yeni nesiller sizleri lanetle anacaktır. Eğitimin omurgası kırıldı. Uyuyanlar uyanın” diye açıklamasını noktaladı.

  iha
 • Etiketler:
UYARI
Sitemizde yayınlanan ve kaynağı sitemize ait olan haberler, kaynak belirtmek ve bağlantı eklemek koşuluyla başka sitelerde yayınlanabilir. Kaynak belirtmeyen ve bağlantı eklemeyen yayıncılar hakkında hukuki haklarımızı kullanacağımızı saygıyla duyururuz.
0 0
1,134 kez okundu
0
0

YORUMLAR

0 Yorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan gazihaber sorumlu tutulamaz.

YORUM YAZ

Ad soyad Mail Adresi Yorumunuz
BİZİ TAKİP EDİN
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
Gazihaber yayın grubu. Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve aktif linkle kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Gazihaber.com Copyright 2011 / 2019 Video İzle - Sözleşmeli Haber - Esnaf Arama - Gaziantep Uyducu - Gümüşhane Haber - İslahiye Haber - Gaziantep Haber -