• Kaan KIRBAŞOĞLU Gazilere İş Hakkı Nasıl Verilmeli? 31 Ocak 2012 Salı kaankirbasoglu@hotmail.com Kaan KIRBAŞOĞLU


                 Hepimizinde bildiği üzere; Gazilerin rehabilitasyonu ve sakatlık derecelerine rağmen hayata tutunup faydalı bireyler olarak hayatlarına devam etmeleri maksadı ile kamuda bir iş hakkı sağlanmaktadır. İçişleri Bakanlığı tarafından, Gazilerin işe yerleştirilmesi uygulamasında pek bir sorun olmamakla beraber, Yüksek öğretim mezunu Gazilerin işe atanmasında sorunlar yaşanmakta ve bazı Gaziler ise atandıkları kadrolarda haksız muamelelerle karşılaşmaktalardır.


                  Yüksek öğretim mezunu olan Gaziler iş haklarını kullanmak için İçişleri Bakanlığına başvurdukları zaman " Kariyer Kadrosu" (uzman yardımcılığı, denetmen vb.) olarak adlandırılan kadrolara atanamamakta, ancak mesleğe yeni başlayan bir memurun statüsüne denk olan bir memuriyet kadrosuna atanmaktalardır. Özellikle rütbeli olan Gazilerde orta ve uzun vadede sıkıntı yaratan bu uygulamanın bir an önce düzeltilmeli ve İçişleri Bakanlığınca , Kamu Kurumlarından kontenjanlar dahilinde Kariyer Kadrosuda talep edilmelidir. Bahsi geçen kadrolara atanan Yüksek öğretim mezunu Gaziler geçmiş tecrübelerinide yeni atandıkları kadrolarda kullanarak, oldukça başarılı olacaklar ve arkalarından gelen Gazilerin önünü açacaklardır.

   

                  Sağlanan iş hakkı hususundaki bir diğer sıkıntı yaratan uygulama ise özellikle işçi kadrosuna atanan Orta öğretim mezunu Gazilerin bazı kurumlarda bedeni güç gerektiren iş yapmaları konusunda talimatlandırılmaları ve zor durumda bırakılmalarıdır. Askeri Hastaneler tarafından sakatlık derecesi olan Gazilere bedeni faaliyete dayalı işler yaptırmak hem ahlaki hemde milli prensiplere tamamen ters düşmektedir. Her ne kadar işçi kadrosuna atansalarda Vatanın ve Milletin bölünmez bütünlüğü için kanlarını seve seve feda eyleyen Gazilerin bu şekilde muamelelere tabi tutulmaları gerek bizleri gerekse kamu vicdanın rahatsız edici hatta yaralayıcı olmaktadır.

   

                 İşe atama konusunda tek yetkili makam olan İçişleri Bakanlığı, yılda en az bir kere işe yerleştirdiği Gazilere bir anket düzenlemeli ve gelen sıkıntıları değerlendirerek gerekli girişimlerde bulunmalıdır.


                Özetle belirtmek gerekirse; Azizvatan toprağına kan eken Gazilere sağlanan en önemli haklardan birisi olan iş hakkının İçişleri Bakanlığı tarafından daha hassas takip edilmesi , Gazileri rencide edici uygulamaları ortadan kaldıracak ve yeniden hayata başlayan Gazileri daha motive ederek rencide edici bir takım uygulamaların ortadan kaldırılmasını sağlayacatır.

   

                     Not: Konuya ilişkin yorum yapmak ve soru yöneltmek için tıklayınız>>>

   

0 0
6,119 kez okundu
0
0

YORUMLAR

0 Yorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan gazihaber sorumlu tutulamaz.

YORUM YAZ

Ad soyad Mail Adresi Yorumunuz
Diğer Kaan KIRBAŞOĞLU Yazıları
BİZİ TAKİP EDİN
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
Gazihaber yayın grubu. Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve aktif linkle kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Gazihaber.com Copyright 2011 / 2020 Video İzle - Sözleşmeli Haber - Esnaf Arama - Gaziantep Uyducu - Gümüşhane Haber - İslahiye Haber - Gaziantep Haber -