• Kıbrıs Gazisinin Haykırışı Kıbrıs Gazisinin Haykırışı Bu haber 01 Şubat 2012, Çarşamba 11:26:45 tarihinde eklendi


   

  Ben Kıbrıs Barış Harekâtı I ve II taarruzlarına katılmış Engelli Kıbrıs gazisiyim. 1988 yılında % 75 engelli olduğum için 2022 sayılı kanuna göre engelli maaşı bağlandı. 1991 yılında ise emekli sandığı tarafından 1005 sayılı kanuna Şeref Aylığı bağlandı. 01.12.2007 yılına kadar hem engelli maaşımı hem de şeref aylığımı almakta iken 01.12.2007 tarihinde 5510 sayılı SGK kanunda yapılan kanun değişiklik ile engelli maaşım kesildi. Bugüne kadar hiçbir sosyal güvenlik kurumuna bağlı olarak çalışmadım. Engellim halen % 79 olup, gazi maaşı aldığım için 2022 kapsamında engelli maaşımımı alamıyorum.

   

  Anayasamızın 10. maddesi; Ek fıkra: 7/5/2010-5982/1 md.) Çocuklar, yaşlılar, özürlüler, harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleri ile malul ve gaziler için alınacak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı sayılmaz. Yine anayasamızın 61. maddesinde Devlet, harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleriyle, malûl ve gazileri korur ve toplumda kendilerine yaraşır bir hayat seviyesi sağlar. Devlet, sakatların korunmalarını ve toplum hayatına intibaklarını sağlayıcı tedbirleri alır denilmektedir.

   

  Gerek anayasamız gerekse ilgili kanunlar gereği hem gaziyim hem de % 79 engelliyim. Şehit ve gazi aileleri için yakın süreçte kanun tasarısınınhazırlandığını medyadan öğrendim.

   

  Şehit ve gazi aileleri için yapılacak düzenlemeye; halen engelli olup, herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan maaş almayı gerektirecek bir işte çalışmayan gaziler yönünde pozitif ayrımcılık yapılmasını, gazi maaşı alan engelli gazilerinde engelli maaşlarının da alınması yönünde düzenleme yapılmasını rica ediyorum. Engelli olan gaziler engelli haklarından ( maaş, özlük ) yararlanamamaktadır. 2007 tarihinde yürürlüğe giren 5510 sayılı kanun ile gazilerin engelli maaşından yararlanmasının önü kapatılmıştır.

   

  Kıbrıs gaziyim hem de 20 yıldır engelliyim. Hem gazi aylığımı, hem de 2022 engelli maaşımı nasıl alabilirim? Bununla ilgili düzenleme yapılacak mıdır? Lütfen yardımcı olun bu ENGELLİ KIBRIS GAZİSİNE!

UYARI
Sitemizde yayınlanan ve kaynağı sitemize ait olan haberler, kaynak belirtmek ve bağlantı eklemek koşuluyla başka sitelerde yayınlanabilir. Kaynak belirtmeyen ve bağlantı eklemeyen yayıncılar hakkında hukuki haklarımızı kullanacağımızı saygıyla duyururuz.
15 0
9,552 kez okundu
15
0

YORUMLAR

3 Yorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan gazihaber sorumlu tutulamaz.

 • resim ahmet ide Editöre şikayet et 02 Şubat 2012 Perşembe 16:45
  aslında nerden başlıyacagımıda bilmiyorum bu akp hükümeti bu kıbrıs ve kore gazilerinden ne istedigini cözemedim neden bu gazilere adam mamelesi yapmıyor neymiş efendim emekli olan gazi emeklisi olmayan gazi o kardeşimiz emekli olacaktıda benmi engelledim emeklisi yok diye ayda onlara600tl verin bizlerede 380 tl verin niye bu ayrımcılıkbu şeref aylıgı deyilmi birde güney dogu gazi kardeşlerimiz var onlar herşeyden faydalanıyorlar gözü olanın gözü cıksın faydalansınlar agrıma giden bu ayrımcılık egetim yardımı tütün yardımı güney dogu gazilerine verilir peki kardeşim biz neyiz biz sizden para istedikmi sizler bizlere şeref aylıgı altında bu maaşı vermedinizmi niçin şimdi ayrımcılık yapıyorlar neyse aslında cok daha yazıcagım konum var ama burda olmuyor tek bildigim bu lafımada bana hatırlatın bu akp hükümeti kıbrıs ve kore gazilerine hiç bir hak vermez ama kendilerine zam yapılması gerekince 24 saatte yüzde seksen zam yaparlar bir hatam oldu ise özür dileri saygılarımla.

   2012-02-02 16:45:47 
  45 Yanıtla
 • resim Recep Çimen Editöre şikayet et 02 Şubat 2012 Perşembe 09:14
  bırakın aldıkları üç kuruşluk şeref aylığnı artırmayı bu gişle onuda elimizden alacaklar.emekli vekil maaşlarını yüde yüz artırdılar.tamam artırsınlar gözümüzyok.kıbrıs gazilerinin haykırışına bi kulak vesinler.fazla birşey istemiyor istemiyoruz.gaziler arasındaki adaletsizliği gidersinler yeter.bütün gazilere selam.

   2012-02-02 09:14:34 
  21 Yanıtla
 • resim arif akar Editöre şikayet et 07 Şubat 2012 Salı 22:10
  ben kıbrıs gazisi olarak devletin şehit ve malul gazilerine sağladığı iş hakkını aynısını biz kore ve kıbrıs gazilerinin çocuklarına tanınsın istiyoruz.biz bu ülkenin evlatları değiliz ki bizde yavru vatanı kurtarmak için göğsümüzü siper ettik vatanı kurtarmak için hayatımızı ortaya koyduk bunun bedeli bu mu bizilerin ne günahı var soruyorum size

  2012-02-07 22:10:51
  19 Yanıtla

YORUM YAZ

Ad soyad Mail Adresi Yorumunuz
Kardeş Siteler
 • resim
 • resim
 • resim
 • resim
 • resim
 • resim
 • resim
BİZİ TAKİP EDİN
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
Gazihaber yayın grubu. Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve aktif linkle kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Gazihaber.com Copyright 2011 / 2018 Video İzle - Sözleşmeli Haber - Esnaf Arama - Gaziantep Uyducu - Gümüşhane Haber - İslahiye Haber - Gaziantep Haber -