• Şehit Çocuklarına Kamuda 2. İş Hakkı Şehit Çocuklarına Kamuda 2. İş Hakkı Bu haber 05 Mart 2012, Pazartesi 16:18:29 tarihinde eklendi
  Hürriyet Gazetesi Yazarı Sn. Ayşe ARAL, bugünkü köşe yazısında Şehit yakını bir kardeşimizin kendisine gönderdiği mesajı yayımladı.

  Sn. Ayşe ARAL ile Gazihaber.com olarak irtibata geçtik. Sağolsun yazısını yayımlamamıza müsaade etti ve şu mesajı iletti; "Hamit bey selamlar sizlere cok sey borcluyuz. Keske daha fazlasini yapabilsem. Yazimi tabii ki yayinlayabilirsiniz cok sevgiler..." Sn. ARAL'a hassasiyetinden ötürü çok teşekkür ediyoruz.

   

   

  ŞEHİT ÇOCUKLARINA KAMUDA İKİNCİ İŞ HAKKI:

  Sayın Ayşe Aral Ablacığım,

  Öncelikle sizlere selam ve saygılarımı sunuyor, iş hayatınızda başarılar diliyorum.

  Ayşe Hanım ben Hamit, şehit er/asker çocuğuyum. Siirt Pervari, Doğan Köyü’nde ikamet etmekteyim. İlahiyat fakültesi mezunuyum, ayrıca ikinci üniversite olarak adalet fakültesi 2.sınıfta okuyorum. İşsizim, evliyim, 2 çocuğum var, zor durumdayım. Eşim ve çocuklarım ile beraber annemin yanındayım, annem bizlere bakıyor, anneme de yük oluyoruz.

  Sizlerden isteğim, sesimizi yetkili kişilere duyurmanız ve şehit çocuklarına bir an önce 2. (ikinci) iş hakkını yasalaştırmaları bu sayede daha çok şehit çocuğu memur olabilecek bu da yaralarımızın hafiflemesine vesile olacaktır. Bizler şehit ailesi olarak bu ülke için canımızı, ciğerimizi verdik, acı çektik ve bu günlere geldik.

  Kalabalık ve fakir aileler olmamıza rağmen kimselere el açmadık, kimselerden yardım dilenmedik. Zaman zaman içimizden volkanlar patladı ama hiç bir zaman bunu isyana dönüştürmedik 3 senedir devlet büyüklerimiz şehit ailelerinin kalabalık olması ve ihtiyaçlarının olması nedeniyle, şehit çocuklarını veya şehit kardeşlerini kapsayacak şekilde en az 2 ferdine kamuda iş imkânı vereceklerini ve şehit ailelerinin sosyal haklarını iyileştireceklerini söylüyorlar.

  Daha doğrusu yetkili ağızlardan sözler veriyorlar ama nedense hep bir şeyler oluyor, unutuluyoruz. Bizler şehit ailesi olarak bir an önce şehidimiz evli ise tüm çocuklarına, eğer şehidimiz bekârsa tüm kardeşlerine devletimizin iş vermesini istiyoruz.

  Eğer tüm fertlerin iş sahibi yapılması ülkemizin bütçesine yük getirecekse hiç olmazsa şehit ailesinden en az 2 ferdine kamuda iş verilmelidir.

  Bizler şehidimize karşılık bize yardım edin demiyoruz, asla da demeyiz. Aç ölürüz, şehidimize karşılık asla bir şey istemeyiz. Bizler şehidimizin acısından ve üzüntüsünden kendimizi toparlayamadığımız ve zaman içerisinde bozulan işlerimiz ve psikolojimiz için devletimizin bizleri sahip çıkmasını istiyoruz.

  Biz devletin kapısından başka yere gitmeyiz, çünkü kameralar ve basın karşısında "şehitlerimizin emanetlerinin başımızın üstünde yeri var, onlara her türlü yardımı yapmaya hazırız" diye açıklama yapan işadamı ve sivil toplum kuruluşu ve bazı siyasi partilerin aslında gerçekte öyle olmadıklarını, bırakın şehit ailelerine sahip çıkmayı, şehit ailelerinin yüzlerine dahi bakmadıklarını biliyoruz.

  Bu nedenle bize devletimizin sahip çıkmasını bekliyoruz.

  Ayşe Hanım, lütfen bu konularda sizler bize yardım edin, bize ses verin, kulak verin. Söz verenlere sözlerini hatırlatın. Biz bu ülke için çok şey verdik, acı çektik. Biraz olsun yüzümüzün gülmesi kimi rahatsız eder ki.

  Devlet ve millet şehitlerin emanetlerine sahip çıkmalı. Yoksa akıtılan kan ve gözyaşları helal olmaz ve üzerinde yaşayanlar da helalleşemez. Lütfen bu konuda bizleri yalnız bırakmayınız ve şehit ailelerine destek olunuz.

  Saygılarımla arz ederim.

  Hamit

  CEVAP: Hamit Bey, sesinizi buradan duyurmuş olduk. İnşallah size uygun bir iş bir an önce bulunur. Özellikle sizin gibi eğitimli bir insanın işsiz olması bu ülke açısından da büyük bir kayıp. Sevgiler.


  Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/20056968.asp

UYARI
Sitemizde yayınlanan ve kaynağı sitemize ait olan haberler, kaynak belirtmek ve bağlantı eklemek koşuluyla başka sitelerde yayınlanabilir. Kaynak belirtmeyen ve bağlantı eklemeyen yayıncılar hakkında hukuki haklarımızı kullanacağımızı saygıyla duyururuz.
1 0
13,727 kez okundu
1
0

YORUMLAR

7 Yorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan gazihaber sorumlu tutulamaz.

 • resim gazi murat Editöre şikayet et 06 Mart 2012 Salı 10:48
  Bu sorunun cevabını verecek olan ve bu sorunu cevap verecek muhatap,kişi Bakan Fatma Şahin dir,elbette şehit aileleri ve gaziler bu bakanın ve bu hükümetin umrunda değil bu bakanın başka görevleri var nedir başka görevleri Uluderelilere şirin görünmek için başbakanın eşiyle birlikte bakan fatma şahin bugün Uludereye gidiyor Uluderelilerin gönlünü almak için

  2012-03-06 10:48:42
  1 Yanıtla
 • resim Muhittin YILMAZ Editöre şikayet et 16 Mart 2012 Cuma 14:29
  Babam polis memuru ve 1979 yılında malatya da bir lise önünde nöbet tutarken polis arkadaşı tarafından vurularak şehit olmuş birisi. Bu zamana kadar hiçbir iş imkanından ne babamın kardeşleri ne de ben yararlanmadık-yararlanamadık. Çünkü babam devlete göre şehit değil vazife malülü sayılmıştı. 1993-94 lü yıllarda tarafımıza dönemin cumhurbaşkanı ve içişleri bakanı tarafından onur madalyası, şehitlik belgeleri ve diğer haklar verilmişti. Yine halen kullandığım polis evi giriş kartı ve annemin ücretsiz seyehat kartı bulunmakta. 2008 yılına kadar tekel ikramiyesi de alan annem bu yıl itibarı ile şehven ödeme yapıldı diye 6 yıllık geri ödeme ile birlikte şehitlikten dolayı aldığı maaşa haciz konarak geri alındı. Ben 2 çocuk babası ve iktisat fakültesi mezunu bir şehit çocuğuyum. Ailemin tek çocuğu olmama rağmen işe yerleşemedim. Aileden kimsede işe yerleştirilmedi. Annemin kanatları altında yaşamımızı sürdürmeye çalışıyoruz. Ancak artık öyle bir duruma geldim ki şehit çocuğuyum demeye utanır durumdayım. Devlet inanın bizi görmüyor. Sanırım yaşanan olayların üzerinden zaman geçmesi bu sonucu doğuruyor. Zaman geçtikçe unutuluyor insanlar aileler. Hak verilecek yere devamlı alınıyor. Yaşım 33 olmuş ve hala umutla devletten şevkat bekleyen 10 yaşındaki çocuklardan farksızız. Acaba bizlere de iş imkanı olacak mı ?

   

  2012-03-16 14:29:11
  1 Yanıtla
 • resim gazi vedat gül Editöre şikayet et 05 Mart 2012 Pazartesi 17:46
  Bu mektubu Bakan Fatma Şahin e göndersinler

  2012-03-05 17:46:50
  0 Yanıtla
 • resim şehit çocuğu Editöre şikayet et 05 Mart 2012 Pazartesi 20:44
  Arınç, bakanların kendi görev alanlarıyla ilgili olarak bilgi sunduklarını belirterek, ''Teknik olarak elimizde birikmiş olan bu taslakları görüştük. Diğer konularda da güncel gelişmeleri arkadaşlarımız sayın başbakanımıza takdim ettiler.'' dedi.

  2012-03-05 20:44:57
  0 Yanıtla
 • resim Aysel Soydan Editöre şikayet et 09 Mart 2012 Cuma 13:45
  Bende şehit kardeşiyim. Geçenlerde Fatma Şahinin bir yazısını okumuştum. Orada Martın 20 sinde yasanın yürürlüğe gireceğini belirtmişti. Ben sanırım 20 sini beklemek zorunda kalacağımızı ve İnşallah verilen sözün tutulacağını diliyorum. Lütfen bu sefer de bize yardımcı olsunlar.

  2012-03-09 13:45:55
  0 Yanıtla
 • resim Can Erdoğan Editöre şikayet et 09 Mart 2012 Cuma 17:32
  Aysel hanım okuduğunuz bilginin kaynağını verebilir misiniz? Bizlerde okumuş oluruz böylece.Teşekkürler

  2012-03-09 17:32:42
  0 Yanıtla
 • resim abdullah Editöre şikayet et 15 Mart 2012 Perşembe 11:24
  s.a. arkadaşlar inanın nerden nasıl konuya başlyacağımı bilmyoru ama bilen biri varsa bizi aydınlatsın şehide 2. iş hakkı diyorlar çok mutlu oldum peki gazilere yok mu?

  2012-03-15 11:24:28

  Editörün Notu: A.s. Yapılan konuşmalardan yok gibi duruyor.
  0 Yanıtla

YORUM YAZ

Ad soyad Mail Adresi Yorumunuz
Kardeş Siteler
 • resim
 • resim
 • resim
 • resim
 • resim
 • resim
 • resim
BİZİ TAKİP EDİN
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
Gazihaber yayın grubu. Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve aktif linkle kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Gazihaber.com Copyright 2011 / 2018 Video İzle - Sözleşmeli Haber - Esnaf Arama - Gaziantep Uyducu - Gümüşhane Haber - İslahiye Haber - Gaziantep Haber -