• Tapu İşlemleri Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Edilmeli? Tapu İşlemleri Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Edilmeli? Bu haber 30 Mart 2015, Pazartesi 12:35:41 tarihinde eklendi
  Tapu işlemlerinde nelere dikkat etmeli...

  Ülkemizde taşınmazlarla ilgili tapu ve tescil işleriyle yetkili olan kuruluş Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'dür. Peki, tapu işlemleri nasıl yapılır? İşlemler öncesinde ve sırasında nelere dikkat edilmelidir?

   

  Burada ilk olarak bilinmesi gereken konu tapu işlemleri öncesinde yapılması gerekenlerdir. İşlem öncesi atılacak olan bazı adımlar her iki tarafa da fayda sağlayacaktır. Bunun için bazı evrakları tapuya gitmeden önceden hazır bulundurmalıyız:

   

  Belediye Rayiç Bedeli Belgesi: Tapu fotokopisiyle gayrimenkulün bulunduğu belediyeye giden alıcı ve satıcı (iki tarafın aynı anda gitme gibi bir zorunluluğu yoktur) yetkili kişiden rayiç bedeli gösteren belgeyi ister. Yetkili, tapuya kayıtlı isim, parsel numarası gibi gerekli bilgilere bakarak rayiç bedeli belgesini çıkarır. Bu belge, taraflar arasında alım-satımın yapılacağı gün tapuya verilecektir. 

   

  Nüfus Cüzdanı (TC Numaralı) ve Resim: Taraflar, kimliklerinin aslını ve birer adet fotokopisini yanlarında bulundurmak zorundadırlar. Ayrıca alıcının 2, satıcının ise 1 adet resmi olmalıdır.

   

  Vergi Borcu Yoktur Yazısı: Alım-satım öncesi gayrimenkulün bulunduğu belediyeye gidilerek, söz konusu gayri menkulün herhangi bir borcu var mı araştırılmalı, borç yoksa şayet "vergi borcu yoktur" yazısı alınmalı.

   

  Tapu Aslı veya Fotokopisi:  Tapunun aslı veya fotokopisini alım-satım öncesi yanınıza almayı unutmayın.

   

  Deprem Sigortası (DASK):  Alım-satım öncesi Deprem Sigortası'nın muhakkak yapılmış olması gerekir. Unutmayın! DASK olmadan alım-satım işlemi yapılamaz.

   

  Vekaletname: Sizin adınıza başka birisi işlemlerinizi yapacaksa o kişiye önceden vekaletname verilmelidir.

   

  Tapu işlemi için nasıl randevu alabilirim?

   

  Günümüzde tapu işlemleri için randevu almak çok basittir. Bunun için internet ortamında oluşturulan randevu alma sistemini (https://randevu.tkgm.gov.tr/) kullanabilirsiniz. Büyük kolaylık sağlayan bu sistemden randevu almak için tapu senedi bilgileriniz ve TC kimlik numaranız gerekmektedir. Fakat şunu unutmayın! randevu aldığınız saatten en az 15 dakika öncesinde tapu işlemleriniz için   başvurunuzu yapmış olmanız gerekmektedir. Aksi taktirde randevunuz iptal edilecektir.

   

  Tapu işlemleri nasıl yapılır?

   

  - Başvuru evraklarınızın  kabulünden sonra size başvuru istem belgesi verilecek. Bu belgeyi işleminiz bitene kadar saklayın.

  - Başvuru istem belgesinin sağ üst köşesinde yer alan numaraya dikkat edin! Bu sizin başvuru numaranızdır ve işlemlerinizi bu numara vasıtasıyla takip edebilirsiniz.  

  - İşlem sırası size geldiğinde belirtilen banka şubesine gidip tapu harcınızı yatırın. Bankadaki işiniz bittikten sonra tapu harç dekontları ve kimlik asıllarıyla tapuda hazır bulunmalısınız.

  - Bu aşamada tapu harç dekontlarını ilgili memura taktim edeceksiniz. Akabinde imzaya çağrılacaksınız.

  - İmzaya çağrıldıktan sonra haklarınız ve işlemler ile ilgili gerekli bilgiler size verilir ve tapu kayıtları imzalanır.

   

  - Son aşamada, memur tarafından hazırlanan tapu belgesi, tapu müdürüne imzalatılır ve ardından tapu yeni sahibine verilir. 

UYARI
Sitemizde yayınlanan ve kaynağı sitemize ait olan haberler, kaynak belirtmek ve bağlantı eklemek koşuluyla başka sitelerde yayınlanabilir. Kaynak belirtmeyen ve bağlantı eklemeyen yayıncılar hakkında hukuki haklarımızı kullanacağımızı saygıyla duyururuz.
1 0
6,200 kez okundu
1
0

YORUMLAR

0 Yorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan gazihaber sorumlu tutulamaz.

YORUM YAZ

Ad soyad Mail Adresi Yorumunuz
BİZİ TAKİP EDİN
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
Gazihaber yayın grubu. Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve aktif linkle kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Gazihaber.com Copyright 2011 / 2019 Video İzle - Sözleşmeli Haber - Esnaf Arama - Gaziantep Uyducu - Gümüşhane Haber - İslahiye Haber - Gaziantep Haber -