• Daire Başkanlığı Ne İş Yapar? Daire Başkanlığı Ne İş Yapar? Bu haber 11 Ocak 2015, Pazar 16:29:52 tarihinde eklendi
  Sayın Gazi Başpolis Muhammet Sabri YİĞİT'in sitemize iletmiş olduğu yazısını sizler için yayımlıyoruz.

  Değerli Şehit Aileleri ve kahraman Gaziler,


  Yazıma başlamadan önce Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Şehit Yakınları ve Gaziler Daire Başkanlığının görevlerine değinmek istiyorum.

   

  GÖREVLER:

   

  633 sayılı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Şehit Yakınları ve Gaziler Dairesi Başkanlığının görevleri şunlardır:

   

  a) Bakanlığın şehit yakınları ve gazilere yönelik sosyal hizmet faaliyetlerini yürütmek ve koordine etmek.

   

  b)   Şehit yakınları ve gazilerin hakları ile onlara yönelik yardım, hizmet ve muafiyetlere ilişkin ulusal politika ve stratejilerin belirlenmesine yönelik çalışmaları koordine etmek, belirlenen politika ve stratejileri uygulamak, uygulanmasını izlemek ve değerlendirmek.

   

  c) Kamu kurum ve kuruluşları, gönüllü kuruluşlar ile gerçek ve tüzel kişilerce şehit yakınları ve gazilere yönelik yürütülen faaliyetlere ilişkin ilke, usûl ve standartları belirlemek ve bunlara uyulmasını sağlamak.

   

  ç) Şehit ve gazi çocuklarının eğitimi konusunda, ilgili kurum ve kuruluşlar ile gönüllü kuruluşların da desteğiyle gerekli çalışmaları yürütmek.

   

  d) Şehit yakınları ve gazilerin ekonomik, sosyal ve kültürel bakımdan desteklenmesi ve toplumdan kopmaması amacıyla çalışmalar yürütmek, bu konuda toplumsal duyarlılığı güçlendirici faaliyetler yapmak.

   

  e)  Gazilerin toplumsal hayata adaptasyonu, tedavi ihtiyaçlarının karşılanması, istihdam sorunlarının giderilmesi ve sosyal güvenlik haklarının geliştirilmesi amacıyla çalışmalar yürütmek.

   

  f) Şehit ve gazi yakınları arasında iletişim ve dayanışmayı güçlendirmek.

   

  g) Şehit yakınları ve gazilere yönelik yardım kampanyalarına ilişkin usûl ve esasları belirlemek, istismar amaçlı girişimlere karşı ilgili kurum ve kuruluşlarla işbirliği içinde her türlü önlemi almak.

   

  ğ) İlgili mevzuatı çerçevesinde şehit ve gazi yakınlarının öncelikli istihdamına yönelik uygulamaları koordine etmek.

   

  h) Bakan tarafından verilen benzeri görevleri yapmak.

   

  HEDEFLER:

   

  Şehitlikler, şehit mezarları ve anıtlara yönelik gerekli çalışmaları başlatmak.
   
  Şehit ve Gazi tanımı, sosyal politika alanının belirlenmesi ve kamuoyu farkındalığının oluşturulması,
   
  - Şehit yakını ve gazilere tanınan hak ve muafiyetlerin ulusal politika ve stratejilerin belirlenmesi,
   
  Koordinasyon görevinin yerine getirilmesi,
   
  - Gazilerimizin toplumsal hayata entegrasyonu,
   
  - Şehit ve gazi çocuklarının eğitim hizmet kalitelerinin arttırılması,
   
  - Şehit yakınları ve gazilere yönelik STK’lara yönelik stratejileri belirlenmesi,
   
  - Şehitlik ve Anıtlara yönelik stratejilerin belirlenmesi,
   
  - Uluslararası işbirliği stratejilerinin belirlenmesi,
   
  - Sosyal politika alanının belirlenerek, özlük hakların tam ve adil olarak belirlenmesi, 
   
  - Alana yönelik sosyal politikalar üretilmesi ve uygulanması için şehit ve gazi tanımlarının yapıldığı, amaç ve kapsamın belirlendiği bir yasal düzenlemenin yapılarak mevzuat birliğinin sağlanması, 
   
  Taşra teşkilatının oluşturulması,
   
  - Şehit, şehit yakını, gazi vb. konulardaki verilerin toparlanarak uygulanacak sosyal politikalara dayanak teşkil edecek veritabanının doğru ve detaylı şekilde oluşturulması

   

   

  Misyon:  Şehitlerimizin hatıralarının yaşatılması, şehit yakınları ile gazilerin her türlü mağduriyet ve mahrumiyetten korunması amacıyla; ulusal politika ve stratejilerin belirlenmesini koordine etmek, şehit yakınları ile gazilere yönelik sosyal hizmet ve yardım faaliyetlerini yürütmek, bu alanda ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile gönüllü kuruluşlar arasında işbirliği ve koordinasyonu sağlamak.

   

   

   ---------------------------------------------------------------------------------

   

   

   

  Bunlar Bakanlığın bünyesindeki Daire Başkanlığının görev hedef misyon politikaları olarak resmi web sitesine koyduğu maddeler…

   

  Oysa ki incelendiğinde, bu madde ve yazıların, çok da Şehit ve Gazilerimiz için uygulandığını söyleyemem. Şayet başarıp da ulaşabilirseniz telefonla daire başkanlığına alacağınız cevap hep bellidir.

   

  Karşıdaki muhatap olduğunuz memur veya yetkiliden (ki belki de kendisi de bir şehit yada gazi çocuğudur) BİMER'e şikayet edin, yani kendileri de kabul ediyor aslında biz işimizi hakkıyla yapmıyoruz, buyurun şikayet edin diye, ama BİMER'in politikası da belli. Tam olarak çözüme odaklı değil. Sizin başvurunuzu şikayet ettiğiniz kuruma aktarır onlar da size savunmasını yapar. Kendileri haklı olacak şekilde tabi, bu kısır döngü hep böyle devam eder.

   

  Şehit aileleri ya da Gazilerin (bunlara yakınları da dahil) hiç de önemli olmadığını görürsünüz yaşamınızda

   

  Aslında hep devletin sırtında bir yük olduğunuzu hissedersiniz. Protokol ortamlarında çok önemli olduğunuz vurgulanır ama birkaç saatliğinedir. Etkinlik bittiğinde sizi kimse tanımaz hatta görüşme talepleriniz bile geri çevrilir.Basına kamuoyuna gereken gösteri yapılmıştır. Ötesine de gerek yoktur zaten.

   

  Evet hükümetin gerekli iyileştirmeleri yaptığını inkar edemem. Ancak uygulayıcı olarak yetki ve görevlendirdikleri bu işleri beceremediler. Maalesef daha kötüsü becerebilmek için çaba bile sarf etmediler. Bu da yapılan iyileştirmelere gölge düşürdü.

   

  Hele şu ÜCRETSİZ SEYAHAT KARTI ayıbı,

   

  Daha nasıl rencide edilebilir Şehit aileleri ve Gaziler anlamış değilim.

   

  Kimsenin Şehit yakını Gazi olduğuna dair yakışır bir şekilde onurla taşıyacağı bir kimliği olmayacak. Herkes ücretsiz seyahat eden asalaklar gözüyle görülecek, bu kartlar sayesinde…

   

  Zaten bu kartla birlikte özellikle Büyükşehir Belediyelerine başvurarak ayrıca taşıma kartı alıyorsunuz ama cebinizde taşıdığınız asla bir Şehit yakını yada Gazi, Gazi yakını olduğunuza dair bir kimlik veya belge değil, zaten Bakanlık da inkar etmiyor bunu…

   

  Resmi web sitesinde açıklama yapmış; “ÜCRETSİZ SEYAHAT KARTI dağıtımına başlandı” diye…

   

   

  Söylenecek bir şey yok…

   

  Muhammet Sabri YİĞİT

  Gazi Başpolis

 • Etiketler:
UYARI
Sitemizde yayınlanan ve kaynağı sitemize ait olan haberler, kaynak belirtmek ve bağlantı eklemek koşuluyla başka sitelerde yayınlanabilir. Kaynak belirtmeyen ve bağlantı eklemeyen yayıncılar hakkında hukuki haklarımızı kullanacağımızı saygıyla duyururuz.
0 0
2,936 kez okundu
0
0

YORUMLAR

0 Yorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan gazihaber sorumlu tutulamaz.

YORUM YAZ

Ad soyad Mail Adresi Yorumunuz
BİZİ TAKİP EDİN
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
Gazihaber yayın grubu. Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve aktif linkle kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Gazihaber.com Copyright 2011 / 2021 Video İzle - Sözleşmeli Haber - Esnaf Arama - Gaziantep Uyducu - Gümüşhane Haber - İslahiye Haber - Gaziantep Haber -