• Hamit YILDIZ Maaş Farkı Çilesi 13 Mart 2012 Salı hamityildizim@gmail.com Hamit YILDIZ
  Maaş farkları ile ilgili olarak yaşadığım ve bir çok Gazi kardeşimin de yaşadığını düşündüğüm sıkıntıyı buradan ifade etmek istiyorum. Tabi bahsedeceğim duruma ilişkin rütbeli Gaziler için böyle bir uygulama olduğunu, ancak diğer Gazi kardeşlerim için böyle bir uygulama olup olmadığını bilmiyorum.

   

       Biliyorsunuz 2012 ocaktan itibaren maaşlarımıza enflasyon farkları yansıdı. Fakat Ocak ve Şubat aylarında hesabımıza yatmayan ve mart ayında ödenmeye başlayan bu artışa istinaden, Ocak ve Şubat ayına ilişkin ödenmeyen farkları SGK tarafından İl/İlçe Ziraat Bankası özel işlem şubelerine "online ödeme" olarak gönderiliyor. (Bu uygulama emsal alan rütbeli Gazilerde var, ancak bu uygulama diğer Gazilerde de bu şekilde mi o konuda emin değilim) Ama sıkıntı bu noktada başlıyor.

   

   

   


   

       Ben de dün bir Ziraat Bankası İbrahimli/Gaziantep şubesine giderek herhangi bir ödeme gelip gelmediğini öğrenmek istedim. Fakat yaklaşık 45 dakika bakmasına rağmen hiç bir şey bulamadı. Gaziantep'te Özel İşlem Şubesi olarak görev yapan ve şu anda Şehitkamil Şubesi olan Ziraat Bankası Şubesine gittim. (Gaziantep'te şu an Özel İşlem Şubesi Yok) Sıra bana geldiğinde Ocak ve Şubat aylarına ilişkin maaş farklarının online ödeme olarak gelmiş olması gerektiğini belirtmeme rağmen yaklaşık 30 dk. bakmasına rağmen hiçbir şey bulamadı. Bunun üzerine bankadan çıktıktan sonra aynı şubenin telefonunu arayarak bu konuda şikayetçi olacağımı, böyle bir ödemenin olması gerekitğini belirttiğimde telefonda gayet nazik bir şekilde memure bayan bana TC. Kimlik Numaram ile Emekli Sicil Numaramı sorarak kendisi bakmak istedi. Ve ikinci şoku o zaman yaşadım. Bizim SGK maaş farklarını ŞIRNAK Ziraat Bankası Şubesine göndermiş. Maaş aldığım bankanın askeri görevim sırasında Vakıfbank hesabımın Şırnak'ta olması dolayısı ile Şırnak Şubesi görünmesi SGK tarafından maaş farkının oraya gönderilmesine neden oldu zannediyorum. MERNİS gibi adrese dayalı nüfus kayıt sistemi varken, kimin nerede oturduğu ve ikamet ettiği belli iken bu hata nasıl yapılabiliyor anlamak mümkün değil. 

   

  Neticede şu an banka değişikliği için başvurumu yaptım. Fakat her maaş farkının gündeme geldiği mart ve eylül aylarında bu çile neden çekilir. Herkesin maaş aldığı banka ve hesap numarası belli iken Gaziler nasıl gidip maaş farklarını alacaklar. Bakıma muhtaç Gazileri senede iki kez banka şubesine gitmek zorunda bırakan düşünce sorgulanmalıdır.

   

   

   

   

   

        Bu arada bir hatırlatma daha yapmak istiyorum. Geçen sene SGK'a bir dilekçe yollayarak daha önce almayı unuttuğum ve tarafıma ödenmeyen, dolayısı ile banka şubesi tarafından SGK'a geri gönderilen maaş farklarının tarafıma ödenmesi diye bir dilekçe yazdım. Yaklaşık 500 tl. bir ödeme emri geldi. Bunun üzerine Gazi arkadaşlarımdan birkaçını aradım ve onların da böyle bir farktan haberleri olmadığını öğrendim. 

   

   

   

   

   

     Değerli arkadaşlar;

   

  - Böyle bir fark ödemesi yapılıyor ise, SGK tarafından adresimize ödeme emri yazısının gelmesi gerekmez mi?

   

  - Hesabımız belli iken neden banka hesabımıza yatırılmıyor? Bunun amacı nedir?

   

  - Ziraat Bankası sisteminde bu ödemelerin kolaylıkla görülebileceği şekilde sistem revize edilemez mi?

   

  Bu soruları daha uzatmak mümkün... Benim bu konuda bir teklifim var. Hepimiz BİMER'e bu sorunu iletelim. Bu tür maaş farkları ile ödemeler direkt maaş aldığımız hesabımıza aktarılsın.  Ben bu konuda BİMER'e aşağıdaki metni iletiyorum;

   

   

   

   

   

  "Sn. Yetkili,

   

  Ben 3713 sayılı terörle mücadele kanunu kapsamında "Malul Gazi" olarak emekliye ayrılmış bir askeri personelim. Her yıl Ocak ve Temmuz aylarında maaşımıza malumları üzerine maaş artışı yapılmaktadır. Fakat Ocak ve Şubat ayları ile temmuz ve ağustos ayı ödemelerine bu artış yansıtılmayarak, Ziraat Bankası Özel İşlem Şubelerine "Online Ödeme" olarak bu farklar gönderilmektedir. Bu ödemeye ilişkin olarak kayıtlı adresime de herhangi bir yazılı bildirim yapılmamaktadır. Gaziler içerisinde bakıma muhtaç ve fiziki anlamda sıkıntıları olanları da dikkate alarak bu tür maaş farkı ödemelerinin direkt maaş aldığımız banka hesabına aktarılması bu sorunu temelden çözüme kavuşturacaktır. Ayrıca her sene ödenen tütün yardımları banka hesabımıza yatmasına rağmen, "Eğitim Yardımı" hesaba yatırılmayarak, Ziraat Bankası şubesinden şahsen almak durumunda kalıyoruz. Bu konuların çözüme kavuşturulmasını ve eğitim yardımının da maaşımın yatırıldığı banka hesabına yatırılmasını,

   

  Saygılarımla arz ederim."

   

   

   

  Cevap yazısı geldiğinde yine sizlerle paylaşacağım. Saygılar.

   

   

   

   

   

                                                                                                                       Hamit YILDIZ

   

                                                                                                                       Gazi J. Ütğm.

   

                                                                                                                       Gazihaber.com
0 0
5,930 kez okundu
0
0

YORUMLAR

0 Yorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan gazihaber sorumlu tutulamaz.

YORUM YAZ

Ad soyad Mail Adresi Yorumunuz
Diğer Hamit YILDIZ Yazıları
BİZİ TAKİP EDİN
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
Gazihaber yayın grubu. Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve aktif linkle kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Gazihaber.com Copyright 2011 / 2020 Video İzle - Sözleşmeli Haber - Esnaf Arama - Gaziantep Uyducu - Gümüşhane Haber - İslahiye Haber - Gaziantep Haber -