• Engelli Park Yerleri ile ÖTV Muafiyetli Araç Kullanım Esasları Engelli Park Yerleri ile ÖTV Muafiyetli Araç Kullanım Esasları Bu haber 18 Nisan 2015, Cumartesi 13:18:55 tarihinde eklendi
  Karayolları Trafik Yönetmeliğinde değişiklik yapılmış olup, ÖTV Muafiyetli Alınan araçların kullanımı ile engelli park yerlerine ilişkin yapılan düzenlemeler aşağıda sunulmuştur.

  ENGELLİ PARK YERLERİNDEN, ENGELLİLİK ORANINA BAKILMAKSIZIN GAZİLER DE YARARLANABİLMEKTEDİR;

   

  “Talep halinde, trafik denetleme kuruluşları tarafından engellilerin araçları için ayrılmış park yerlerinden istifade etmeleri amacıyla, engellilere ve gazilere örneği Ek: 47’de yer alan park kartı verilir. Park kartlarının verilmesi, kullanılması ve iptaline dair usul ve esaslar Emniyet Genel Müdürlüğünce belirlenir.”

   

  ÖTV MUAFİYETLİ ARAÇ ALIMLARI İLE İLGİLİ DÜZENLEME;

  “Engellilere ait araçların trafik tescil kuruluşlarınca tescil işlemlerinin yapılması sırasında:

  a) Bizzat kullanım amacıyla engelliler tarafından ithal edilen özel tertibatlı otomobiller ile motosikletlerin tescil belgelerine ve bilgisayar kayıtlarına, "Araç sahibi tarafından kullanılması zorunlu olup, ilgili gümrük müdürlüğünün izni olmadan devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi, kiralanması, ödünç verilmesi, özel tertibatının kaldırılması veya değiştirilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur.

  b) Engelliler tarafından ithal edilen özel tertibatlı minibüslerin tescil belgelerine ve bilgisayar kayıtlarına "Araç sahibinin eşi, üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından kullanılması zorunlu olup, ilgili gümrük müdürlüğünün izni olmadan devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi, kiralanması ödünç verilmesi, özel tertibatının kaldırılması veya değiştirilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur.

  c) Engellilik derecesi % 90’ın altında olan engelliler tarafından bizzat kullanılmak amacıyla özel tertibatlı araçların Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak yurt içinden ilk iktisabında tescil belgelerine, "İlk iktisap tarihinden itibaren beş yıl geçmedikçe Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi, “Özel tertibatının kaldırılması veya değiştirilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur. Herhangi bir engeli bulunmayan kişilerin kullanımına uygun olarak üretilmiş olan aracın teknik donanımlarında hiçbir değişiklik yapılmadan, engelli kişinin sağlık raporunda belirtilen tertibatın ilave aparatlarla taktırılmış olması halinde, bu araç araç sahibinin eşi, üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından da kullanılabilir. Aracın engelli veya bu kişiler tarafından her iki şekilde de kullanılabileceğinin yetkili kurum ve kuruluşlarca belgelendirilmesi şarttır.

  ç) Özel tertibatı olmayıp, engellilik derecesi % 90 ve üzeri olan malul ve engelliler tarafından Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak bizzat ithal edilen araçların tescil belgelerine ve bilgisayar kayıtlarına, "Araç sahibi engelli kişinin eşi, kanuni mümessili ile üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından kullanılması zorunlu olup, beş yıl içerisinde Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi, kiralanması, ödünç verilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur. Ayrıca ithal araçların gümrük şahadetnamelerinde, yukarıda belirtilen şerh dışında varsa diğer şerhler de tescil belgesine işlenir.

  d) Engelliler tarafından ithal edilerek getirilen araçların, aynı durumdaki başka bir engelliye devri veya bunların ölümü sonucunda varislerine intikali halinde, bu araçlar gümrük vergisinden muaf olup, devir ve tescil işlemi ilgili gümrük müdürlüğünün iznine bağlıdır.

  e) Özel tertibatı olmayıp, engellilik derecesi % 90 ve üzeri olan engelliler tarafından Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak yurt içinden satın alınıp ilk iktisabı yapılan araçların tescil belgelerine “İlk iktisap tarihinden itibaren beş yıl geçmedikçe Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur.

  f)  Engellilere ait yurt dışından ithal edilmiş olan özel tertibatlı araçların Yönetmelikte izin verilen kişiler dışında başkaları tarafından kullanıldığının tespiti halinde; araç trafikten men edilerek bu hususta düzenlenecek bir tutanakla mer'i mevzuat çerçevesinde işlem yapılmak üzere Gümrük ve Ticaret Bakanlığının ilgili birimlerine intikal ettirilir.”


   


 • Etiketler:
UYARI
Sitemizde yayınlanan ve kaynağı sitemize ait olan haberler, kaynak belirtmek ve bağlantı eklemek koşuluyla başka sitelerde yayınlanabilir. Kaynak belirtmeyen ve bağlantı eklemeyen yayıncılar hakkında hukuki haklarımızı kullanacağımızı saygıyla duyururuz.
1 0
11,568 kez okundu
1
0

YORUMLAR

8 Yorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan gazihaber sorumlu tutulamaz.

 • resim Muharrem subaş Editöre şikayet et 18 Nisan 2015 Cumartesi 22:10 Yani vazife malulleri de ÖTV siz araç alabiliyorlar mi? 32 Yanıtla
 • resim Cengiz bolat Editöre şikayet et 18 Nisan 2015 Cumartesi 15:25 engellilere ait park yerlerinden gazilerinde yararlanması güzel bir uygulama fakat bazı vatandaşlar arabalarını park edip engellilere sorun çıkarıyorlar. Bu konuların üzerine de eğilmek lazım. 10 Yanıtla
 • resim Berat Editöre şikayet et 20 Nisan 2015 Pazartesi 08:13 Hayırlı günler arkadaşlar bir sorum olacak. Ben ötv'siz engelli aracı aldım ortopedik özürlüyüm raporum %90'nın altında yani aracımın ruhsatında kendisinden başkası kullanmaz ibaresi var. Anladığım kadarıyla bu yeni düzenlemeyle eşimde kullanabilecekmi bilen varsa cevaplarsa sevinirim. 10 Yanıtla
 • resim prince Editöre şikayet et 20 Nisan 2015 Pazartesi 10:31
  Peki "engellilere ve gazilere örneği Ek: 47’de yer alan park kartı verilir" derken acaba "h" tipi ehliyeti olan gazilerimi kastediyor yoksa bütün gazilerimi?

  Editörün Notu: Bütün Gaziler kastediliyor.
  8 Yanıtla
 • resim sinan çelik Editöre şikayet et 27 Nisan 2015 Pazartesi 22:01 sayın editör sımdı benım aracımda angellı ıbaresı yok su an kutahya da gedız ılcesındeyım. burdakı emnıyet den de böyle bı belge alabılırmıyım park yerlerıyle alakalı yoksa genel mudurluk mu olması gerekıyo ve ilk olacağıiçin böyle bı belgeyı bılmeyebılıyorlar onlara emsal gosterebılecegımız bı ornek veya herhangı bı emnıyet açıklaması yada kanun varmı varsa yayınlarmısınız cevap verırsenız cok sevınırım teşekkür ederım böyle bı sıte hazırladığınız ıcın emegı gecen herkesten allah razı olsun 8 Yanıtla
 • resim Barış Şendur Editöre şikayet et 19 Nisan 2015 Pazar 13:53 çok çok sevindirici bir haber ama normal sürücülerimizin engelli vatandaşlarımızın park yerini işgal ettiği için maalesef yer kalmıyor.artık bunun önüne geçilmeli. 7 Yanıtla
 • resim ekrem Editöre şikayet et 22 Nisan 2015 Çarşamba 14:46
  sayın editör ötv ile alakalı bir bilgi varmı bilgi verirseniz memnun olurum

  Editörün Notu: Engellilik durumuna bakılmasızın tüm Şehit aileleri ve Gazilere ÖTV muafiyeti verilmesi ile ilgili henüz bir gelişme yok.
  6 Yanıtla
 • resim sinan çelik Editöre şikayet et 27 Nisan 2015 Pazartesi 22:10 sayın editör ben 6. derece malul gazı uzman cavusum. ötv muhavıyeti için gazilere engelli oranı sartı hala varmı acaba benım sureklı engel oranım yüzde 25-40 arası 4 Yanıtla

YORUM YAZ

Ad soyad Mail Adresi Yorumunuz
BİZİ TAKİP EDİN
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
Gazihaber yayın grubu. Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve aktif linkle kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Gazihaber.com Copyright 2011 / 2020 Video İzle - Sözleşmeli Haber - Esnaf Arama - Gaziantep Uyducu - Gümüşhane Haber - İslahiye Haber - Gaziantep Haber -