• Hamit YILDIZ Diğer Devletin Gazisi? 13 Nisan 2011 Çarşamba hamityildizim@gmail.com Hamit YILDIZ
  Diğer ülkelerin Gazilerine yaklaşımları ne ölçüde gerçekleşiyor? Bu yazımda bu konuya değindim.

      Çoğu zaman dile getirdiğimiz taleplerle ilgili, kimi çevrelerce Gazilerin taleplerinin abartılı olduğu belirtilmektedir. Mevcut talepleri değerlendirmeden önce, herkesin elini vicdanına koyması, bugün bu tarz düşünceye sahip olanların diğer devletlerin Gazilerine verdiği değer konumlandırmasını iyi incelemesi ve süreci doğru analiz etmeleri gerekmektedir. Çünkü bizim bir Gazimiz dünyaya bedeldir.

      Gaziler Dergisinde gözüme çarpan aşağıdaki yazı dizisi bu düşünceye sahip insanlara verilebilecek en iyi cevap olsa gerek... Diğer devletlerin Gazilerine sundukları imkanları içeren bu yazı dizisini sizlerle paylaşmak istiyorum;

      *AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ:

  * Eski Vietnam Gazileri, Körfez Gazileri özetle eski muharipler için ayrı asker hastaneleri vardır. Bu hastaneler gaziye ömür boyu açıktır.

  * Amerikada bazı şehitliklerde, en ayrıcalıklı mezarlıklarda (Kenedi nin yattığı Arlington Mezarlığı gibi) gaziler için yer ayrılmıştır.

  * 11 Kasım Amerikada gaziler günüdür. 11 Kasımda bankalar okullar, hükümet binaları kapalıdır. Her yerde 11 Kasımda gaziler için geçit töreni yapılır.

  * 11 Kasımda bütün ülke başta amerika başkanı olmak üzere gazilere teşekkür eder. Gazi çalışmak istiyorsa, çalışabilecek durumda ise devlet en iyi şartta ona iş sağlar. Gazi Amerikada çalışamayacak durumda ise devlet ona ölünceye kadar en iyi konumda bakar.

  * Amerikada siyah , beyaz, zengin, fakir, kadın, erkek herkes eşittir. Yanlız gazi ayrıcalıklıdır. Hatta ayrıcalıkta parlementeri bile geçer. Amerikada gazilere mor kalpli adam derler. Mor kalpli adam arabasının plakasından bile bellidir. Mor kalpli adamın otomobilinin arkasında damga mühür ve madalyaya benzer bir şey vardır. Sürücünün madalyalı olduğunu gösterir bu durum. Mor kalpli adam otomobilini parkedince, polis dahil her kes ona saygılı davranıyor. Tüm park yerindekiler ona gülümsüyor. Gelip elini sıkıyorlar. ona şükranlarını iletiyorlar. Gazinin göğsündeki mor kalp Amerika Birleşik Devletlerinin savaşta yaralananlarına verilen bir madalyadır. Polis mor kalpli adamı görünce selam verir. Mor kalpli adam lokantada yemek yerken yanına yaklaşırlar ve ona şükranların iletirler. “Sen bizim için savaştın derler. Madalya alt tarafı maddi değeri 10 Ytl ye kadar. Toplam maliyeti 52811 gazi için 500 bin Ytl kadar nedir ki bu miktar. Neden yıllarca gazilerimizden bunu esirgedik hep mevzuata mı takıldı her şey. Madem mevzuat müsait değildi neden değiştirmedik o mevzuatı. Elbet alan oldu ama alamayanlar hiç mi haketmemişti. Hak ettilerse niye verilmedi şimdiye kadar. 1968 de 85 bin İstiklal Savaşı gazisine madalyayı verilirken niye 2005 yılına kadar 52811 kişiye madalya vermedik? Bana göre yapılanlardan bir tanesi yanlıştı. Bence birincisi değil sizce hangisi? Bakınız Milliyet Köşe Yazarı Yavuz Donat ne diyor? (Amerikada Mor kalpli adamın sahip olduğuna parlementer bie sahip değil) Biz bu gazilerimize 52 yıldır madalya takamadık, bari bir özürümüzü sunalım “Ey Gazi Senden Özür Diliyoruz”

      2- YUNANİSTAN GAZİLERİ:

      3 şubat 2005 tarihli Cumhuriyet Gazetesinde şöyle bir yazı okudum. Kıbrıs ta Türk ordusuyla ENOSİS uğruna savaşmış illegal EOKA örgütü nün 21 bin tane kaçmış mağlup olmuş elemanına 1 Nisandan itibaren Yunan hükümeti madalya vermeye hazırlanıyor muş. Onlar için ne kadar mutluluk verici bir durum. Acaba biz bundandamı ders almayacağız. Onlar mağlup oldukları halde madalya alıyorlar biz galip olduğumuz halde Türkün şanını yükselttiğimiz halde madalya alamıyoruz. Bunu anlamıyorum. Anlıyana da beri gelsin diyorum.

  * Yunanistan da ailesini geçindiremeyecek eski muharipler için ziraat ve hayvancılıkta eski muharipe ayrıcalıklar sağlanır.

  * Eski Muhariplere kamuya ait ürünlerde, çiftçilik ve yetiştiricilik (tarımcılık) yapmaları sağlanır.

  * Ölümü halinde eski muharibin hakları dul eşlere çocuklarına anne ve babalarına ya da yoksul kardeşlerine verilir.

  * Tütün ve tekel maddelerini satma önceliği, büfe açma, işletme önceliği
  önceliği, büfe açma, işletme önceliği eski muharibe verilir.

  * Kamuya ait işletmelerde eski muhariplere istediklerinde öncelik verilir.
  * Maaşlı işlere eski muharib atanır.

  * Vergilerden ve diğer bir çok görevden eski muharib muaftır.

  * Toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlanılır.

  * Eski muharibe sağlık ve ilaç yardımı yapılır.

  * Eski muharib aylığı 1500 dolardır.

  * Yunanlı kaçan gazinin bile madalyası vardır.

  * Bekçilik koruma işleri temizlik işlerinde eski muharibe öncelik verilir.

  *Yunanistanda tüm gazilerin çocuklarına eğitim parasızdır. Muharip gazi hiç bir eğitim fonu ödemez (bizde bu alanda hiç bir ayrıcalık yoktur. Tüm gaziler her şeyi öder.)

  * Muharip gazi çocukları üniversitelere, harp okullarına kontenjan dolsa bile istediklerinde alınır. (Türkiyede 1976 da lise ve dengi okulu Kıbrıs gazilerine yüksek öğrenim hakkı tanındı. Türkiye genelinde 145 öğrenci müracat etti. 22 öğrenci sadece alındı. Diğerlerine kontenjan yok dendi. Ne olurdu hepsi de alınsaydı ülke batarmıydı. Türkiye Muharip Gaziler Dergisi yıl 5 sayı 25 e bakınız Haziran 1989.

      3- FRANSA GAZİLERİ:

  * Eski muharibin menfaatleri eski muharib bakanının direktifi altında gerçekleşir.

  * Askeri ve sivil hastaneler bütün muharip gazilere bakarlar.

  * Eski muharipler Fransada emekli maaşı alırlar. Bu maaş herhangi bir diğer maaşla birlikte ödenir. Yani gazi mesela bir öğretmenlik yapıyorsa hem öğretmen maaşını hem gazi maaşını alır.

  * Eski muharibin çocukları daha prestijli okula gönderilir gazi çocuğuna daha iyi bir eğitim sağlanır.

  * Gazi dul ve yetim aylığına ek olarak aile harçlığı da alırlar.

  * Yaralanan, hastalanan veya dul kalan eşi eski muharibin gazi maaşından yararlanır.

  * Yetimlere dul aylığı, rüştünü ispat edene kadar verilir. (Okuyan çocukta 25 yaşına kadar).

  * Sosyal güvenlik teşkilatı, eski muharibin tedavi ücretinin tamamını öder.

      4- KANADA GAZİLERİ:

  * Kanadada eski muharip bakanlığı vardır. (Türkiyede eski muharib gazi bakanlığına nedense ihtiyaç yoktur. Söylesek bakanlık adedi zaten çok derler. Bakanlık adedi çok ise gaziler bir bakana direk bağlı olabilir. Bana göre Milli Savunma Bakanlığına direk bağlı olmalıdır veya bir müsteşarca idare edilmelidir.)

  * Eski muharibin malülüyet aylığı vardır.

  * Kanadada bir eski muharib aylığı 1240 dolardır (Türkiyenin 8 katı kadar)

  * Eski muhariblerin Kanadada hiçbir sorunları yoktur hepsi mutlu elinden tutulmuş durumdadır.

      5- AVUSTRALYA GAZİLERİ:

  * Eski Muharip bakanlığı vardır. (Nedense Türkiye dışında bütün hükümetlerin gazi bakanlığı var. Her halde bizde gazilerin hiç bir sorunu olmaz diye düşünülüyor olmalı).

  * Eski muhariblere Avustralyada emekli maaşı ve bileşik ödenek altında bir maaş verilir.

  * Avustralya da gazi bir öğretmense ve 3000 dolar öğretmen maaşı alıyorsa o kadar da gazi maaşı alır. (Türkiyenin 15 katı kadar)

  * Avustralya da gazilerin hemen hemen bilinen hiç bir sorunu yoktur. Çanakkale Savaşına katılmış Anzaklar sık sık Çanakkaleye geziye gelirler 

  Ve yazının sonunda hiç bir açıklama yapmaya gerek kalmadan Gazilerimizce beklenen taleplerin aslında hiç te abartılı olmadığı gün gibi ortaya çıkıyor... Değil mi? 

  Ayrıntılı Bilgi İçin: http://www.gazilerdergisi.com/site/arsivicerik/139.htm

2 0
12,433 kez okundu
2
0

YORUMLAR

2 Yorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan gazihaber sorumlu tutulamaz.

 • resim ERCAN KALKAN Editöre şikayet et 14 Nisan 2011 Perşembe 00:00 AĞZINA VE YÜREĞİNE SAĞLIK KARDEŞİM.DOĞRU SÖZE NE DENİR Kİ? 0 Yanıtla
 • resim M.Şükrü Tandoğan Editöre şikayet et 17 Nisan 2011 Pazar 00:00 Dünya gazileri hakkında verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Türkiye Muharip Gaziler Derneği Genel Başkanı 0 Yanıtla

YORUM YAZ

Ad soyad Mail Adresi Yorumunuz
Diğer Hamit YILDIZ Yazıları
BİZİ TAKİP EDİN
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
Gazihaber yayın grubu. Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve aktif linkle kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Gazihaber.com Copyright 2011 / 2020 Video İzle - Sözleşmeli Haber - Esnaf Arama - Gaziantep Uyducu - Gümüşhane Haber - İslahiye Haber - Gaziantep Haber -