• Ali TOPALOĞLU Acele karar verme. Sabret sonra karar ver... 22 Mayıs 2014 Perşembe atopaloglu27@gmail.com Ali TOPALOĞLU
  ...Resûlullah Efendimiz: "Siz seferden döndüğünüz zaman ehlinizin yanına gece girmeyiniz, sabahı bekleyiniz." dememiş miydi?...

  Bugünkü yazımızın konusu sabır olsun değerli dostlar. Zira şu acılı dolu geçen günlerimizde en çok ihtiyacımız olan şey sabır olsa gerek. Konu bizim açımızdan çok ehemmiyetli zira yüce kitabımızda da sabır mevzusu geçmektedir. Aslında bir çok tanımı yapılabilir sabrın, ancak bana göre en güzel tanımı şu:

   

  “Sabır durumun gerektirdiği gibi davranmaktır.”

   

  Belki bunun en güzel misali de Molla Hüseyinin hikayesidir. Okuyalım…

   

  Molla Hüseyin'in hikâyesi çok meşhurdur. Hüseyin isminde bir delikanlı evlenir. Düğününde Kur'an, ilâhi ve mevlidler okuyan, vaaz ve nasihatlerde bulunan hoca efendilerin hâli pek hoşuna gider. Ve Hüseyin de o hocalar gibi olmaya karar verir. İki üç aylık evli iken düşer gurbetin yollarına, ilim öğrenmeye... Biraz da deli dolu birisidir Hüseyin. Hatta köyünde lakabı da Deli Hüseyin'dir. Tam 21 sene köyüne hiç dönmeden ilim okur, hoca olur. Sonunda köyüne gitmek üzere yola çıkar. Yolunun üzerindeki köylere şehirlere uğraya uğraya köyüne doğru yol alır.

   

  Bir köyde misafir kaldığında yaşlı güngörmüş bir ihtiyar, köy odasında ona bir sual sorar. "Sana bir soru soracağım evladım, bakalım bilebilecek misin? Söyle bakalım bana ilmin başı nedir?" der.

  Deli Hüseyin: 

  "Besmeledir."

  "Bilemedin."

  "Fatiha'dır."

  "Bilemedin." 

  "Nasara Yensuru'dur."

  "Bilemedin."

  "Öyleyse sen söyle, nedir?"

  "Yok öyle! o kadar ucuz olmaz. Söyleyemem. Eğer altı ay benim hizmetimde çalışırsan, sana o zaman söylerim." "Kabul, çalışırım. Yeter ki, sen bana bunu öğret." Köyün güngörmüş ihtiyarı ile Deli Hüseyin arasında bu konuşma geçmiş. Ve Deli Hüseyin, adamın hizmetinde altı ay kalmış. Müddet dolunca Deli Hüseyin:

  "Eee, amca! De bakalım bana artık, İlmin başı nedir?" 

  Köylü: 

  "Oğlum, ilmin başı SABIRDIR."

  Deli Hüseyin: 

  "Be adam! Sen beni bu bir kelime için mi bu kadar çalıştırdın. Ben de bilmediğim bir şeyi öğreneceğim diye bekliyordum. Ben sabrı bilmiyor muyum? İstersen sana sabır hakkında saatlerce vaaz edebilirim. Bana bu yapılır mı, senin hiç insafın yok mu?" 

  Köylü: 

  "Kızma evladım. Sen sabrın ilmini bilebilirsin, saatlerce vaaz da edebilirsin. Fakat sen sabretmesini bilmiyorsun. Sana bakar bakmaz anladım. Sabrı bilmek ayrı, sabretmek ayrı şey. Sana burada ben sabretmesini öğrettim. Altı ay bekleterek sabretmeyi öğrenmiş oldun. Var git şimdi, yolun açık olsun. Acele karar verme. Sabret sonra karar ver." demiş ve Deli Hüseyin'i yolcu etmiş.

  Deli Hüseyin yoluna devam eder. Köyüne akşamın alaca karanlığında varır. Evine yaklaşınca bakar ki, bir delikanlı evine giriyor. İçine bir kurt düşer. Acaba hanım bir başkası ile mi evlendi? Acaba? Acaba? der durur. "Vururum, billahi vururum, eğer hanımım beni aldattı ise." diye söylenirken ihtiyarın sözleri aklına gelir.

  Ne demişti ihtiyar:

  "Sen sabretmesini bilmiyorsun." 

  Acele etme Hüseyin. Acele etme, sabret. Hem Resûlullah Efendimiz: 

  "Siz seferden döndüğünüz zaman ehlinizin yanına gece girmeyiniz, sabahı bekleyiniz." dememiş miydi? Hele sabah ola hayrola der. Geceyi köy odasında misafir olarak geçirir. Sabah namazını camide cemaatle kılar. Odaya gelir. Köyün ihtiyarlarına: 

  "Bu köyde Deli Hüseyin diye birini tanıyor musunuz?" diye sorar.

  Köylüler: 

  "Tanımaz mıyız, elbette tanırız. Sabah namazında bize namazı kıldıran genç, onun oğlu idi. O doğmadan babası ilim tahsiline gitti ve bir daha dönmedi." derler. Deli Hüseyin sabrın ve Peygamberimizin tavsiyesine uymanın güzelliğini bir defa daha anlar ve ALLAH'a şükreder. 

  "Ya bir delilik yapsaydım da akşam evime giren adamı ve hanımımı öldürseydim, hâlim ne olurdu?" diye düşünür. Ve sonra da köylülere kendini tanıtarak evine gider.

  Allah cümlemize sabrı ve gereklerini yapmayı nasip etsin.

  Selam, SABIR ve dua ile kalın.

   

   

                                                            Ali TOPALOĞLU

                                                       atopaloglu27@gmail.com

0 0
5,021 kez okundu
0
0

YORUMLAR

0 Yorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan gazihaber sorumlu tutulamaz.

YORUM YAZ

Ad soyad Mail Adresi Yorumunuz
BİZİ TAKİP EDİN
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
Gazihaber yayın grubu. Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve aktif linkle kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Gazihaber.com Copyright 2011 / 2020 Video İzle - Sözleşmeli Haber - Esnaf Arama - Gaziantep Uyducu - Gümüşhane Haber - İslahiye Haber - Gaziantep Haber -