• Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun! Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun! Bu haber 29 Ekim 2016, Cumartesi 01:21:56 tarihinde eklendi
  29 Ekim 1923'te Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün "Hakimiyet kayıtsız ve şartsız milletindir" esasına dayanarak ilan ettiği Cumhuriyetimizin 93. yılındayız. Gazihaber.com olarak, Tüm Şehit ailelerinin, Gazilerin, Harp ve Vazife Malulleri ile Türk Milletinin Cumhuriyet Bayramı'nı kutluyoruz.

  Gazihaber.com olarak diyoruz ki: Ulu Önder Atatürk'ün bizlere emanet ettiği ve sahip olduğumuz en büyük değerimiz"Cumhuriyetimize" sahip çıkalım.

  Türkiye Cumhuriyeti tarihi, Osmanlı İmparatorluğu'nun temelleri üzerine Atatürk ve silah arkadaşları tarafından inşa edilmiş bir devlet olan Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurtuluş Savaşı ile başlar.

  Bu yeni rejim I. Dünya Savaşı sonrasında yenik düşen ve toprakları paylaşılan Osmanlı Devleti'nin son ordusu ve milis kuvvetlerinden oluşan Kuvayi Milliye denilen bir halk direnişinin Atatürk tarafından organize edilerek işgalci devletlere karşı konularak kurulmuştur.

  Türkiye Cumhuriyeti'nin temel nitelikleri, Lozan Antlaşması'nda da yer almıştır. Buna göre, ülkesi ve ulusuyla bölünmez bir bütün oluşturan Türkiye'de yaşayan ve Türk devletine vatandaşlık bağıyla bağlı olan herkes eşit ve aynı haklara sahip Türk ulusunu oluşturmaktadır.

  Saltanatın kaldırılmasının ve Lozan Antlaşması'nın ardından TBMM'de en çok tartışılan konulardan biri olan yeni devletin niteliği sorunu Mustafa Kemal Paşa'nın 28 Ekim gecesi İsmet İnönü'yle, devletin niteliğinin Cumhuriyet olduğunu saptayan bir yasa tasarısı hazırlaması ile son buldu.  
   
  29 Ekim 1923 günü;


  "Hakimiyet kayıtsız ve şartsız milletindir. İdare usulü halkın mukadderatını bizzat ve bilfiil idare etmesi esasına dayanır. Türkiye Devletinin hükümet şekli Cumhuriyettir" esasına dayalı olarak Cumhuriyet ilan edildi ve yeni Türk Devleti'nin adı artık Türkiye Cumhuriyeti'dir.

  Türk milletinin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare, Cumhuriyet idaresidir (1924).

  Cumhuriyet rejimi demek, demokrasi sistemiyle devlet şekli demektir (1933).

  Cumhuriyet, yüksek ahlaki değer ve niteliklere dayanan bir idaredir. Cumhuriyet fazilettir (1925).

  Birinci Dünya Savaşını takiben yıllar süren bağımsızlık savaşından sonra, Osmanlı İmparatorluğu enkazı üzerine, yine Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde, 88 yıl önce 29 Ekim 1923'te Türkiye Cumhuriyeti kuruldu. Cumhuriyetin ilanını Türk ulusunu geçmişin karanlıklarından 20. yüzyıla taşıyacak bir seri devrimler takip etti. Cumhuriyet ilanı ve Türk Devrimi, yalnız Türk ulusu için değil, yalnız geri bırakılmış uluslar için de değil, bütünüyle uygar insanlık için dikkatle üzerinde durulmaya değer bir devrimdir. Türk Devrimi, tarihimizin en karanlık anında bize, Türk ulusuna, yepyeni bir yaşam ve umut getirdi; bize güç sağladı ve kendimize güven duygusunu verdi; bizi, Türk ulusunu, yalnız bağımsızlık yoluna değil, çok daha değerli, çok daha ender ve bağımsızlığın da gerçek güvencesi olan özgürlük yoluna sağlam bir biçimde soktu.

  Mustafa Kemal ATATÜRK olanları şöyle özetliyordu:


  "Uçurumun kıyısında, yıkık bir ülke... Türlü düşmanlarla kanlı boğuşmalar.... Yıllarca süren savaş... Ondan sonra, içerde ve dışarda saygı ile tanınan yeni yurt, yeni toplum, yeni devlet ve bunları başarmak için aralıksız devrimler... İşte Türk genel devriminin bir kısa anlatımı"
  "Bugüne değin kazandığımız başarı, bize ancak ilerleme ve uygarlığa doğru bir yol açmıştır. Yoksa ilerleme ve uygarlığa daha ulaşılmış değildir. Bize ve gelecek kuşaklara duşen ödev, bu yol üzerinde duraksamaksızın ilerlemektir."
  "Devrimin hedefini kavramış olanlar, onu korumayı her zaman başaracaklardır."

  Atatürk'ü sevmek, O'nu tanımak ve anlamakla olur. Anlamak için de O'nun düşüncelerini, hayat görüşünü, kişiliğinin belirgin özelliklerini, ilkelerini ve devrimlerini bilmek gerekir. Aynı şekilde, Cumhuriyetin değerini anlamak için, onun ne şartlarda, nelere rağmen ve ne pahasına getirildiğini bilmek gerekir. Öyle ki, Cumhuriyet tarihini öğrendikten ve devrimlerin öncesini, amaçlarını ve getirdiklerini değerlendirdikten sonra, Türkiye'nin parçalanmasi için sahnelenen oyunlara, Türkiye'nin çıkarlarına karşı girişilen planlara karşı hiç bir Türk'ün seyirci ve duyarsız olacağı düşünülemez.

  Kaynak: http://spor.internethaber.com/spor/spor-medyasi/29-ekim-cumhuriyet-bayraminiz-kutlu-olsun-99738.html

UYARI
Sitemizde yayınlanan ve kaynağı sitemize ait olan haberler, kaynak belirtmek ve bağlantı eklemek koşuluyla başka sitelerde yayınlanabilir. Kaynak belirtmeyen ve bağlantı eklemeyen yayıncılar hakkında hukuki haklarımızı kullanacağımızı saygıyla duyururuz.
0 0
69,236 kez okundu
0
0

YORUMLAR

1 Yorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan gazihaber sorumlu tutulamaz.

 • resim KENAN Editöre şikayet et 02 Kasım 2015 Pazartesi 17:42 MRB HAMİT BEY HER SEYDEN ÖNCE TÜM SORULARIMIZA CEVAP VERDİĞİNİZ İÇİN ŞİMDİDEN ÇOK TEŞEKÜR EDERİM BEN ŞEHİT KARDEŞİYİM ABİMDEN DOLAYI KAMU HASTANELERİNE ATANDIM 25 KASIMDA ASALETİMİ ALICAM ASALETİMİ ALDIĞIM ZAMAN TAYİN İSTEMEYİ DÜŞÜNÜYORUM ACABA ŞEHİT YAKINLARININ BİR ÖNCELİK HAKLARI VARMI YADA ÖYLE BİR KANUN VARMI BENİ BİLGİLENDİRİRSENİZ ÇOK MEMNUN OLURUM ŞİMDİDEN İLGİNİZ İÇİN ÇOK SAĞOLUN 4 Yanıtla

YORUM YAZ

Ad soyad Mail Adresi Yorumunuz
BİZİ TAKİP EDİN
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
Gazihaber yayın grubu. Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve aktif linkle kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Gazihaber.com Copyright 2011 / 2020 Video İzle - Sözleşmeli Haber - Esnaf Arama - Gaziantep Uyducu - Gümüşhane Haber - İslahiye Haber - Gaziantep Haber -