• Mehmet YOZCU SGK 5434/45 VE 56. MADDELER 14 Eylül 2012 Cuma atamehmetyozcu@hotmail.com Mehmet YOZCU
  Sosyal güvenlik kurumunda uygulanmakta olan ordu vazife malulü kanunlarında ki fark nedir?

   

    SGK 5434/45 VE 56. MADDELER

  Sosyal güvenlik kurumunda uygulanmakta olan ordu vazife malulü kanunlarında ki fark nedir?

  Bazı arkadaşlarımızı 5434/45 bazılarını da 5434/56. Maddeden emekli etmekteler. Ancak bu maddeler arasında çifte standart olduğu anlaşılmaktadır.

  Madem her iki kanunda ordu vazife malulü kanunu; öyleyse 5434/56. Maddeye sınırsız ortez-protez işitme cihazı gibi iyileştirici her türlü araç gereç bedelsiz  garanti süresine bakılmaksızın verilir denmektedir.

  Peki 5434/45 sayılı kanunda neden verilmemekte?ortez-protez ve işitme cihazı v.s az bir miktarını sgk ödemekte büyük kısmını malulün kendisi ödemek zorunda bırakılmaktadır.her askerimiz silah altındayken her ne sebeple olursa olsun sakatlanıp malul olmuşsa burada ki çelişki nedir?iki ayrı düzenleme uygunmudur?

  Tek kanunla birleştirilerek aynı haklardan yararlanması sağlanamaz mı?

  5434/45 sayılı kanuna bakıldığında meslek sakatlanması gibi bir durum ortaya çıkmaktadır.askerler memur gibi düşünüle bilinir mi?kuşkusuz hayır diyeceğim.

  Diğer vazife malulü kanunlarının arasında ki uçurumlarında incelendiğinde zorluklar çıktığı açıktır.

  İnceleyelim…

  Madde 1 - 5434 sayıl kanunun 45 inci maddesinin "a" fıkrasına giren vazife malullükleri, aşağıda yazılı usul ve belgelere göre belirtilir.

      1 - a) Mesleki hastalıklar,

      b) Vazife tesiriyle vücutlarında ve ruhi hallerinde hasıl olan arızalar,

      c) Tedavisi imkansız hastalıklar,

  Ancak bir diğer kurumunuz vazife malullüğü kanunu     bulunmaktadır.Burada bakıldığında aşağıda ki kanun hükmünde ise

  5434/56sayılı kanun

  Madde 56 – (Değişik: 18/3/1976 - 1976/1 md.)

  Muvazzaf, yedek ve gönüllü erlerin silah altında bulundukları esnada veya celp ve terhislerinde (Serbest sevkler dahil) sevkleri sırasında, Yedek Subay okulu öğrencilerinin gerek okulda, gerek okuldan evvelki hazırlık kıtasında vazife malulü olmaları halinde, kendilerine, öğrenim durumlarına göre, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 36 ncı maddesinde tespit edilen giriş derece ve kademe tutarlarının, daha önce Devlet Memuriyetinde bulunmuş olanlardan kazanılmış hak aylıkları veya emekli keseneğine esas aylıkları, sözü edilen giriş derece ve kademe tutarının üzerinde olanlara bu aylıkları emeklilik gösterge tablosunda karşılığı olan derece ve kademe tutarının,% 70'i üzerinden aylık bağlanır.

   

  Madde 57 ilâ 59 - (Mülga: : 31/5/2006-5510/106 md.)

  Madde 60 – Emekli, adi malullük veya vazife malullüğü aylığı alanlardan; her ne sebeple olursa olsun er olarak silah altına alınanların vazife malulü olmaları halinde kendilerine malullük derecelerine göre 56 ncı madde gereğince ayrıca erlere mahsus vazife malullüğü aylığı bağlanır denmektedir.

  Çeşit çeşit düzenlemeler yapılmış her biri birbirinden farklı.buradan devlet büyüklerimize sesleniyorum tüm sorunlara acil çözüm üretilmesi ve malul olmuş tüm kardeşlerimizin tek tip ama refahı yüksek kanunla birleştirilmesi gerekmektedir.

  Sorunlar ve sıkıntılar ancak o zaman düzelir.bu düzenlemerin hemen hayata geçmesi gerekmektedir malule verdiğiniz maaşıda orteze proteze yetmemektedir.hastanelerde her işlemde fark ücreti alınmaktadır.

  Adalet denen kavram adaletle hükmedenler tarafından sağlanır…saygılarımla…

   

   ADSIZ GAZİ

  MEHMET YOZCU

1 0
16,780 kez okundu
1
0

YORUMLAR

5 Yorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan gazihaber sorumlu tutulamaz.

 • resim özkan Editöre şikayet et 25 Eylül 2014 Perşembe 11:35 Bn malul kardesiyim 5434 sayili kanunun 45ve 56 maddeye dayanarak ruhsatli silah bulundura bilirmiyim 28 Yanıtla
 • resim ymuhittin Editöre şikayet et 15 Eylül 2012 Cumartesi 23:00 Affiniza siginarak birsey sormak istiyorum Babam polis memuru ve arkadasi tarafindan nöbeti sirasinda vurularak sehit oluyor. Olaya kaza diyorlar. bildigim vazife malulu ve vurularak sehit oldugu. Sehitlik belgesinde de bu yaziyor 5434 sayili kanunun hangi maddesini bize uygulamis olabilirler acaba ? 11 Yanıtla
 • resim gönüllü komando Editöre şikayet et 14 Eylül 2012 Cuma 16:16 5434/56. madde görevleri yurt dışında olanlar için uygulanır 2 Yanıtla
 • resim atayozcu Editöre şikayet et 18 Eylül 2012 Salı 09:13 afda ne demek kardeş estağfurullah.ancak polis selahiyet kanunu nerede nasıl işlettiler bunu sgk bir dilekçe ile sorabiliriz.olayına göre uygulama var madde var.ancak babanızın arkadaşı terörle sorunlu olmuş olsa farklı olur.geride kalanlara dul ve yetim maaşı için 5434 saylı kanundur ancak 5510 sayılı yeni çıkan kanunda mevcuttur... 2 Yanıtla
 • resim RECAP SEKMENOĞLU Editöre şikayet et 15 Aralık 2017 Cuma 16:54 MEHMET bey yaşim 50 vazife malülü 5434/45/47 den 18 yasıma kadar maas aldım daha doğrusu almişla adıma kimsem yok askerde olen kişinin tek oğluyum hiçbir hakktan feragat etmedim sokaklarda büyüdüm ama kendimide yetiştirdim her zorluğa ragmen samsun buyukşehir belediyesinde şirket işcisi olarak itfaiyede şoforum bende haklarımdan varsa faydalan mak istedim bimere yazdım babamın vazife malül goreve giderken askeri aracın kaza yapması sonucu oldüğü kısacası gerkli olan evraklar elimde sosyal politikalardan evraklarımı aldılar yani baş vurumu bekliyorum burdan bana ne gibi haklarım çıkar allah rızası için beni bilgilendirin belki yuzum bundan sora guler Allaha emanet olun 1 Yanıtla

YORUM YAZ

Ad soyad Mail Adresi Yorumunuz
Diğer Mehmet YOZCU Yazıları
Kardeş Siteler
 • resim
 • resim
 • resim
 • resim
 • resim
 • resim
 • resim
BİZİ TAKİP EDİN
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
Gazihaber yayın grubu. Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve aktif linkle kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Gazihaber.com Copyright 2011 / 2018 Video İzle - Sözleşmeli Haber - Esnaf Arama - Gaziantep Uyducu - Gümüşhane Haber - İslahiye Haber - Gaziantep Haber -