Hedef Protez
gazihaber.com RSS / XML
gazihaber.com
Bu haber 14 Eylül 2011, Çarşamba 23:01:15 tarihinde eklendi. 3371 kez okundu.
- Yeni Köşe Yazarı -
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Şehit Aileleri ve Gazilere İyileştirmeler...

Oysa biz bir aileyiz...
Şehit Aileleri ve Gazilere İyileştirmeler...


      Merhaba Sitemizin Kahraman Gazileri ve Şehit Yakınları Büyüklerim,

      Ben aranıza yeni katılmış Kore Gazisi torunu ve Kıbrıs Gazisi kızıyım. Bugünden itibaren arada sizlerle yazılarımı paylaşacağım. Gerçi daha önce bir yazım yayımlanmıştı bu sitede fakat köşe yazarı olarak bu benim ilk yazım olacak. Umarım hep beraber burada bir takım sorunlarımıza çözüm bulacağız.

      Bugün Gazilerimize ve Şehit yakınlarına yapılacak olan iyileştirmelere değinmek istiyorum. Hepimizin bildiği gibi torba yasa ile Gazilerimize ve Şehit Yakınlarımıza bazı iyileştirmeler yapılacaktır. Basında da Ramazan Bayramından sonra bu konularla ilgili yasal düzenlenmelerin hemen çıkacağı haberleri yayımlanmıştır. Fakat bu yasal düzenlemeleri okuduğumuzda yine Terör Gazilerimizin, Muharip Gazilerimizin ve Şehit Yakınlarımızın hakları tamamen birbirinden farklı olduğunu görmekteyiz, yine ayırım yapılmıştır.

       Evet, katıldıkları savaşa göre, aldıkları yaraya göre adı Terör gazisi ya da vazife gazisi ya da Kıbrıs gazisi olabilir.

       Terör gazimiz vatan toprağını savunurken yara almıştır, vazife malulü gazimiz herhangi bir karışıklığa karşı oluşabilecek bir operasyon için hazır beklerken bir kaza sonucu yara almıştır. Kıbrıs Gazimiz Yavru Vatan toprağını Savunurken yara almıştır.

       Sonuç olarak Katıldığı savaş ne olursa olsun aldığı yara ne olursa olsun hepsi Kahraman birer Gazidir ve aynı Haklara sahip olmalıdır.

      İyileştirmelere baktım da birkaç gözüme çarpan madde gördüm.

      Mesela Terör Gazilerimizin birinci derece yakınlarına ikinci bir iş Hakkı gelecektir. Yine şehit ailelerimizin birinci derece yakınlarına ikinci iş hakkı gelecektir.

      Terör Gazilerimizin çocuklarına Serbest Seyahat kartı Hakkı gelecektir.

      Bu haklardan maalesef ki Muharip gazilerimizin yakınları (Kore ve Kıbrıs) ve Vazife gazileri yakınları faydalanamayacaktır.

     Tüm bunlarla beraber hala Kıbrıs Gazilerimize devlet tarafından bir madalya bile verilmemektedir. Madalyalarını parayla almaktadırlar.

     İŞKUR’a o kadar mail attım bu konuda düzelmeye gideceğiz demelerine rağmen. Bir değişiklik yapılmamıştır Öncelikli alım butonunda Terör gazisi ya da yakını diye buton bulunmaktadır. Bu butonun gazi ya da yakını diye değişmesi gerekmektedir.

     Son olarak Milli Savunma Bakanlığı ile ilgili bir çelişkiden bahsetmek istiyorum sizlere. Kanunda Geçen yazıyı aynen size aktarıyorum; ‘’Milli Savunma Bakanlığı,  Genelkurmay Başkanlığı ve Kuvvet Komutanlıklarında ilk defa devlet memurluğuna atanacaklar için yapılacak sınavlara başvuran muharip gazi eş ve çocuklarının, baba ve ya eşinin gazi olduğunu gösterir belge ile başvurularında, almış oldukları merkezi sınav puanına, aldığı puanın %10 fazlası eklenerek hesaplanmış puan dikkate alınır.’’ denmektedir.  Fakat Bununla birlikte 30 yaş sınırı konmaktadır.30 yaşının doldurmamış olmak diye bir ibare konmaktadır. Şimdi yukarıda altını çizmiş olduğum yere bakarsanız eğer 1974 yılında Kıbrıs Barış Harekâtına Katılmış Bir Kıbrıs Gazisinin Eşi ya da çocuğunun 30 yaşından küçük olma ihtimali var mıdır sizce? Bu konuda Milli Savunma Bakanlığına bir çok dilekçe yazmama rağmen yasada bu yazıyor bir şey yapamayız denmektedir. Burada bir yanlış anlaşılma komisyona taşınıp düzeltilme yoluna gidilmemektedir.

       Oysaki bizler, Şehit aileleri, Terör Gazileri ve yakınları, Muharip Gaziler ve yakınları, Vazife gazileri ve yakınları Kocaman bir aileyiz. Bir ailede Anne ya da baba çocuklarını ayırır mı ki sizler bizleri yapılacak iyileştirmelerde ayırıyorsunuz. Gazi Üsteğmenim Hamit Yıldız'ında dediği gibi "Bugün Muharip gazileri ve vazife gazilerini unutanlar yardın Terör gazilerimizi ve Şehit Yakınlarımızı unutacaktır."

       Bu konuda ki yasa çıkmadan Önce Sayın Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza, Millî Savunma Bakanımıza, İç İşleri Bakanımıza, Aile Bakanımıza ve onların danışmanlarına onlarca mail mektup ve bilgi edinmeden yazılar yolladım. Maalesef ki Danışmanlar tarafından maillerim mektuplarım kesinlikle ilgili Bakanlarımıza iletilmediği gibi Telefonla arayıp haber bile vermediler.

      İçişleri Bakanımız Gaziler ve Şehit Yakınları ile ilgili Genelgesinde şöyle demiştir; ‘’Gazilerimizin Şehitlerimiz emanetlerine sahip çıkılacak, Onların sorunlarına duyarlılıkla yaklaşmak, yaşam şartlarını iyileştirmek, ihtiyaçlarını karşılamak millet ve devlet olarak bizim asli görevimizdir. Bakanlığımızın bütün birimleri ile birlikte vali ve kaymakamlarımız tarafından, şehit yakınları ve gazilerimizin her türlü sorunuyla bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da en hassas şekilde ilgilenilecek ve onlara layık oldukları kıymetin verildiği hissettirilecektir."

      Bu genelge kesinlikle uygulanmamakta ve bulunduğumuz yerlerde ki Vali ya da Kaymakamla görüşmek istediğimizde Yazı İşleri müdürlerinden randevu bile alamamakta sizler gibi kaç gazi var hanginizi dinleyeceğiz gibi azarlanmaktayız. Bu konu ile ilgili birimlere ulaşamamaktayız. Ulaştıklarımızdan da yeterli bilgiyi alamamaktayız. Bizde memuruz bu cevabı vermekle yükümlüyüz cevabı almaktayız. Bizlerin İstediği ilettiğimiz sorunların bu komisyonlara ulaştırılması ve bu sorunlara nasıl çözümler bulunacağı konusunun tartışılıp bir karara bağlanmasıdır.

      Bu Düzenlemeler yapılmadan önce Muharip Gaziler, Vazife Gazileri, Şehit aileleri Terör gazileri Gibi derneklerden temsilciler çağrılıp fikir alış verişi yaparak iyileştirmeler yapılması daha doğru olamaz mıydı?

      Bu yasa çıkmadan önce ümit ediyorum ki bu güne kadar ulaşmaya çalıp ta ulaşamadığım yetkili makamlar bu yazımı görür okurda, Bizim bir aile olduğumuzun farkına varırlar. Bu ayrıma bir son verirler.

      Onlar Vatan için bedenlerinden, ruhlarından birer parça  verdiler ,Geriye kalan canlarını  da vermeye hazırlar.

     Peki ya siz….

     Anıl Coşkun Gazi Torunu Gazi kızı 14.09.2011

UYARI : "Köşe yazılarının içeriğinden yazarları sorumludur, sitemizden yazılı izin alınmaksızın yazının bir kısmı ya da tamamı hiçbir suret ile kullanılamaz. Aykırı hareket eden siteler hakkında yasal işlem başlatılacaktır."
Facebook Facebook Digg Digg Google Google Del.icio.us Del.icio.us
Diğer Yazıları
vedat güner - ikinci emeklilik hakkı

memur olarak çalışan Gazilerin zaten eskiden beri ikinci emeklilik hakkı vardı sadece eskiden memur olarak işe başlayan gazinin emekli maaşı kesiliyordu yeterli hizmeti doldurnca çalıştığı işte emekli oluyordu iki emekli maaşını birden alıyordu 2008 de yapılan SGK daki değişiklikle çalışan gazinin maaşı kesilmiyor aynen işçi olarak çalışan gazi gibi ancak ikinci emeklilik hakkı eskiden beri vardı

2011-11-29 12:53:33

gazikızı - umutsuz olmayın

gün birlik beraberlik günüdür.umutlarınızı kaybetmeyin.ağlayıp sızlanmak yerine fikirler üretelim sizlerde fikir söyleyin ben her fikirnize desteğim.haklısınız ayırımcılık çok kötü ama bunun nededi devletin başında olanların bazı şeyleri bilmemesinden kaynaklanıyor malesef .herkesi 3713 sayılı yasadan yararlanıyor sanıyorlar herhaldeki ona göre düzenlemeleri yapıyorlar. oysa bu ülkede vazife gazileri bu ülkede kore gazileri var bu ülkede kıbrıs gazileri var birinin bunları onlara anlatması gerek.ben öyle düşünmeye başladım artık.hadi bakalım çözüm önerileri üretinde hayata geçirelim.yılmak yok hepinizi çok seviyor saygılarımı sunuyorummm.

2011-11-27 00:16:47

Gazi vedat - gaziler

boşuna ümitlenmeyelim akp den şehit aileleri ve gazilere fayda yok on yıllık icraatı bunun göstergesidir,inşallah ben yanılırım

2011-11-19 00:28:30

gazi ali - gaziler

Başbakan dün şunu söylüyor şehit yakınlarına bugüne kadar olan desteğimizi devam ettirerek bundan sonra ikinci iş hakkınıda sağlayacağız,acaba başbakan 2002 de göreve geldiği günden bugüne kadar şehit aileleri ve gazilerin özlük haklarını düzeltecek hangi kanunu çıkardı bunu açıklamalıydı bu kanunlar akp den önce görevde olan hükümetler sayesinde çıkmıştır bu kanunları çıkartan hükümetlerede minnettarız

2011-11-17 12:11:16

levent - yine hüsran

gazilere 2.iş hakkı yok cıkmıyor oysa ne ümitlenmiştik tine HÜSRANA uğradık başbakanın acıklaması sadece şehit aile si ve terörden bir bireyini kaybeden aileyi kapsıyor.bosuna ümitlenmişiz

2011-11-16 23:23:29

vedat güner - içişleri bakanının genelgesi

içişleri bakanının kurban bayramı genelgesi çoğu yerin vali ve kaymakamı uymuyor ve böyle bir genelgeyide tanımıyorlar,bu genelge kapsamında sosyal yardımlaşma müdürlüklerine başvurduğumuzda bir gazi olarak onurumuz kırılıyor ve sosyal yardımlaşma müdürleride bizlere şunu diyorlar sizlerin maaşı var,maaşınız olmazsa dilenecek durumda olursanız yardım yaparız,halbuki sosyal yardımlaşma müdürleri her gazinin sosyal güvencesi ve maaşı olmadığını bilmeyecek kadar bilgisizmidir,içişleri bakanıda bu genelgeyle seçmene selam vermek için bu genelgeyi çıkarıyor seçmene şu mesajı veriyor biz gazilere sahip çıkıyoruz mesajını

2011-11-11 12:38:07

GÜNEYDOĞU GAZİSİ TARKAN - Yazınız için çok teşekkürler...

Anıl hanım yazınızı ilgiyle okudum, ben her zaman diyorum, Gazilere pozitif ayrımcılık diyorlar, mahalesef bazı kurumlar negatif ayrımcılık yapıyorlar. Benimde yasalaşmasını istediğim şu an Başbakanlıkta olan tasarı var. En son 13 Ekim 2011 tarihinde Genelkurmay Başkanlığına dilekçemi gönderdim. Dilekçemden 10 gün sonra Şehit aileleri ve Gaziler için harekete geçilmiş olması beni çok sevindiriyor. Sağ olsun, gönderdiğim MSB ye ait olan kanun tasarısını Gazihaber.com'da tasarasarıyı sayfasında yayınladı. İnşallah yasalaşır.

2011-11-03 11:31:41

Gazi kızı - bir şey yapmak şart

Bu ülkede hiç bir zaman hak verilmedi.hak verilmez alınır .bir organizasyon yapalım. ben katılırım.sadece 19 eylüllerde hatırlanıyoruz ondada sağ olsunlar yemek ikram vs vs.oysa bizler dertlerimiz anlatmak istiyoruz.platform oluşturalım .yürüyelim bişi yapalım susmayalım.

2011-10-09 18:25:17

Gazi ahmet - Kime yazalım?

Güzel kardeşim kime yazalım,muhattabımız kim? İlgilenen mi var sanki yıllardır yazıyoruz ne oldu da bundan sonra ne olacak.ALLAH sonumuzu hayır etsin.

2011-10-07 02:23:51

rıfat - DÜZELTME

yanlış anlamalara yol açmasın bir çaatıda toplanmak için eli kalem tutan olarak (içneli) olarak yazmışım anlamı değişiyor kusura bakmayın okuyucularındikkatine sunulur saygılar

 

2011-09-21 11:31:29

rıfat - hak aranmaz alınır?

merhaba ben 6.derce ordu vazfe malül haklarımı emekli sandıgı vermesine verdi amma yukarda sayılan haklar yanında bizimki tam bir ayrımcılık bügün şehitler gaziler gününü kutlar herkesi yazmaya hak aramaya davet ediyorum bundan önceki bakanlar degişti yeni bakanlara ve baş komutanımızdan cumhurbakanımızdan başbakanımızdan içişleri bakandan sıralı vakıf başkanlarından bir daha birdaha ayrımcılık olmadan herkesi bir çatıda toplamak içneli kalem tutan herkesi davet ediyorum gerekirse gazete köşe yazarlarına e-posta gündemde kalmak için ne gerekiyorsa yapalım yapalım ....

2011-09-20 21:27:59

Himmet TEPELİ - Vatan için elini taşın altına koyanlar.

Ne yazıkki;bu ülkede sadece milliyetçilik edebiyatı yaparak köşeyi dönen bir çok insan var.Bu ülke uğruna çalışırken şehit ve gazi olanlarla onların yakınları ise;zorluklar ve sıkıntılara mahkum edildi!!Doğrularla yanlışların,iyiyle kötünün karıştığı gibi;hakedenle hak etmeyen de karıştı...

2011-09-18 21:48:19

Recep Şahin - Vefa borcu

Bu vatan bu millet için, şehit olan veya gazilik onuruna sahip olanlar sevgi, saygı ve korunmayı hak ediyorlar. Devletin gerekli duyarlılığı göstereceğine inanıyorum. 2011-09-15 12:55:49

Engin Alceler - Herkes duyarlılık göstersin

Anıl hanım çok güzel tespitlerde bulunmuşsunuz.. Devletimiz şehit yakınlarına ve gazi olan kişilere ve onların yakınlarına hertürlü konuda öncelik göstermeli ve destek olmalıdır... 2011-09-15 09:07:16

KORAY COŞKUN - yetkililere çağrı

Lütfen bir an önce harekete geçin.Amerika'daki mor kalpler gibi olmak istiyoruz. 2011-09-15 00:22:20

Bütün Yorumları görmek için tıklayınız!
Resmi Gazete
ANKET
Taner uran'ın Çalışmalarından Memnunmusunuz?
Kararsızım - 51
Hayır - 1968
Evet - 245
Diger anketlerimiz için tıklayın...
Yol Durumu
Dilekçe Örnekleri
Sayfa Yüklenme Süresi : 0.135 Saniye
İslahiye Gaziantep Haber
Video İzle Sözleşmeli Haber © Copyright 2010 Gazi SOFT Her hakkı saklıdır.  
sanalbasin.com üyesidir