• Sorunlar ve Çözüm Önerileri Sorunlar ve Çözüm Önerileri Bu haber 11 Ağustos 2017, Cuma 14:50:31 tarihinde eklendi
  Değerli Malul Gazimiz Sn. H. Cem DEMİR'in sitemize ilettiği yazısını sizler için yayımlıyoruz...

  Böbrek taşımı düşürmek gibi sıkıntılı bir süreçte ağrılarımın dindiği bir zaman aralığında üst üste yaşanmış bazı olayları ve öncesinde aklımda olan Gaziler ile ilgili bazı sorunları başlıklar altında toparlamak ve paylaşmak istedim.

  Devlet Övünç Madalyası

  Bu madalyanın, katıldığımız törenlerde herkesin gözüne takıldığını görüyoruz.Tören programı bittikten sonra özenle korumaya aldığım madalyamı yerine kaldırdıktan sonra, madalyalarımızınherhangi bir gücü ve etkisi kalmamaktadır.

  “Devlet Övünç Madalyası” sahiplerinin havalimanlarında VIP olarak hizmet alması dışında bir ayrıcalığı var mıdır şahsen bilemiyorum.

  VIP Salonu kullanma hakkı Devletimizin üst düzey protokolünde yer alan makam sahipleri için verilmiş bir haktır.

  Devletimizin; mevcut diğer haklarımıza ilişkin gelecekte yapılacak değerlendirme ve iyileştirme çalışmalarında,Devlet Övünç Madalyası sahiplerine de tanımış olduğu bu “üst düzey ve istisnai hak” bakış açısını esas kabul edeceğine ve bu doğrultuda çalışmalar yapılacağını ümit ediyorum.

   

  Gazi Rozeti

  Darphane tarafından üretilen bu rozet, tasarım yönünden çok anlamlı ve kimliği ifade etmede çok etkili.

  Üzerini bizzat yaptığım gibi, renksiz oje benzeri bir koruyucu ile kaplamadıysanız, rozet zamanla kararıyor ve üzerindeki detaylar kayboluyor.

  Rozetin üst kaplamasında uygun bir koruyucu malzeme (polyester kaplama gibi) kullanılarak detayların kaybolmasının önüne geçilmesinin çok iyi olacağını düşünüyorum.

   

   

  Gazilik Onurunun Korunması

  En büyük sorunların bu başlık altında yaşandığına inanıyorum. Burada sadece kamu görevinde karşılaşıldığını bildiğim bir kısım sorunları bazı örneklerle açıklamaya çalıştım. Verilen örnekler az sayıda ve bütünü temsil etmeyecek derecede azınlıkta olabilir, ancak sorunların sayısının veya frekansının az olması sorunun varlığını ortadan kaldırmadığı gibi, zamanında önlem alınmazsa bütünü etkileyecek düzeye ulaşmasına yol açabilir.

  1.     Başbakanlığın Malûl Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri konulu ve 2005/12 sayılı Genelgesi mevcuttur.

  Ancak güncel durum ve olaylar doğrultusunda bu genelgenin güncellenmiş, güçlendirilmiş ve daha net ifadeler içeren bir yasa metni haline getirilmesinin daha iyi olacağına inanıyorum.

   

  Kamu idarecilerinin bir kısmı normlar hiyerarşisinin en alt basamağında yer alan “Genelge”  hükümlerini çok bağlayıcı görmeyebiliyor. Genelgenin tavsiye niteliğinde bir belge olduğu bizzat yüzüme ifade edilmiştir.

   

  Hele içerikte yer alan ifadelerin muğlaklık içerdiği ve idareye seçim hakkı tanıdığı durumlarda, idare genellikle işine gelen durumu uygulamayı doğal olarak tercih ediyor. Böylece öncelik Gazilik Onurunu düşünmek ve korumak olmuyor.

   

  “….yapılabilir.” yerine

  “….yapılır.” gibi net ve yoruma açık olmayan hükümler olmadığı sürece Gazilik Onurunu yasal mevzuata dayanarak savunmak mümkün olamıyor.

   

   

  2.     Eğitim durumu sebebiyle bazı Gaziler, kamu görevine “hizmetli” kadrosuna atanmaktadır.

  Her yerde olmasa da, yerleri paspaslayan veya tuvalet temizleyen bir Gazi resmi “Devlet ve Millet” olarak bizleri rahatsız etmiyor olabilir mi?

   

  3.     Atamaları “memur” kadrosuna yapılan özellikle “Gazi” unvanlı eski muvazzaf TSK personeline karşı bazı yerlerde sergilenen tutum.

  Bu kapsamda görev yapan bir kısım Gazinin; “bazen” niteliği, tecrübesi vd. yönetsel becerileri kendisinden daha az olan kamu idarecisinin altında çalışmasının yarattığı maddi ve manevi sıkıntılar söz konusudur.

  Bu durum motivasyon ve moral kaybının yanı sıra, devletimizin Gaziler hakkındaki uygulamalarına duyulan inanç ve güveni de sarsmaktadır.

   

  TSK’da Komutanlık yapmış olabilirsin artık burada yeni bir kurumdasın. Eski günleri unutup buradaki yeni görevine odaklanmalı ve geleceğe bakmalısın, belki ileride sınavı kazanıp benim gibi Müdür olursun...”

   

  Yukarıdaki cümleler güzel nasihatler olarak görünüyor olabilir…

   

  Bu cümleler “motivasyon” amaçlı sarf ediliyorsa sorun yok gibi görünse de, acaba “eski haklarını ve hukukunu unut, artık sana ne söylenirse onu yapacaksın” anlamında söyleniyor da olabilir mi?

   

  Hele bir durum var ki, bu çok sıkıntılı bir durumdur. “Zaten Gazi maaşı alıyor ve bu kurumdan da maaş alıyor.  Daha çok iş verin, çalışsın

   

  Bu zihin yapısıyla karşılaşmış Gazilerin sayısı hiç te az olmayabilir…

  Böylesi bir durumda Gazi nasıl tepki vermeli? İçeride kopan öfke fırtınasını nasıl dindirmeli?

  Bu tip zihin yapısına sahip kamu idarecileri ve görevlilerini durduracak ve böyle davranmalarını engelleyecek hangi araçlarımız var elimizde?

   

   

  Kamuda çalışma

  Atamalarda önceki unvan ve görev ile sağlık durumu gözetilmiyor.

  Özellikle muvazzaf TSK personeli iken Gazi olarak kamuya atananların sıradan memur olarak atanması Gazilik Onurunun Korunması başlığı altında nispeten açıklanmıştır.

  Bunların yanında örneğin özelleştirilen kurumlardan gelen müdür, müdür yardımcısıunvanlı personele “Araştırmacı” unvanı verilirken, “Gazi” unvanlı eski muvazzaf TSK personeli, niçin ancak ve sadece (lütufmuş gibi) VHKİ unvanı ile çalışmak durumunda kalıyor?

   

  Bu konuda başvurulara ve şikâyetlere rağmeniyileştirici bir düzenleme yapılmıyor olmasını nasıl yorumlamak gerekiyor?

   

   

  Emsal rütbe ilerlemesi

  TSK Emekli Personel Kimlik Kartına “emsal rütbe” yazılmaktadır.

  Fakat bu kapsamdaki personelin gerçek rütbelerinin ne olduğu net değildir.

  Örneğin yeni aldığım silah ruhsatımda, ilgili ruhsat birimine bizzat yaşadığım örnek olayda yaşadığım sıkıntıyı açıklayan bir dilekçe göndermiş olduğum halde “en son görev rütbesi” yazılmıştır ve bu bilgi ile TSK Emekli Personel Kimlik Kartında yazılı rütbem farklıdır.

  Hangisi doğru ve kullanılabilirdir?

   

   

   

  Bu kadar sorunun dışında güzel şeyler nerede diye sorarsak, havalimanları ve özel günlerharicinde Gazilerin kendilerini “özel ve ayrıcalıklı” hissettiği başka bir ortam bulunmuyor olabilir mi acaba diye düşünmekten kendimi alamıyorum, ne yazık.

   

   

  Bulunduğumuz çok tehlikeli coğrafyanın çok uzağında bulunan ve nispeten huzurlu bir ülke olan Avustralya’nın Gazi İşleri Bakanlığının (AustralianGovernmentDepartment of Veterans’ Affairs) varlığı ve çalışmaları dikkat çekicidir.

   

  Hangi sebeple olursa olsun, tehlikeli coğrafyalarda görev yapan bir ordusu olan Amerika Birleşik Devletlerinin Gazi İşleri Bakanlığının (US Department of VeteransAffairs) varlığıve çalışmaları da önemsenmelidir.

  Örnek olarak verdiğim bu iki ülkenin Gazilerine hem devlet hem de vatandaşları nezdinde bakış açısı gıpta edicidir.

   

  Belirli aralıklarla internet sayfalarını takip ettiğim bu iki ülkenin Gazi İşleri Bakanlıklarının varlık ve çalışmalarının bir gün mutlaka benim dışımda ve yetkili birilerinin de dikkatiniçekeceğine ilişkininancım, gelecek ile ilgili umutlarımı canlı tutmama sebep olmaktadır.

   

   

  Hepinize saygılar sunar, esenlikler dilerim.

 • Etiketler:
UYARI
Sitemizde yayınlanan ve kaynağı sitemize ait olan haberler, kaynak belirtmek ve bağlantı eklemek koşuluyla başka sitelerde yayınlanabilir. Kaynak belirtmeyen ve bağlantı eklemeyen yayıncılar hakkında hukuki haklarımızı kullanacağımızı saygıyla duyururuz.
13 0
109,633 kez okundu
13
0

YORUMLAR

7 Yorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan gazihaber sorumlu tutulamaz.

 • resim Gazi Nihat Editöre şikayet et 12 Ağustos 2017 Cumartesi 11:38 Sayın yazar ve site yönetimi. Ankarada ismi ŞENOL AKTAY olan bir gazinin, yürürlük tarihi 2014 olduğu halde, 6495 sayılı yasa kapsamında, askerden önceki sigortalılıklarının iptal edilip, ikinci maaşının kesildiğinden haberiniz varmı. Ve bu konuda bir haber yapmayı ve kamuoyu tepkisi oluşturmayı düşünüyormusunuz? Tehlikenin farkındamısınız? 21 Yanıtla
 • resim osman çoban Editöre şikayet et 26 Kasım 2017 Pazar 00:30 3713 1.3.4 maddesine göre 5233 sayılı kanunla gazi maaşı baglandı buna göre ben taşima silh alabilirmiyim emniyet bana hacını ödersem alabileceyimi söyledi ama ben 3713 sayılı kanunla emekli oldum lütfen bu konuya aydınlık getiriseniz sevinirin şimdiden teşekkür ederim 4 Yanıtla
 • resim ömer blir Editöre şikayet et 13 Aralık 2017 Çarşamba 16:17 benim babam vazife malülü olması nedeniyle açıktan atamayla memur olarak işe başladım ünvanımızın yanına (ş) ibaresi bulunması nedeniyle farklı ithamlara maruz kalıyoruz sayın editör ünvanlarımız ve atama şeklimizin gizli kalması mümkün değilmi bunun için sayın büyüklerimizle görüşme imkanınız olamazmı 2 Yanıtla
 • resim cevriye haznadaroğlu Editöre şikayet et 26 Ocak 2018 Cuma 00:11 gorevının basında teror saldırısında hayatını kaybeden 28.06.2016 THY ATATURK HAVA LIMANINDA Kİ PATLAMADA HAYATINI KAYBEDEN yavrularımız teror magduru sayıldı.KOSKOCA THY DOKUZ CALIŞANINA SAHIP CIKAMADI.DEVLETIMIZDE ŞEHİT OLMAYA LAYIK GORMEDI.BEN BIR ANA OLARAK EVLADIMAMI YANAYIM PİSİPİSİNE GİDEN YAVRUMAMI?NE GECEM VAR NE GUNDUZUM.ALLAH RIZASI İÇİN BANA YOL GÖSTERECEK KİMSE YOKMU?BENIM YAVRUM TEK OĞLUMDU ONU VATAN HAİNLERİ BENDEN HUNHARCA ALDI BAŞVURMADIĞIM KIMSE KALMADI. AKLIMI KAYBEDECEGİM. 2 Yanıtla
 • resim cüneyt aydın Editöre şikayet et 03 Aralık 2017 Pazar 22:49 gazilerle ilgili calışmalarınız var sansımı denemek istedim, rahmetli babam kore gazisi dir, diyarbakır kulp nufusuna kayıtlıyken diyarbakırda kendisine gazi kartı gazilik madalyası ve maası bağlanmıştı, birkac yılç boyle sürdü, her ne olduysa 1994 veya 5 tarihlerinde yetkili asker yada polisler gelip hem madalyasını hem gazilik kartına el koydular ve hatta tüm yararlandığı haklardan feragat ettirildi, rahmetli babam bu üzüntüyle beyin kanaması geçirdi ve hakkın rahmetine kavuştu, ne kadar uğrastık ise yine bize ne bilgi verildi nede yardım edildi,,,,izmire tasındık orada da bilgi istedik kimse birşey bilmiyor, bu konuda kim yardımcı olabilir derdimize deva olur bilmiyorum ama yakında tv programı yada cumhura haber vermeyi düşünüyoruz,,, yardımcı olabilecekseniz lütfen biran önce yardım edin,,,, 1 Yanıtla
 • resim Cumalı Boga Editöre şikayet et 02 Ekim 2017 Pazartesi 21:52 Ben 2 yıldır ritim bozukluğu nedeniyle ilaç kullanıyorum. Tanı olarak hocalar Aritmi tanısı koydular. Geçen sene Heyete girdim doktur bana raporun çürük dedi sözleşme yapamasın dedi daha sonra sen genç sın dedi biraz daha çalış diye cevap verdi.10 yıldır çalışıyorum tekrar gitsem .beni malulen emekli ademi acaba 0 Yanıtla
 • resim Hüseyin Altunbaş Editöre şikayet et 05 Aralık 2017 Salı 16:59 Babam koregazisi bize kamudan iş yokmu böyle bir sans dogarmibir haber bekliyorum 0 Yanıtla

YORUM YAZ

Ad soyad Mail Adresi Yorumunuz
BİZİ TAKİP EDİN
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
Gazihaber yayın grubu. Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve aktif linkle kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Gazihaber.com Copyright 2011 / 2020 Video İzle - Sözleşmeli Haber - Esnaf Arama - Gaziantep Uyducu - Gümüşhane Haber - İslahiye Haber - Gaziantep Haber -