• Yönetmelik Taslağı İle İlgili Bilgilendirme Yönetmelik Taslağı İle İlgili Bilgilendirme Bu haber 10 Aralık 2013, Salı 10:00:35 tarihinde eklendi
  Henüz son halini alarak yayımlanmayan yönetmelik taslağına göre detaylı bir bilgilendirme yapmak istedik. Ancak önemle belirtmek gerekir ki bu taslak metine ilişkin bir bilgilendirme olup, nihai halini almış ve yayımlanarak yürürlüğe girmiş bir metin değildir. Yönetmeliğin son hali ile resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmesini müteakip sizlere gerekli bilgilendirmeyi yapacağız. Saygılarımla.

  1-   İş başvuruları ikamet edilen yerin Valilik Şehit ve Gazi İşlemleri Şube Müdürlüğüne yapılacak.

   

  2- Taslak yönetmelikte iş hakkı kapsamında başvuru için süre kısıtlamasına gidilmemiştir. Eski yönetmelikte olayın olduğu tarihten itibaren 15 yıl içerisinde başvurulması zorunluydu. Yeni yönetmelikte başvuru süresi sınırlaması olmayacak.

   

  3-  Valiliklerde kurulacak Hak Sahibi Tespit Komisyonları başvuru yapanın hak sahibi olup olmadığına karar verecektir. Hak sahibi tespit komisyonunun illerde vali veya görevlendirdiği vali yardımcısı başkanlığında Aile ve Sosyal Politikalar il müdürü, Sosyal Güvenlik Kurumu il müdürü ile şehit ve gazi işlemleri şube müdüründen oluşması  planlanıyor. Haftada en az bir kez toplanacak. Durum belgesi ile hak sahipliği belgesi düzenlenirken her türlü bilgi ve evrak, hak sahibi tespit komisyonunca başvuru sahiplerinden veya ilgili kamu kurumlarından istenebilecek.   

   

  4-  İş hakkını kimin kullanacağına ilişkin olarak aile içerisinde ihtilaf olması durumunda, Vali veya görevlendireceği Vali Yardımcısı Başkanlığında İl Jandarma Komutanı, İl Emniyet müdürü, Aile ve Sosyal Politikalar il müdürü ile  Şehit ve Gazi İşlemleri Şube müdüründen oluşan uyuşmazlık komisyonunca ihtilaflar giderilecektir. Uyuşmazlık komisyonu, hak sahiplerinden en az birinin veya hak sahibi tespit komisyonunun başvurusu üzerine toplanacak. Anne ile babanın – Çocukların – Kardeşlerin her birinin kendi aralarında çıkan ihtilafların giderilmesi ve iş hakkını kullanacak kişinin tespitinde yetkili olacak. Uyuşmazlık komisyonu, öncelikli olarak başvuru yapıp yapmadığına bakmaksızın diğer hak sahiplerinin istihdam talepleri olup olmadığını tespit etmek üzere yazı ile beyanlarını isteyecek. İlgililer bu durumun kendilerine tebliğ tarihinden itibaren 10 gün içinde yazılı olarak beyanlarını vermek zorundadırlar. Bu süre içinde yazılı beyan verilmemesi durumunda istihdam hakkından vazgeçilmiş sayılacaklar. Uyuşmazlık komisyonu, istihdam talebinde bulunan hak sahipleri arasında bu hakkı kimin kullanacağına karar verirken ilgililerin mal varlığı, diğer aile fertlerini geçindirebilme, öğrenim durumu, yaş, hükümlülük, tutukluluk, adli sicil kaydı gibi hususları göz önünde bulunduracak. Uyuşmazlık komisyonu kararı istihdam talebinde bulunan hak sahiplerine tebliğ edilecek. Hak sahipleri tebliğ tarihinden itibaren 30 gün içerisinde uyuşmazlık komisyon kararına yazılı olarak itiraz etmedikleri takdirde karar kesinleşecek. İtiraz halinde,  uyuşmazlık komisyonu itirazı 30 gün içinde karara bağlayacak. Kesinleşen uyuşmazlık komisyonu kararı Bakanlığa gönderilecek.     

   

  5-    Taslak yönetmelikte ayrıca hak sahibi eş ve çocuğun bulunması halinde, bunların kullanabileceği istihdam hakkından anne, baba veya kardeşlerin yararlanamayacağı hüküm altına alınmaktadır.

   

  6-      Hak sahibi anne, baba ve kardeşin bulunması halinde, bunların kullanabileceği istihdam hakkından eş ve çocuklar yararlanamayacağı da belirtilmektedir.

   

  7-      Feragat beyanlarının yazılı olarak noter huzurunda yapılması gerektiği öngörülüyor.

   

  8-      Başvuruya esas konunun Kanun kapsamına girmediğinin veya girse bile başvuru sahibinin istihdam hakkı sahibi olmadığının tespiti halinde, valilik tarafından ilgililere gerekçeleri ile birlikte yazılı olarak bilgi verilecek.  Bu durum idare tarafından kısa sürede yanıt verilecek olması nedeni ile idare mahkemesinde dava açabilme süresi geçirilmeyeceğinden en azından yargı yoluna gidebilmenin önünü açmaktadır ve olumlu bir gelişmedir.

   

  9-      Hak sahiplerinden İçişleri Bakanlığınca isimleri Devlet Personel Başkanlığına bildirilenlerin durumlarına uygun münhal kadro veya pozisyonlara Başkanlıkça il tercihleri de göz önünde bulundurularak bildirim tarihinden itibaren 45 gün içinde atama teklifleri yapılacak.

   

  10-   Kamu kurum ve kuruluşları, atama teklifinin intikalinden itibaren 30 gün içinde atama işlemlerini tamamlayacak ve atama emrini 7201 sayılı Tebligat Kanunu hükümlerine göre ilgililere tebliğ edecek.

   

  11-   Atama onayı alınmasına rağmen göreve başlamayanlar, ataması yapılanlardan görevlerinden ayrılanlar ile görevlerine son verilenler yeniden başvuruda bulunamayacaklar.

   

  12-   2015 yılı sonuna kadar atama işlemlerinde kura sistemi uygulanacak. Kuranın yapılacağı tarihler İçişleri Bakanlığının görüşü alınarak Devlet Personel Başkanlığı tarafından belirlenecek. Başkanlık tarafından birden fazla kura dönemi belirlenebilecek. İçişleri Bakanlığı tarafından Başkanlığa bildirilenler, bildirim tarihinden sonraki ilk kuraya dahil edilecekler. Kura sonuçları Devlet Personel Başkanlığın resmi internet sitesinden ayrıca duyurulacak.

   

  13-   Kanun değişikliğinin yürürlüğe girdiği 02.08.2013 tarihinden önce o tarihteki yasa kapsamında iş hakkı bulunanlardan kırk beş yaşını dolduranlar, yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altı ay içinde iş talebinde bulunmaları halinde bir defaya mahsus olmak üzere Kanunda belirtilen sınırlamalar çerçevesinde istihdam hakkından yararlanabilecekler. Kanun değişikliği sonucu 02.08.2013 tarihinden sonra iş hakkı kapsamına yeni alınanlar ise bu düzenlemeden yararlanamayacak.

   

   

   

   

UYARI
Sitemizde yayınlanan ve kaynağı sitemize ait olan haberler, kaynak belirtmek ve bağlantı eklemek koşuluyla başka sitelerde yayınlanabilir. Kaynak belirtmeyen ve bağlantı eklemeyen yayıncılar hakkında hukuki haklarımızı kullanacağımızı saygıyla duyururuz.
0 0
14,316 kez okundu
0
0

YORUMLAR

6 Yorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan gazihaber sorumlu tutulamaz.

 • resim canerdogan01 Editöre şikayet et 16 Aralık 2013 Pazartesi 10:59
  Hamit abi aşağıdaki soruma verdiğiniz cevaba istinaden, yönetmeliğin çıkması sonrası 6 ay geçince başvuru yapabilecek miyim? Eğer başvuru yapabilirsem bir sonraki "atama kura" sı ile mi atanmayı bakleyeceğim ? Kafamızı çok karıştırdılar of..

  Editörün Notu: İçişleri Bakanlığınca Ekim sonuna kadar verilecek olan listede yer alacaksınız. Atama işleminiz en erken ocak 2015'i bulacaktır. Saygılarımla.
  4 Yanıtla
 • resim wetwet Editöre şikayet et 10 Aralık 2013 Salı 12:30
  sayın hamit yıldız ben 40 yaşındayım ordu vazife malulüyüm belediyede 12 yıldır özürlü işçi olarak çalışyorum bu çıkan yasa ile benim yerime oğlum şuan 13 yaşında 18 yaşını doldurunca işe girebilirmi girebilirse bunun için ne yapmalıyız teşekkürler.

  Editörün Notu: Oğlunuz 18 yaşına geldiği zaman istenilen belgelerle birlikte iş başvurusunu yapacak. İş hakkını kullanmasında herhangi bir sorun yaşayacağınızı sanmıyorum. Saygılarımla.
  3 Yanıtla
 • resim Gülay Editöre şikayet et 14 Aralık 2013 Cumartesi 19:41 Umarim en kısa zamanda kesinlesir. Uzun zamandir bekliyoruz. 3 Yanıtla
 • resim ülkü Editöre şikayet et 10 Aralık 2013 Salı 11:15
  taslakta Şehidin Eşi Evlendi İse İş Hakkı Ne Olacak Belirlenmemiş: Şehidin eşi sonradan bir başkası ile evlendi ise ve çocuğu da yoksa iş hakkından ne kendisi ne de Şehidin kardeşleri yararlanabiliyor. Bu durumla ilgili sitemizde daha önce defaatle bilgilendirme yapmamıza rağmen maalesef taslakta yer almamış. tam da benim mağduriyetii anlatmış. uyuşmazlık komisyonuna başvursak sonuç alabilirmiyiz

  Editörün Notu: Sonuç alabileceğinizi sanmıyorum. Saygılarımla.
  2 Yanıtla
 • resim zuzum24 Editöre şikayet et 10 Aralık 2013 Salı 20:54 birinci iş hakkını ben kullandım bu durumda ikinci iş hakkından annem yararlanabilir mi tam olarak anlayamadım acıklamalardan. 0 Yanıtla
 • resim canerdogan01 Editöre şikayet et 11 Aralık 2013 Çarşamba 14:33
  Hamit abi, 6.maddeyi yanlış mı yorumluyor acaba? şehit oğluyum, ilk işe ağabeyim girdi.Amcamlar halamlar en az 54 yaşında.Bu maddeye göre kesinlikle iş hakkım yok mu denmekte? Bilgilendirirseniz çok sevinirim.

  Editörün Notu: Değerli kadeşim, 54 yaşın üzerinde iseler, 6 ay içerisinde iş müracaatını yapmazlarsa zaten hak sahibi olmuyorlar. Burada "Hak sahibi olan" ifadesine dikkat ediniz lütfen. Saygılarımla.
  0 Yanıtla

YORUM YAZ

Ad soyad Mail Adresi Yorumunuz
Kardeş Siteler
 • resim
 • resim
 • resim
 • resim
 • resim
 • resim
 • resim
BİZİ TAKİP EDİN
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
Gazihaber yayın grubu. Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve aktif linkle kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Gazihaber.com Copyright 2011 / 2018 Video İzle - Sözleşmeli Haber - Esnaf Arama - Gaziantep Uyducu - Gümüşhane Haber - İslahiye Haber - Gaziantep Haber -