Hedef Protez
gazihaber.com RSS / XML
gazihaber.com
Bu haber 16 Nisan 2013, Salı 21:51:16 tarihinde eklendi. 14945 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Genel Değerlendirme

Yapılması planlanan yasa çalışmasına ilişkin olarak verilecek haklar camiamızın sorunlarını kısmen çözümlese de, Şehit ailelerinin 2. iş hakkında feragat sorunu, 3713 s.k. kapsamında malul Gazilerin talepleri, Kıbrıs ve Kore Gazilerinin talepleri, Malul Sayılmayan Gazilerle ilgili sorunlar halen çözümlenmeyi beklemektedir. Bu yasa çalışmasına aşağıda belirttiğimiz eksik kalan hususların da dahil edilmek sureti ile çözümlenmesini, kalıcı ve kapsamlı bir çalışmaya imza atılmasını ümit ediyoruz.
Genel Değerlendirme

 

SN. BAŞBAKANIN KONUŞMASINA GÖRE YASA ÇALIŞMASINDA OLACAK ANA HUSUSLAR;

  

Sn. Başbakanın Ak Parti grup toplantısında yapmış olduğu açıklamada iş hakkı kapsamının genişletildiğini görüyoruz. Yapılan açıklamada, vazife ve harp malulü kapsamında Şehit olan TSK ve Emniyet mensuplarının yakınlarına 2 iş hakkı, malul olanlara ise 1 iş hakkı tanınacağı belirtiliyor. Aynı zamanda vazife malulü diğer kamu görevlilerine de 1 iş hakkı verileceğinin belirtilmiş olması; 5434 s.k. kapsamında olan TSK veya Emniyet mensubu olmayan diğer kamu görevlilerine de 1 iş hakkı verileceği belirtilmektedir. Dolayısı ile açıklamalardan yapmış olduğumuz çıkarım; 2330 s.k. ve 5434 s.k. kapsamında Şehit olan TSK ve Emniyet mensupları yakınlarına 2 iş hakkı, malul olanlara da 1 iş hakkı verilmesi planlanmaktadır.

 

Terör Mağdurları ile ilgili olarak 6353 s.k.’da yapılan düzenlemede sadece terörle mücadelede bizzat güvenlik güçlerine yardımcı olurken Şehit olanlara 1 iş hakkı verilmesi yasalaşmışken, yeni yapılacak düzenleme ile terör eylemleri dolayısı ile hayatını kaybedenlerin aileleri ile malul olanlara 1 iş hakkı verilmesi planlanmaktadır.

 

Terör Mağdurlarının sosyal güvencesi olsa bile terör mağduru maaşı alabilecekleri belirtiliyor.

 

Sanal İntibak sureti ile maaş artış imkânından 5434 s.k.’a tabi vazife malulleri de yararlanabilecekler.

 

5434 sayılı yasa kapsamındaki vazife malulleri de eğitim ve öğretim yardımı alabilecekler.

 

Şehit yakını ve Gazilerden su ve elektrik indiriminden yararlanamayanların tamamı bu haktan yararlanacaklar.

 

Vazife ve Harp Malullüğü kapsamında olanların hepsine faizsiz konut kredisi hakkı verilecek.

 

Oğlu askerde olan muhtaç ailelere askerlik süresi boyunca 250 tl. maaş bağlanması hakkı tanındı.

 

 

AÇIKLAMADA YER ALMAYAN, ANCAK CAMİA AÇISINDAN ÖNEM ARZ EDEN HUSUSLAR;

 

1-      Terörle mücadele kapsamında olmayan diğer vazife malullerinin her türlü ortez, protez ve diğer iyileştirici araç ve gereçlerin ücretsiz verileceği yasal düzenleme zaruridir. Bu kardeşlerimiz vatan için kollarını, bacaklarını, gözlerini kaybettiler. Bugün git protezini cebinden al demek hiçbir hakkaniyet kaidesi ile ifade edilemez.

2-      Şehit ailelerinin iş hakkında mevcut olan feragat sorunu derhal çözümlenmelidir. İş hakkını kullanmak istemeyen ve feragat etmek isteyen birisine sen hak sahibisin illaki sen kullanacaksın demek oldukça düşündürücüdür. Feragat hakkı şartsız verilmelidir. Eğer farklı nedenlerle bu düzenleme gerçekleştirilmeyecek ise bütün Şehit yetimlerinin tamamına (Görev Şehit Yetimleri dahil)  kamuda iş hakkı verilmelidir.

3-      Malul Sayılmayan Gaziler için de 'Gazi' ibareli serbest seyahat kartı hakkı tanınmalıdır. Maluliyeti zaman içinde artan malul sayılmayan Gazilere yeniden muayene edilebilme hakkı tanınmalıdır. Malul Sayılmayan Gazilerin sakatlık oranları malulen emekli olabilecekleri seviyede olmasa da günlük hayatta ciddi sorunlar yaşamalarına neden olmaktadır. Bacağında kısalık olan, ayağında kurşunla yaşayan malul sayılmayan gazilere herhangi bir maaş bağlanmaması hakkaniyetle bağdaşmamaktadır. Bu itibar ile sakatlık derecesi olan malul sayılmayan gazilere maaş bağlanmalıdır.

4-      Öğrenim ve tütün ikramiyesi tutarları arttırılmalıdır.

5-       Devlet Övünç Madalyası olanlara madalya maaşı bağlanmalıdır.

6-      Sakatlık derecesine bakılmaksızın Gaziler ve Ordu/Polis Vazife Malullerinin 3600 prim gününü doldurmasını müteakip 15 yılda emekli olabilmeleri sağlanmalıdır.

7-      Er Gazilerin ve Ordu Vazife Malullerinin maaşlarında iyileşme sağlanmalı, maaşlar asgari "sözleşmeli er" maaşlarına endekslenerek "sözleşmeli er" emsal maaşı almaları sağlanmalıdır.

8-      Bedelli askerlikten elde edilen gelirden camianın genel beklentisine cevaben belirlenecek bir ödeneğin Şehit aileleri, Gaziler ve Ordu/Polis Vazife Malullerine eşit bir şekilde sosyal yardım kapsamında ödenmesi. 

9-      Önceki düzenlemede unutulan ve adlarından hiç bahsedilmeyen Kıbrıs ve Kore Gazilerininmaaşlarında iyileştirme yapılmalıdır. Ayrıca Kıbrıs ve Kore Gazisi çocuklarına da ücretsiz seyahat kartı hakkı tanınmalıdır.

10-  Memur olarak çalışan Şehit eşleri ile Gazi ve eşlerinin, anne, baba ve kardeşlerinin tayinlerinde başvuruların derhal değerlendirileceği ve herhangi bir kısıtlamaya tabi tutulmadan tayin isteklerinin gerçekleştirileceği yasal düzenleme yapılmalıdır.

11-  Şehit yetimleri ile Gazi çocuklarının özel öğretim kurumlarından ücretsiz yararlanmaları hakkına yönelik olarak ayrılan kontenjan kapsamında Şehit yetimi ya da Gazi çocukları için başvurması durumunda kontenjana derhal dahil edilmesinin ve aksi uygulama yapan özel öğretim kurumları için belirli bir yaptırım öngörülmesi.

 

SONUÇ: Bu zamana kadar iş hakkı olamayan Görev Şehitleri Yakınları ile Vazife Malullerine iş hakkı tanınmış olması, vazife malullerine faizsiz konut kredisi hakkının tanınacak olması, terör mağdurlarına iş hakkı verilecek olması güzel gelişmeler olmakla birlikte, 3713 s.k. kapsamında Vazife Malulü olan malul Gaziler ile Kıbrıs ve Kore Gazilerinin taleplerine yönelik herhangi bir gelişme olmaması üzüntü vericidir.Bunun yanında Ordu ve Polis Vazife Malullerinin ortez, protez ve diğer iyileştirici araç ve gereçlerin alımında katılım payından muaf tutulmaması, Malul Sayılmayan Gazilerle ilgili düzenlemenin öngörülmemiş olması da kısmen çözümlense bile camiamızın var olan mağduriyetlerini temelden çözümleyememiştir.

 

Yukarıda anılan ve yasa çalışmasında olması istenilen diğer maddelerin de yasa tasarısına alınacağına ve sorunların çözümleneceğine, taleplerin yerine getirileceğine olan inancımız tamdır.

 

 


Rakip olarak seni istiyorum Camiamıza Müjde
UYARI : "Sitemizde yayınlanan ve kaynağı sitemize ait olan haberler, kaynak belirtmek ve bağlantı eklemek koşuluyla başka sitelerde yayınlanabilir. Kaynak belirtmeyen ve bağlantı eklemeyen yayıncılar hakkında hukuki haklarımızı kullanacağımızı saygıyla duyururuz."
Yazdır Paylaş

YORUM YAZMA KURALLARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ


sebogs - sivil terör mağduru - Tarih: 2013-04-25 - Editöre Şikayet Et - Bu Üyeye Mesaj Gönder
geçen seneki yasada bize hiç birşey çıkmadı inşallah bu sefer iş hakkımız olacak tüm arkadaşlara hayırlı oğurlu olsun.

2 kişi beğendi 0 kişi beğenmedi

yılmaz - iş hakkı verilirse ordu vazife malülül emekli maaşı kesilirmi - Tarih: 2013-04-18 - Editöre Şikayet Et - Bu Üyeye Mesaj Gönder
herkeze hayırlı olsun verilen hakların en kıza zamanda gerçekleşmesi dileğimle.ben 5434-45 ordu vazife malülüyüm 1 istihdam iş hakkı verilirse ve kendim iş hakkını kullanmak istersem ordu vazife emekli maaşım kesilirmi bilgilendirecek arkadaşları beklliyorum

6 kişi beğendi 1 kişi beğenmedi

1974 GAZİ - EŞİTLİK - Tarih: 2013-04-17 - Editöre Şikayet Et - Bu Üyeye Mesaj Gönder
MUHARİP GAZİ DERNEK BAŞKANLARI NEDEN SESSİZ KALIYOR. KIBRIS GAZİ ÇOCUKLARINA İŞ HAKKI YİNE VERİLMEMİŞ.

15 kişi beğendi 8 kişi beğenmedi

kartal - malül sayılmayan gaziler - Tarih: 2013-04-16 - Editöre Şikayet Et - Bu Üyeye Mesaj Gönder
neden devletimiz bizlerin mağduriyetini çözmüyor bizler israil amerikan askeri iken yaralanmadık güney doğuda terörle mücadelede vurulduk neden gaziliğimiz verilmiyor

17 kişi beğendi 4 kişi beğenmedi

hasan - Güneydoğu gazisi Necmi'ye - Tarih: 2013-04-16 - Editöre Şikayet Et - Bu Üyeye Mesaj Gönder
Necmi kardeş çok güzel bir yorum yapmışsın çok beğendim çok haklısın...güzel kardeşim unuttuğun çok ufak ve önemli bir detay var..bütün bu verilen hakları sen cebinden mi verdin kardeş...devlet veriyor sana ne oluyor değerli gazim....))

44 kişi beğendi 13 kişi beğenmedi

Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!

Resmi Gazete
ANKET
Taner uran'ın Çalışmalarından Memnunmusunuz?
Kararsızım - 51
Hayır - 1973
Evet - 245
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu
Dilekçe Örnekleri
Sayfa Yüklenme Süresi : 0.1314 Saniye
İslahiye Gaziantep Haber
Video İzle Sözleşmeli Haber © Copyright 2010 Gazi SOFT Her hakkı saklıdır.  
sanalbasin.com üyesidir