• Ali TOPALOĞLU Ahlak Üzerine... 03 Haziran 2014 Salı atopaloglu27@gmail.com Ali TOPALOĞLU
  ...Çocukların anasına, babasına sözü ile, malı ile iyilikte bulunmak, anaya, babaya öf bile dememek, onlara karşı kaba ve sert söz kullanmamak, çağırdıkları vakit hemen gelmek, yanlarında yüksek sesle konuşmamak, çocukların ana babalarına karşı vazifeleridir. Karı kocanın aralarında samimi bir sevgi ve saygı olmalıdır...

  Bu yazımızda Ahlak Üzerine olsun ve sorumuzda ahlak nedir? diye soralım.

   

   

  Ahlak insanda olması gereken bir takım güzel huylardır ve terbiye yoluyla, islam eğitimi ile kazanılır. Güler yüzlü olmak, temiz olmak, merhametli olmak, tevazulu olmak, affetmek, susmak, doğru konuşmak, sabr etmek gibi bildik bir takım hasletler güzel ahlaktan bazılarıdır.

   

   

  Kelime anlamı itibari ile Halk edilmekten (yaratılmaktan) türetilmiş bir kelime olması hasebiyle, Ahlaki vazifelerimizin ilki Allah’a karşı olan sorumluluklarımızdır. Allah’ın ismini hürmetle anmak, onun sevgisini kalbe yerleştirmek, ona isteyerek ibadet etmek emirlerine uyup; yasaklarından sakınmak, ahlaki vazifelerimizdendir. Sonra Peygamberimize (sav) karşı olan ahlaki vazifelerimiz vardır ki; O hürmete en layık olandır. Onun getirdiklerini kabul etmek, ona hürmet etmek, adı anıldığı vakit (Sallallahu aleyhi vesellem) demek, o ne söylemişse tereddütsüz kabul etmek de Fahri Kainat efendimize karşı ahlaki vazifelerimizdendir. Sonra yüce kitabımız Kur’anı Kerime karşı hürmet etmek, o okununca sessizce dinlemek, onda emr edileni yapıp nehy edilenden uzaklaşmak Kitab-ı Mubine karşı olan ahlaki vazifelerimizdendir. Bir de insanın bedenine ve  "o" bedeni  canlı tutan ruhuna karşı ahlaki sorumlukları vardır. Bedenin ve ruhun terbiyesi ve tezkiyesi ahlakın kemale ermesi için olmazsa olmazdır. İnsanın dünya ve ahiret işlerini tam olarak yapabilmesi için önce temizliğine sağlığına dikkat etmesi gerekir. Yemesine içmesine, uykusuna, dış görünümüne, hastalanınca tedavisine dikkat etmesi her insanın görevidir. Zira bakın hemen bütün Fıkıh kitapları temizlik bahsiyle başlar.

   


  Ruh Allah’tan gelmiştir ve yine Allah’a dönecektir. İnsanı meleklerden daha üstün yapan hayvanlardan daha aşağı kılan, insanı iyi ya da kötü yapan hep ruhtur. Bunun için ruhun sağlığı ve terbiyesi çok önemlidir. Yoksa beslenmeyen ruh gıdasızlıktan ölür. Ruhun sağlığı kuvvetli imanla, ibadetle beslenmesiyle, kötü huylardan arınmasıyla, takva yolunda yürümesiyle gerçekleşir. Ruh hastalıklarının en tehlikelisi kötü huylar ve dünya sevgisidir. İnsanın kötü alışkanlık ve davranışlardan korunması, dünya sevgisinden arınması, tezekkürle, tefekkürle, ilimle meşgul olması, ruhi hastalıkları def eder.

   


  Bir de Ailemize karşı olan ahlaki sorumluluklarımız vardır. Aile her insanın mensup olduğu ufak topluluktur. Karı, koca, ana, baba, çocuklar ve akrabalardan müteşekkil olan bu yapı en güzel duyguların yaşandığı, en güzel hislerin paylaşıldığı ve en kıymetli bir hazinedir. İnsan büyüklerini saymayı, küçüklerini sevmeyi, bütün insanlarla iyi geçinmeyi, Allah’a ve Peygambere karşı olan vazifesini ailesinden öğrenir. O bakımdan ailede verilen terbiyenin tesiri çok büyüktür.

   

   

  Çocukların anasına, babasına sözü ile, malı ile iyilikte bulunmak, anaya, babaya öf bile dememek, onlara karşı kaba ve sert söz kullanmamak, çağırdıkları vakit hemen gelmek, yanlarında yüksek sesle konuşmamak, çocukların ana babalarına karşı vazifeleridir. Karı kocanın aralarında samimi bir sevgi ve saygı olmalıdır.

   


  Evlenmiş olan bir erkek evine karşı olan vazifelerini bilmeli, yuvasını sağlamlaştırmak ve rızkı için çalışmalıdır. Erkek evin dış işlerini düşünmeli ve her türlü ihtiyacını karşılamalıdır. Erkek karısına din konusunda bir eksiği varsa öğretmelidir. Koca, karısına karşı daima nazik ve yumuşak muamelede bulunmalıdır. Kadın, kocasına sevgi ve saygıyla bağlanmalı, ev idaresine ve çocukların terbiyesine dikkat etmelidir. Kadın kocasının kazandıklarını israf etmemelidir. Kocasına itaat eden müslüman kadının gideceği yer cennettir. Kadın kocasının istemediği kişileri eve almamalıdır. İzinsiz ve lüzumsuz şekilde evden dışarı çıkmamalıdır.

   


  Akrabalar ailemizin  bir parçasıdır ve onlara karşı da ahlaki sorumluluklarımız vardır. Onlara da sevgi ve saygı göstermek, yardıma muhtaç olanlara yardım etmek, onları unutmamak, hallerini ve hatırlarını sormak vazifemizdir. Zira akrabası ile bağını kesen geçim darlığından başını alamaz demektedir sevgili peygamberimiz.

   


  Komşular akrabalardan sonra bize en yakın olan kişilerdir. Dinimiz bize komşularımızla iyi geçinmeyi, gerek elimizle gerekse dilimizle onları incitmemeyi emr etmiştir. Komşusunu incitenler, onların dertleriyle ilgilenmeyenler, hasta olduklarında arayıp sormayanlar gerçek mümin sayılmazlar.

   

   

  İslam Ahlakıyla ahlaklanmış bir müslümanın sıfatları:

   

   

  1- Allah’ın birliğine, onun meleklerine, peygamberlerine ve onlara vermiş olduğu kitablara, ahiret gününe, öldükten sonra dirilmeye, kaza ve kadere inanmak dil ile ikrar kalbi ile tasdik etmek

  2- Hazreti Muhammed’in (Sallallahu aleyhi ve sellem) gösterdiği şekilde namaz kılmak, oruç tutmak, hacca gitmek, zekat vermek, yetimlere ve fakirlere yardım etmek

  3- Her hâlukârda Allah’a güvenmek, ve ondan asla ümidini kesmemek

  4- Anaya babaya itaat etmek

  5- Emanete hiyanet etmemek

  6- Verdiği sözde durmak

  7- Temiz olmak

  8- Dinen yasak olan şeylerden kaçınmak

  9- Yalan söylememek, yalan yere yemin etmemek

  10- Kibrilenmemek, kimeye karşı büyüklenmemek

  11- Allah için sevmek ve Allah için buğz etmek

  12- En büyük gayesi hakiki bir müslüman olmaya çalışmak ve insanlara güzel örnek olmak.


   

  En güzel ahlakın sahibi, peygamber ahlakına sahip olabilmek duası ile... 

0 0
4,297 kez okundu
0
0

YORUMLAR

0 Yorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan gazihaber sorumlu tutulamaz.

YORUM YAZ

Ad soyad Mail Adresi Yorumunuz
BİZİ TAKİP EDİN
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
Gazihaber yayın grubu. Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve aktif linkle kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Gazihaber.com Copyright 2011 / 2020 Video İzle - Sözleşmeli Haber - Esnaf Arama - Gaziantep Uyducu - Gümüşhane Haber - İslahiye Haber - Gaziantep Haber -