• Ev Alırken Bunlara Dikkat Edin! Ev Alırken Bunlara Dikkat Edin! Bu haber 28 Mart 2015, Cumartesi 09:31:18 tarihinde eklendi
  Bir çoğumuzun hayalini süsler ev sahibi olmak.

  Gelişen ve büyüyen dünya ile birlikte yaşam alanları da sürekli artmaktadır. Bu kapsamda ev alırken belli başlı konulara oldukça dikkat etmek gerekir.

  Satın almak istediğiniz evin bulunduğu konumdan fiziki yapısına, çevresel faktörlerden ekonomik duruma kadar bir çok konuyu kollektif olarak değerlendirmek gerekir. Karar mekanizmamızı çalıştırmadan önce ailesel faktörleri, iş ve sosyal hayatımızı da gözden geçirmekte fayda var. Kimimiz evinin iş yerine yakın olmasını ister, kimimiz ise "hayır kalsın, iş yerinde zaten yeterince stres içinde çalışıyorum" diyerek sakin bir yerden ev almak ister. Kalabalık bir aileysek, satın alacağımız evin büyük olmasına dikkat etmemiz gerekir. İşlerinin yoğunluğu nedeniyle evinde çok az zaman geçirenlere ise küçük çaplı evler yetebilmektedir.

  Ev alırken üzerinde durmamız gereken en önemli konulardan birisi de bütçe durumumuzdur.  Yaşam alanımızı seçerken ayağımızı yorganına göre uzatmalı, ağır krediler altında ezilmemeliyiz. Gerçi bütçe derken sadece satın alınacak evin fiyatını düşünmeyin. Bir de evin durumundan kaynaklanan giderler var. Bunları da bir kenara yazmak da fayda var. Örneğin, evin tadilat gereksinimi var mı? Konutun geçmiş yıllara ait borcu bulunuyor mu? Aidat ve yakıt giderleri ne kadar? Bütün bu soruları ev sahibine sormayı ihmal etmeyin.

   

  Satın Alınacak Evin Hukuki Durumu

  Ev alırken dikkat edilecek konular arasında şimdiye kadar fiziksel, çevresel ve ekonomik kavramlara değindik. Unutmadan söyleyelim, almak istediğiniz evin hukuki durumunu da mutlaka en ince ayrıntısına kadar araştırın. Binanın yapım ruhsatı, tapusu, kullanım hakkı durumu, ev hacizli mi? Üzerinde yıkım kararı, intifa hakkı, ipotek gibi yasal sınırlamalar var mı? Bunları mutlaka Tapu Sicil Müdürlüğü'ne giderek öğrenin. Evde kiracı oturuyorsa, muhakkak kira kontratına göz atın.

   

  Kısaca özetleyecek olursak, ev konusunda ileri de bütün hayatınızı olumsuz etkileyecek tehlikeli kararlar almamak için ince eleyip sık dokuyun.    

UYARI
Sitemizde yayınlanan ve kaynağı sitemize ait olan haberler, kaynak belirtmek ve bağlantı eklemek koşuluyla başka sitelerde yayınlanabilir. Kaynak belirtmeyen ve bağlantı eklemeyen yayıncılar hakkında hukuki haklarımızı kullanacağımızı saygıyla duyururuz.
1 0
4,496 kez okundu
1
0

YORUMLAR

0 Yorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan gazihaber sorumlu tutulamaz.

YORUM YAZ

Ad soyad Mail Adresi Yorumunuz
BİZİ TAKİP EDİN
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
Gazihaber yayın grubu. Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve aktif linkle kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Gazihaber.com Copyright 2011 / 2019 Video İzle - Sözleşmeli Haber - Esnaf Arama - Gaziantep Uyducu - Gümüşhane Haber - İslahiye Haber - Gaziantep Haber -