• Kira kontratı nasıl yapılmalı? Kira kontratı nasıl yapılmalı? Bu haber 29 Mart 2015, Pazar 07:48:36 tarihinde eklendi
  Kiralama aşamasında çok dikkat etmelisiniz.

  Ev sahibi ile kiracı arasında imzalanan kira kontratı günümüzde büyük önem taşıyor. Dikkat edilmeden imzalan kira sözleşmeleri her iki taraf arasında önemli problemlere neden olabiliyor.
   

  Aslında her iki tarafın da haklarını koruyan bir sözleşme kira kontratları. Kırtasiyelerden rahatlıkla temin edebileceğiniz kira kontratlarını noter huzurunda imzalamanızı tavsiye ediyoruz. Peki, kira kontratları nasıl hazırlanır?
   
  Genel olarak kira kontratlarının hazırlanmasında çok yanlış bilgiye sahibiz. Gayrimenkul kiraları hakkındaki kanun ve yönetmeliğe göre kira kontratının herhangi bir şekil şartına bağlanmamış olması nedeni ile kiracı ve kiralayan yazılı bir belge olmaksızın anahtar teslimi ile de kira akdi kurabilirler. Ancak burada kira kontratının ispat külfeti açısından önem arz ettiğini belirtmek gerekiyor. İyi hazırlanmış bir kira kontratı hem ev sahibinin hem de kiracının haklarını koruma noktasında çok önemli etki yapacaktır.
   
  Genelde ev sahipleri kira kontratı imzalanırken tarih bölümü boş olan tahliye taahhüdü alırlar. Ancak mahkeme kararlarına baktığımızda bu tahliye taahhüdüne ilişkin olarak tarih bölümünün sonradan doldurulduğu ispatlanabildiğinden kiracı lehine sonuçlandığı görülmektedir. Bu anlamda ev kiralanırken hazırlanan tahliye taahhüdünün kiralama aşamasında tanzim edildiği ispatlanabilirse o taahhüde istinaden ev sahibinin sonuç alabiesi çok zor.
   
  Kira kontratında "dairesi" yazan bölüme gayrimenkulün bulunduğu ilin yazılacağı çoğu emlakçı tarafından dahi maalesef bilinmiyor. O bölüme daire numarasını yazarak geçiştiriyorlar.
   
  500 tl. nin üzerinde olan kira bedellerinin banka hesap numarasına gönderilmesi gerektiğini ve bu şekilde yapılan gönderimlerde vergi kesintisi olacağını da ev sahibinin önceden bilmesinde fayda var.
   
  Ev sahibi sizden teminat için her aya yönelik senet isterse senetlerin üzerine kiralama teminatı olduğunu ve başka amaçla kullanılamayacağını belirterek mutlaka kontratta da senetlere değinmelisiniz.
   
  Depozito verdiyseniz kira kontratınde miktarı mutlaka belirtin. 1 kira bedeli depozito dediyseniz eğer en alınan kira bedeline endeksli olduğunu da kontratta açık olarak belirtin.
   
  Kira kontratını illaki kırtasiyelerde satılan matbu kontratla yapmak zorunda değilsiniz. Bilgisayar ortamında çıktı alabileceğiniz güzel kira kontratı formatları var. Ondan indirerek düzenleyip çıktı alabilirsiniz. Ancak çıktı alınan her sayfanın ev sahibi ve kiracı tarafından imzalanması büyük önem arz ediyor.
   
  Kontratı hazırlamadan önce mutlaka sözleşmeyi yaptığınız kişinin evin gerçek sahibi olup olmadığından emin olun.  Sözleşmeyi imzalayan kişi vekaleten imza atıyorsa, kendisinden bu durumu bildiren bir vekaletname talebinde bulunun. Kira sözleşmesinde kiralanan yerin nerede olduğu ve hangi maksatla kullanılacağı da belirtilmeli. Sözleşmede bulunması gereken diğer husuları ise şu şekilde maddeleyebiliriz:  - Kiralanan ev veya iş yerinin içindeki demirbaşlar 

  - Kiranın aylık ve yıllık bedeli (yazı ve rakamla) 

  - Kira bedelinde ne kadar artış yapılacağı (bu artış, yıllık bazda üretici fiyatları enflasyonu (ÜFE) oranlarını geçmemek kaydıyla kanunla belirtilmiştir.) 

  - Kira bedeli hangi günler ve nasıl ödenecek? 

  - Depozito bedelini, depozito alınma sebebi ve hangi durumlarda depozitonun geri verileceği

  - Kiralanacak yerin aidatları 

  - İki taraf arasında ileride yaşanabilecek anlaşmazlık durumunda yetkili olacak mahkeme ve icra müdürlüklerinin isimleri   Son bir hatırlatma, kiralayacağınız yer bir iş yeri ise damga vergisini mutlaka yatırmalısınız.

UYARI
Sitemizde yayınlanan ve kaynağı sitemize ait olan haberler, kaynak belirtmek ve bağlantı eklemek koşuluyla başka sitelerde yayınlanabilir. Kaynak belirtmeyen ve bağlantı eklemeyen yayıncılar hakkında hukuki haklarımızı kullanacağımızı saygıyla duyururuz.
1 0
5,993 kez okundu
1
0

YORUMLAR

0 Yorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan gazihaber sorumlu tutulamaz.

YORUM YAZ

Ad soyad Mail Adresi Yorumunuz
BİZİ TAKİP EDİN
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
Gazihaber yayın grubu. Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve aktif linkle kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Gazihaber.com Copyright 2011 / 2019 Video İzle - Sözleşmeli Haber - Esnaf Arama - Gaziantep Uyducu - Gümüşhane Haber - İslahiye Haber - Gaziantep Haber -