• Siyahkaya Destanı Siyahkaya Destanı Bu haber 01 Nisan 2015, Çarşamba 08:42:32 tarihinde eklendi
  Sitemiz köşe yazarlarından usta kalem Gazimiz Sn. Savaş YÜCEL'in kaleme aldığı Siyahkaya Destanı isimli kahramanlık hikayesini sizler için yayımlıyoruz.

  30 Aralık 1996 günü, saatler 08.00’i gösteriyordu. Yer Cudi Dağının uzanımında, Irak sınırında, tüm heybetiyle, teröristlere geçit vermeyen yaklaşık 70 kişilik Siyahkaya Bölük merkeziydi. Mehmetçik; yeni bir güne, yeni bir heyecan ve teröristlere geçit vermemenin gururunu yaşayarak başlıyordu.

   

   

  1996'yı 1997'ye bağlayan yılbaşı gecesi saatler 24.00 ü gösterirken, Türk milleti yeni yılını huzur içinde kutluyordu. O esnada kahraman Mehmetçik her zaman olduğu gibi yeni yıla, mevzide “Vatan Namustur” bilinci ile giriyordu.

  Fakat düşman uyumuyordu. Yine, hain emellerini gerçekleştirmek için kendine en büyük engel olarak gördüğü Siyahkaya'nın etrafını çevirdi. 750  - 800 kadar terörist Siyahkaya Karakolu’nu pervasızca tacize başlamıştı. Bu seferki taciz diğerlerine benzemiyordu. Gözü dönmüş hainler, dört bir yandan ağır silahlar, roketler ve uzun menzilli silahlarla saldırıyordu. Bölücülerin Siyahkaya’yı amansızca kurşun yağmuruna tutan silahları, gecenin karanlığını yırtıp geçiyor, ardı ardına patlayan roket ve havanların sesi dağlarda yankılanıyordu.

   

  Teröristler top yekûn olarak saldırdıkları Siyahkaya’da; karşılarında yüreği vatan ve bayrak sevgisiyle dolu, Anadolu’nun dört bir yanından gelmiş, göğsünü siper ederek tüm saldırılara kahramanca karşı koyan bir Mehmetçik bulmuştu. Bu hainlere anlayacağı dilden cevap vermek gerekiyordu. Bölük merkezine ardı ardına havan, roket ve Katyuşa füzesi düşüyordu.

   

   

   

  Bir hafta boyunca tüm tabur havan mermisi yedi. Telsizlerden sürekli mühimmat ikmali yapılması ve şehitlerin alınması isteniyordu. Fakat böylesine büyük bir saldırıyı gerçekleştiren teröristlerin her türlü tedbiri almış olacağını ve karakola uzunca bir süre yardım gelmeyeceğini biliyorduk. Bu arada karakolu canı pahasına koruyan Mehmetçik, değil karakolun sınırları dışına çıkmak, mevzii değiştirecek fırsatı bile bulamıyordu. Zaman ilerledikçe karakolumuza düşen mermi sayısında azalma olmadığı gibi, aksine sürekli destek alan teröristler var gücüyle saldırıyor, karakolu ortadan kaldırmak hayaliyle atış baskısını daha da artırıyordu.

  Yardım talebimize cevap olarak, Silopi’den kalkan bir helikopter, Özel Kuvvetlerden bir tim alarak Siyahkaya’nın gerisine indirme yapmak için havalandı. Ancak bunu hesap eden teröristler geri bölgelerde hâkim tepelere doçka yerleştirmişlerdi. İnmek üzere alçalan helikopter yakıt depolarından vuruldu. Helikopter hızla alçalarak tabiri caizse tüm timi attı. Sırt çantalarını dahi alamayan tim elde sadece silahlarıyla kalakalmıştı. Tim teçhizatlarından mahrum kaldığı ve ağır zayiat verebileceği endişesiyle sızma yaparak Silopi ye geri döndü.

   

  Tugay Komutanı ısrarla bir şey yapılmasını söylese de direkt emir veremiyor, yanlardaki Görümlü ve Kapılı Taburlarının yardıma gitmeleri konusunda görüş alıyordu. Taburlardan birinin yardım kolu yolda pusuya düştü ve geri çekilmek zorunda kaldılar. Diğer taburdan çıkan tim ulaştı, ama yapılacak bir şey yoktu. Seyyar haldeki pkknın havancıları ısrarla tabura mermi yağdırmaya devam ediyorlardı.

   

  Karakoldan bakıldığında Silopi'deki tugayı görebiliyorduk aslında ama tugaydan karayoluyla yardımın gelmesi 2 günü bulmuştu. Bu hain baskının yapılmasının ardından, gereken desteğin bir türlü sağlanamaması kanına dokunan Silopi Tank Taburundan bir piyade yüzbaşı, bir ZPT’nin (Zırhlı Personel Taşıyıcı) şoför mahalline geçti, takım komutanı teğmen de uçaksavarın başına. Ağzına kadar mühimmatla doldurdukları ZPT ile tarana tarana inatla Siyahkaya’ya girdiler. Yardımın gelmesini dört gözle bekleyen karakola bütün mühimmatı indirerek, boşalan ZPT’nin içine şehitlerimizi doldurup, gittikleri gibi Silopi’ye geri döndüler. İlk yardım için ulaşan, moralleri yükselten onlardır. Bu olayın akabinde düğüm çözüldü ve her taraftan yardım yağmaya başladı. Yine bu tank taburunun Komutanı, tek başına, tankıyla Siyahkaya’ya yardıma giderken mayına basan tek tabur komutanıdır.

  İşte bu koşullarda, Siyahkaya’ya takviye maksadıyla birlikler sevk ediliyordu. Siyahkaya yolunun can damarı olan Hamam Boğazı, bizim için çok önemliydi. Bunu bilen hainler, Hamam Boğazı’na tank mayınları döşemiş, çeşitli yerlere pusu kurmuşlardı. Buna rağmen kahraman Mehmetçik, yoluna devam etmekte kararlıydı. Siyahkaya’daki arkadaşlarına yetişmek zorundaydı. İntikal devam ederken, dört noktadan Mehmetçik’in üzerine mermiler yağmaya başladı.

   

  Hain pusuda, bir Geçici Köy Korucusu (GKK) göğsünden yaralanmıştı. Gece saat 00.30’u gösterirken, hainler yine ağır silahlarla atışa başladı. Çalışkan, Görümlü ve Siyahkaya’daki topçu ve havanlar ile hainlere hak ettikleri cevap veriliyordu. Telsiz dinlemelerinden teröristlerin kayıplarının olduğu, havanlarından bazılarının imha olduğu duyuluyordu.

  Hain saldırının ikinci gününde, bölük merkezine bir Katyuşa roketinin düşmesi sonucu, 1 Er şehit olmuş, 3 er ise yaralanmıştı. Siyahkaya’ya takviye olarak gönderilen birliklerimiz, teröristler ile çatışa çatışa yerlerine ulaşmışlardı. Hemen, eksilen cephaneler tamamlandı. Çeşitli bölgelerden sızma girişiminde bulunan hainler karşılarında hiç ummadıkları bir direniş buluyorlar, atılan havan ve top mermileri, kafalarına düştükçe adeta çıldırıyor, ne yapacaklarını bilemiyorlardı.

  Kahraman helikopter pilotları, merkezden aldıkları koordinatlara mermi yağdırıyor, hainlere bulundukları yerleri dar ediyorlardı. Bölücü terör Örgütünün havanları, uçaksavarları birer birer imha edildi. Mehmetçik, tek bir yürek, tek bir yumruk olarak cansiperane, uykusuz ve yorgun bir halde mevzisini savunuyor ve burada bir destan yazıyordu. Bulunduğu mevzi onun yatağı, evi her şeyi idi. Orada uyuyor, yemeğini yiyor ve göğsünü siper ediyordu. Ne de olsa o bir Türk çocuğu idi. Gerekirse orada ölür, ancak mevzisini terk etmezdi.

  Nitekim mevzilerin birinde onbaşı Yüksel M-G3 makineli tüfeği ile teröristlere aman vermiyordu. Silahı birden tutukluluk yaptı, tutukluğun sesini duyan terörist ayağa kalkmış, hain Kaleşnikof tüfeğini Yüksel’e doğrultmuştu, tamda nişan alıp ateş edeceği sırada Yüksel ayağa kalkıp M-G3’ün dipçiği ile bir vuruşta teröristi yere indirdi. O sırada komutanının bulunduğu yan mevziiye düşen el bombasına gözü ilişti. M-G3’ü yere fırlatıp Komutanının bulunduğu mevziiye geçerek üzerine kapandı, Yüksel kendi yaralanması pahasına komutanını el bombasının parçalarından korumuştu.

  Üçüncü gün; hainlerin bulunduğu yerleri bombalayan uçak ve helikopterlere çeşitli noktalardan ateş açılıyordu. Bu arada tugay merkezinden Siyahkaya’da bulunan bölük komutanı ve diğer personele telsizle taktikler veriliyor ve yönlendiriliyordu.

  Tugay komutanı da Hamam boğazına gelmiş, yanında bulunan askerlerle beraber Siyahkaya’ya ulaşmaya çalışıyordu. Onlarla beraber olmanın heyecanını yaşıyor ve Tugay Komutanı olarak bir kahramanlık örneği veriyordu. Bu arada hainlerin en büyük korkusu olan tanklarımız, Siyahkaya’ya doğru ilerlerken teröristlere öldürücü darbeyi vuruyor, büyük zayiatlar verdiriyordu.

  Diğer yanda yardıma gelen Silopi Jandarma Komando Bölüğünün bir subayı; hemen yanında mayına basan yaşlı bir Köy Korucusuna ilk yardım yapıyordu. Subay yaşlı korucunun elini öptü. Korucu bütün acısına rağmen elini öpen subayın elini tutarak gülümsedi, onun elini öperek, aynı şekilde karşılık verdi. Helikopter ateş çemberi içindeki yaralıları almaya gelmişti. Doktor ve sıhhiye eri kurşun yağmuru altında yaralıyı helikoptere taşıdılar. Kahraman pilot korkusuzca Siyahkaya’dan uzaklaştı. Bu arada zorlu bir yolculuktan sonra Siyahkaya’ya ulaşan Tugay Komutanı ve Tümen Komutanı da Siyahkaya kahramanlarının gücüne güç katıyordu.

   

  Siyahkaya baskınında toplam 591 havan mermisi, 48 Katyuşa füzesi, 52 roketatar mermisi, 12.000 adet dokça mermisi, 7.000 adet BKC mermisi, kanas ve Kaleşnikof Piyade Tüfeği mermisi kullanan teröristler amaçlarına ulaşamadan geldikleri gibi inlerine kaçmıştı. Bu hain saldırıda Siyahkaya Karakolu, sadece iki şehit vermişti. Sonuçta PKK hain emellerine ulaşamamış, geride tam 64 leşini bırakmıştı.  Çok sayıda Gazi vermesine rağmen Siyahkaya kahramanları gelen yardımla beraber PKK'yı püskürttü.

  İki tugaya yakın kahraman askerimiz komutanlarıyla omuz omuza, kaçan teröristlerin peşine takılarak, Irak içlerine girip saldıran grubu izlemişti. Askerimiz sıcak takiple karadan ve “uçar birlik” harekâtıyla havadan PKK'lıların kaçış yollarını kapatarak hemen bölgeyi kuşatarak, 10 günü bulan kısa bir sürede kaçan teröristlerden 500 kadarını etkisiz hale getirmişti.

   

  Bu olayı her şeyi ile yaşayan Tugay personelinden Başçavuş Ali’nin yazmış olduğu şiir, Mehmetçiğin tüm kahramanlığını gözler önüne sermektedir.

   

  SİYAHKAYA

  Yine kahpe saldırılardan biriydi, yine haince

  Yıkıp geçeriz, alırız sandılar kendilerince

  Korktular, titrediler, ne yapacaklarını şaşırdılar

  Karşılarına tüm heybeti ile Mehmedim dikilince.

   

  Siyahkaya Siyahkaya olalı böyle bir şey görmedi,

  Mermi yağdı, roket yağdı, bomba yağdı, gök gürledi,

  Yer yerinden oynadı, kurşun yedi, ah demedi Mehmedim,

  Göğüsler siper oldu, yürekler çelik, başlar eğilmedi.

   

  Kollar koptu, bacaklar koptu, şehit olduk,

  Hüseyin’i, Serkan’ı, şahadet makamına koyduk,

  Yurdaer yiğitti, Çağlayan gözü pek, Ercan korkusuz,

  Biz hepimiz birer Mustafa Kemal olduk.

   

  Korkma sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak,

  Vatan bölünmez, sonsuza dek böyle kalacak,

  Gözün arkada kalmasın Mehmedim, Şehidim,

  Siyahkaya geçilmez oldu, Çanakkale olacak.

   

  Bayrak dalgalanıyor, eller tetikte, gözler hedefte,

  Vatan sevgisi eksilir mi hiç, böyle bir yürekte,

  Sen ne kadar hain olursan ol şerefsiz,

  Mehmedim elbet senin hakkından da gelecek.

   

  Ermenilere uşak olma kandırılmış köpek,

  Bu millet çok şehitler verdi, yine verecek,

  Sen ne kadar hain olursan ol şerefsiz,

  Mehmedim elbet senin hakkından da gelecek.

   

  Senden bir parça bile koparamazlar Siyahkaya,

  Biz buradayız, yüreği olan varsa gelsin almaya,

  Yirmi Üçüncü Tugay can verir, toprak vermez,

  Analar ne yiğitler doğuruyor bir bak Anadolu’ya.         

   

  Gazi Savaş YÜCEL

UYARI
Sitemizde yayınlanan ve kaynağı sitemize ait olan haberler, kaynak belirtmek ve bağlantı eklemek koşuluyla başka sitelerde yayınlanabilir. Kaynak belirtmeyen ve bağlantı eklemeyen yayıncılar hakkında hukuki haklarımızı kullanacağımızı saygıyla duyururuz.
16 1
84,179 kez okundu
16
1

YORUMLAR

10 Yorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan gazihaber sorumlu tutulamaz.

 • resim mehmet Öz Editöre şikayet et 11 Ağustos 2016 Perşembe 10:12 Bir kaç harfi olmayan o zamanlar genç , kahraman asteğmene selamlar. 84 Yanıtla
 • resim hazım Editöre şikayet et 03 Nisan 2012 Salı 01:19 başbakan yada maliye bakanı yada diyer bakanlar ogünlere dönüp bakıyorlarmı akp nin hefi belli kimne yapmış umurunda deyil amacları bizileri bahane edip bakaları nı memnun etmektir şimdi soruyorum bu kadar çatışmalara düşen kahraman mehmetçiklere hırant ı uğuru mumcuyu yanınızda gördünüzmü bir söz var derki türkün türkten başka dostu yoktur bizimde bizden başka dosyumuz yoktur asker +polis+gkk sygılarımla 36 Yanıtla
 • resim ÖMER MUHTAR Editöre şikayet et 14 Haziran 2015 Pazar 02:16 Değerli Arkadaşım, hatırladığım kadarıyla 1996-97 de Siyahkaya daki asker sayısının 400 olduğunu sanıyorum. O saldırıdan hemen sonra Mayın timimle o bölgeye gelmiştim. O olay esnasında bölük komutanının yurt dışında olduğunu ve emir komutanın kahraman bir asteğmende olduğunu, docka mevzilerinden birini, Murat Astb. düşürdüğünü atlamışsın. En önemlisi de Markoni de dinlemeci olan Kamber in, pkk telsiz konuşmalarını, doğru tercüme etmesiydi. Denizli li Merhum Hüseyin in kafasına havan düştüğünü ve yanındaki 76/3 devre bir haftalık askerin kulak zarlarının ikisinin de patladığını, saldırı esnasında, tankların motorlarının Silopi de olduğunu ve tanklarda parça tesirli mühimmatın olmadığını atlamışsın.... vb. Arif Ağa nın evini, Hezil Çayını, Hamamboğazını, Saddamın boş tabur binasını, terk edilmiş araçları, kastrok köyünü, Sinat Vadisini, Kanyonu, Bir de bölüğe ait büyük unıversal traktörü hatırlayabiliyorum.. Yüreğine Sağlık. KAHRAMAN MEHMETÇİĞİMİZE SAYGILAR, ALLAH (CC) YAR VE YARDIMCILARI OLSUN... 10 Yanıtla
 • resim GAZİ ATILGAN Editöre şikayet et 02 Nisan 2015 Perşembe 11:26 ŞEHİTLERİMİZİN KANLARI İLE SULANMIŞ BU TOPRAKLARDA MEHMETÇİK ÇOK DESTANLAR YAZDI.HER BİRİNİN KENDİNE GÖRE AYRI AYRI HİKAYESİ VAR. KEŞKE VATANIMIZA BU HAİNLİKLER OLMASA AMA VATANIMIZ BİZİM İÇİN NE KADAR KIYMETLİ İSE DÜŞMANLAR İÇİN DE ÖYLE. ÜZERİMİZE GELİNDİKÇE CAN SİPER HANE GENE KARŞILARINDA DURMAKTAN ÇEKİNMEYECEĞİMİZİ ONLARDA BİLİYOR. O YÜZDENDİR Kİ ŞANLI GEÇMİŞİMİZİ, BİZİ BİZ YAPAN IRKIMIZ VE DİNİMİZİ,GELENEKLERİMİZİ TABİRİ CAİZ İSE DAMARIMIZDA Kİ AKAN KANIMIZI ASİMİLE EDİP KURANIMIZI ELİMİZDEN DEĞİL GÖNLÜMÜZDEN DÜŞÜRME ÇABASI İÇERİSİNDELER.OYUNLARI,KUMPASLARI,PLANLARI HİÇ BİTMEYECEK.AMA UNUTTUKLARI BİR ŞEY VAR.HER ŞEYİN ÜZERİNDE YÜCE MEVLAM VAR.ŞUNU UNUTMAYALIM Kİ BU OYUNLAR ,KUMPASLAR VE PLANLAR KIYAMET GÜNÜNE KADAR DEVAM EDECEK. MEHMET AKİF ERSOY'UN YAZDIĞI ŞANLI İSTİKLAL MARŞI İÇİN SÖYLEDİĞİ GİBİ ALLAH BİR DAHA BU ULUSA İSTİKLAL MARŞI YAZDIRMAYI NASİP ETMESİN. 6 Yanıtla
 • resim Gökhan nar Editöre şikayet et 23 Ağustos 2015 Pazar 00:17 Yılbaşı gecesi Başlayan hain saldırıda Silopiden Özel tim takviye olarak o gece hareket etti.Ben özel timde görev yapıyordum ve tam 15 gün siyahkayada kaldım.Adeta bir cehennem gibiydi.Allah bizlere yardım etti ve hainlere gereken ders verildi.Siyahkaya Düşen ve koğuşta ve Levazım deposunda patlamamış o havan mermilerinin hikmeti şüphesiz yaradanın hikmetidir,yoksa kaç tane şehit vermiştik düşünmek bile istemiyorum 5 Yanıtla
 • resim erdal sütcü Editöre şikayet et 11 Eylül 2015 Cuma 01:50 şehitmesut da görev yaptım bende adını 96 yılında aldı demişlerdi. Bize komutanlarımız burada piyade vardı sızma yapmışlar demişlerdi tek bildiğim bu bilgin var mı şehit mesut hakkında ne olmuştu 5 Yanıtla
 • resim muratyildiz Editöre şikayet et 24 Ocak 2016 Pazar 03:40 ogunleri olene kadar unutmam 4.bolukteydim 5 Yanıtla
 • resim Mehmet kurnaz Editöre şikayet et 30 Aralık 2017 Cumartesi 17:55 O gece Kahraman çalışkan beldesi korucuları o çatışmada bağ tepe ve sivri tepe ve siyahkaya karakolu etrafındaki sıtratejik bölgelerini kahraman çalışkan korucuları pkk dan aldılar hatta babamda o çatışmada korucu olarak ön saflardaydı niye bunu demiyorsunuz 1 Yanıtla
 • resim Yavuz aydin Editöre şikayet et 13 Nisan 2017 Perşembe 00:51 96 yilbasina 15 gun once askerlim bitmisti ordan ayrilmistim gelince duymustum cok uzulmustum Allah tum vatan görevlilerine yardim eylesin
  0 Yanıtla
 • resim Tolga özkan Editöre şikayet et 10 Haziran 2017 Cumartesi 21:01 Bende 2015 çalışkan taburundaydim yılbaşında nöbet bana denk gelmişti tam gece 12 De bombalar roketler patladı ne olduğunu sonra öğrendim meğer tarih yazılmış o gün o gece o saatte çok duygulanmistim Allah Türkü korusun. 0 Yanıtla

YORUM YAZ

Ad soyad Mail Adresi Yorumunuz
Kardeş Siteler
 • resim
 • resim
 • resim
 • resim
 • resim
 • resim
 • resim
BİZİ TAKİP EDİN
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
Gazihaber yayın grubu. Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve aktif linkle kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Gazihaber.com Copyright 2011 / 2018 Video İzle - Sözleşmeli Haber - Esnaf Arama - Gaziantep Uyducu - Gümüşhane Haber - İslahiye Haber - Gaziantep Haber -