Hedef Protez
gazihaber.com RSS / XML
gazihaber.com
Bu haber 24 MAYIS 2011, SALI 11:33:31 tarihinde eklendi. 8735 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ÖTV İndirimi;Sol Ayak ve Bacak Sakatlığı

ÖTV Kanununda yapılan değişiklik;otomatik vitesli araçlarda istisna uygulaması.
ÖTV İndirimi;Sol Ayak ve Bacak Sakatlığı

Malul ve Engellilerin Araç Alımında ÖTV İstisnası Uygulamasının Şartları ile İstisnadan Yararlanılan Araçların Satışında Vergi Uygulanması.

Tarih 30/04/2010

Sayı ÖTV-2/ 2010-3

 

3. Uygulama Esasları

madde c)Otomatik vitesli araçlar, başka bir tadilat olmaksızın özel tertibatlı araç olarak değerlendirilmemektedir. Buna göre otomatik vitesli araçların gaz veya fren pedalı ya da vites kolunda sakatlığa uygun olarak yaptırılan tadilatlar, hareket ettirici özel tertibat sayılacak ve sağ ayağındaki veya sağ bacağındaki sakatlık nedeniyle bu şekilde otomatik vitesli araç kullanabilecek olanlar, bu araçları ilk iktisabında istisnadan yararlanabilecektir.

Anılan yasa hükmünün engellilerin sakatlıklarına göre ayrım yapılmasını öngören bir amaç gütmesi söz konusu olmayacağından, sol alt ekstremitede (ayak veya bacakta) sakatlığı olanlar için otomatik vitesin hareket ettirici özel tertibat olarak sayılması gerekmektedir. Buna göre, sağlık raporuna göre sadece sol alt ekstremitede sakatlığı bulunan malul ve engellilerin "H" sınıfı sürücü belgesi olması halinde, başkaca özel tertibat yapılmasına gerek olmaksızın otomatik vitesli araçları ilk iktisabında bu istisnadan yararlanmaları mümkün bulunmaktadır. Bu durumda sakatlık derecesi % 90'ın altında olup, sadece sol alt ekstremitede sakatlığı bulunan malul ve engelliler için verilecek (2A) numaralı ÖTV beyannamesine, aracın sakatlığa uygun olarak tadil edildiğine dair teknik belge yerine aracın otomatik vitesli olduğuna dair "uygunluk belgesi" nin aslı veya noter onaylı örneği eklenecektir.

 

Bu haberi Gaziforum.com'da tartışmak için lütfen tıklayınız>>>


Rakip olarak seni istiyorum Camiamıza Müjde
UYARI : "Sitemizde yayınlanan ve kaynağı sitemize ait olan haberler, kaynak belirtmek ve bağlantı eklemek koşuluyla başka sitelerde yayınlanabilir. Kaynak belirtmeyen ve bağlantı eklemeyen yayıncılar hakkında hukuki haklarımızı kullanacağımızı saygıyla duyururuz."
Yazdır Paylaş
ETİKETLER :

YORUM YAZMA KURALLARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ


Halife BOZBAYIR - ötv indirimi - Tarih: 2012-03-28 - Editöre Şikayet Et - Bu Üyeye Mesaj Gönder
ben sol ayaktan ve bacaktan sakatım raporum %24 ama özel tertibatlı araç kullanır yazıyor ötv den yararlanmam lağzım ama buranın maliyesi araç alamazsın yani ötv den yararlanamazsın diyor. bilgisi olan paylaşırsa memnun olurum.

0 kişi beğendi 0 kişi beğenmedi

Batu - ÖTV - Tarih: 2011-10-21 - Editöre Şikayet Et - Bu Üyeye Mesaj Gönder

selam, mayına basma sonucu sol diz altı ampute benim öğrenmek istediğim Ehliyetim B sınıfı otomatik araç kullanır yazıyor Ehliyeti değiştirmeden ÖTV indiriminden yararlanabilirmiyim sakatlık derecesi %40

2011-10-21 16:06:02


0 kişi beğendi 1 kişi beğenmedi

Abdullah - Sol kol ötv - Tarih: 2011-07-27 - Editöre Şikayet Et - Bu Üyeye Mesaj Gönder

Ben bir terör gazisi olup 10 yıldır Sol koldan rahatsızlığım nedeniyle H Ehliyetimle özürlü araç kullanmaktayım.Yeni düzenlemeler nedeniyle tekrar araç alamamaktayım, yani sol kola verilmemekte bu konuyla ilgili madur olduğumdan bana bilgilerinizi paylaşmanızı rica ederim. 2011-07-27 11:19:13


1 kişi beğendi 2 kişi beğenmedi

murat - ötv - Tarih: 21-06-2011 - Editöre Şikayet Et - Bu Üyeye Mesaj Gönder
derecenin artık önemi yok ötv den faydalanabilirsiniz arkadaşlar benim raporum %33 herhangi bir sorunla karşılaşmadım saygılar...

0 kişi beğendi 0 kişi beğenmedi

gazi ulaş - ötv - Tarih: 02-06-2011 - Editöre Şikayet Et - Bu Üyeye Mesaj Gönder
´´H sınıfı ehliyete sahip herhangi bir gazi arkadaşımız sakatlık derecesi %40 ın altında mesela %30 veya %35 olan sağlık raporu ile ötv indiriminden faydalanıp araç alabilir mi?`` evet alabilir sadece yetkili hastanelerden özel donanımlı araç kullana bilir ibareli heyet rapotru alması lazım.birde eğer sol ayaktan engelliyse sadece otomatik viştesli araç kullanabilir raporu yeterli olur.yani angel oranı değil engelinin hastane raporuyla özel donanımla araç kullanmasını gerektirdiğini göstremesi lazım.

0 kişi beğendi 0 kişi beğenmedi

abdullah - ötv - Tarih: 29-05-2011 - Editöre Şikayet Et - Bu Üyeye Mesaj Gönder
peki yeni yönetmelikte sol ayaktan özürü olanlarda sadece otomatik vites özel donanım yerine geçiyor ibaresi var bu konudada sıkıntı yok değilmi %35 rapor ve H sınıfı ehliyetle araç alabilir değilmi

0 kişi beğendi 0 kişi beğenmedi

gazi ulaş - ötv - Tarih: 26-05-2011 - Editöre Şikayet Et - Bu Üyeye Mesaj Gönder
´´H sınıfı ehliyete sahip herhangi bir gazi arkadaşımız sakatlık derecesi %40 ın altında mesela %30 veya %35 olan sağlık raporu ile ötv indiriminden faydalanıp araç alabilir mi?`` cevap evet ötv siz araç alımında %90 ın altında engeli olanlarda sadece özel donanımla araç kullana bilir raporu aranır.bunuda yönetmeliklerde belirlenmiş hastanelerden alınan raporla sağlayabilirsiniz.

0 kişi beğendi 0 kişi beğenmedi

abdullah - ötv - Tarih: 24-05-2011 - Editöre Şikayet Et - Bu Üyeye Mesaj Gönder
H sınıfı ehliyete sahip herhangi bir gazi arkadaşımız sakatlık derecesi %40 ın altında mesela %30 veya %35 olan sağlık raporu ile ötv indiriminden faydalanıp araç alabilir mi?

0 kişi beğendi 0 kişi beğenmedi

Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!

Resmi Gazete
ANKET
Taner uran'ın Çalışmalarından Memnunmusunuz?
Kararsızım - 51
Hayır - 1966
Evet - 244
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu
Dilekçe Örnekleri
Sayfa Yüklenme Süresi : 0.1324 Saniye
İslahiye Gaziantep Haber
Video İzle Sözleşmeli Haber © Copyright 2010 Gazi SOFT Her hakkı saklıdır.  
sanalbasin.com üyesidir