• Oğuz SOYSAL Dua ve Önemi 28 Şubat 2017 Salı soysalnet@mynet.com Oğuz SOYSAL
  ‘’…Sizin duanız olmasaydı Rabbim size değer verir miydi?...’’ (Furkan Suresi, 77)

   Dua, kelime olarak ‘’seslenmek, yardım istemek’’ anlamına gelmektedir. Daha derin bir ifadeyle ele alırsak ‘’kulun Allah’a yönelmesi’’ ya da ‘’acizliklerle dolu olan insanın, sonsuz kudret sahibi Yaratıcıdan yardım talep etmesidir’’ de diyebiliriz.

              Peki, nasıl dua etmeliyiz? Duanın yeri ve zamanı var mıdır? Dua ederken nelere dikkat etmeliyiz? Dua ederken kaçınılması gereken durumlar var mıdır?

              Kuran ayetleri ışığında duanın nasıl anlatıldığını inceleyelim.

              Dikkat edilmesi gereken ilk nokta, duanın sadece ve sadece Allah’a yapılmasıdır. Allah, sonsuz kudret sahibidir, tüm eksikliklerden münezzehtir, hiçbir şeye muhtaç olmayandır.

              ‘’Allah ile beraber başka bir ilaha yalvarıp-yakarma, sonra azaba uğratılanlardan olursun.’’ (Şuara Suresi, 213)

  Dua; samimiyetle yapılmalı, gösterişten uzak olmalıdır. Duanın nerede yapıldığı, ne kadar yüksek sesle yapıldığı, duaya katılımın fazlalığı ölçü değildir.

              ‘’Rabbini, sabah akşam, yüksek olmayan bir sesle, kendi kendine, ürpertiyle, yalvara yalvara ve için için zikret…’’ (Araf Suresi, 205)

              Mümin,  Allah’a kesin bilgiyle iman etmeli ve Allah’ın varlığını, kudretini bütün benliğiyle hissetmelidir. Kişi acizliğini kabul edip yaratılmışlara değil, sadece ve sadece Yüce Yaratıcımıza yönelmelidir.

              ‘’Rabbinin ismini zikret ve her şeyden kendini çekerek yalnızca O’na yönel.’’ (Müzemmil Suresi, 8)

              Rabbimiz, merhametlilerin en merhametlisidir. Tövbelerimizi çokça kabul edendir. Esirgeyen ve Bağışlayandır. Kişi, birçok kez hata yapmış olsa da ve bu nedenle çok büyük vicdan azabı yaşasa da Allah’ın affediciliğinden ümit kesilmez.

  ‘’… Allah’ın rahmetinden umut kesmeyin. Çünkü kafirler topluluğundan başkası Allah’ın rahmetinden umudunu kesmez.’’ (Yusuf Suresi, 87)

  Yine benzer şekilde kişi, ne kadar çok salih amelde bulunmuş olsa da cennete layık olduğundan emin olamaz. Sevap-günah tartımızın ne yöne ağır basacağını bilemiyoruz. Ayrıca dünya hayatındaki imtihan son nefese kadar devam etmektedir. Bugün sahip olduğumuz imanı yarın elde tutabileceğimizin garantisi yoktur.

  ‘’Şüphesiz Rablerinin azabından emin olunamaz.’’ (Mearic Suresi, 28)

  Mümin, cennet ve cehennemin varlığına kesin olarak inanan kişidir. Dolayısıyla Allah’ın azabını düşünüp korktuğu gibi, aynı zamanda varmayı hedeflediği asıl yurt olan cenneti düşünüp, korku ve ümit taşıyarak dua eder.

  ‘’…Rablerine korku ve umutla dua ederler…’’ (Secde Suresi, 16)

  Dua etmek demek ne olduğunu bilmediğimiz kelimeleri tekrarlamak, bir formalite olarak görmek, süslü sözle söylemek değildir. Önemli olan samimiyetle Allah’a yönelmektir.

  Dualarımızda, Allah’tan dünyevi isteklerde bulunabilir miyiz? Elbette. Ancak sadece dünyevi olması samimi olmaz. Allah bizden hem bu dünyada da hem de ahirette mutlu olmamızı istemektedir.

  ‘’...İnsanlardan öylesi vardır ki: ’’Rabbimiz, bize dünyada ver’’ der; onun ahirette nasibi yoktur. Onlardan öylesi vardır ki: ’’Rabbimiz, bize dünyada da iyilik ver, ahirette de iyilik (ver) ve bizi ateşin azabından koru’’ der. İşte bunların kazandıklarına karşılık nasibleri vardır. Allah, hesabı pek seri görendir.’’ (Bakara Suresi, 200-202)

  Dua ederken tüm güzellikleri, nimetleri sadece kendimiz için değil, tüm müminler için de istemeliyiz.

  Kişi, istediği yer ve zamanda dua edebilir. Dua etmek için bir sınır konmamıştır ancak Kuran’da seher ve gece vaktine dikkat çekilmiştir. Bu sayede kişinin, güne Allah’ın rızasını hatırlayarak başlamasına ve geceleyin de gün içerisindeki davranışların muhasebesini yapmasına vesile olur.

  Allah, bir ayetinde ‘’…Bana dua ettiği zaman dua edenin duasına cevap veririm…’’ (Bakara Suresi, 186) buyurmaktadır. Allah dualarımıza icabet edendir. Allah, dualarımıza icabet edip etmeyeceği gibi şüpheler veya ‘nasıl olsa kabul olmaz’ şeklindeki düşünceler hatalıdır. Ayrıca şunu da belirtmek gerekir ki icabet etmek demek her zaman aynısının gerçekleşmesi demek değildir. Duamızın karşılığında Allah bize daha azını verebilir, daha fazlasını verebilir, başka bir şey verebilir ya da hiç vermeyebilir. Bazen insan kendisi için farkında olmadan zararlı olanı da talep edebilir.

  ‘’İnsan hayra dua ettiği gibi, şerre de dua etmektedir. İnsan, pek acelecidir.’’ (İsra Suresi, 11)

  İki türlü dua vardır: Sözlü dua ve Fiili dua. Fiili dua, amacımızın gerçekleşmesi için elimizden geleni yapmaktır. Bununla beraber sözlü duamızı da etmeliyiz. Örneğin; sınavda başarılı olmak için çalışmalıyız ve sözlü olarak da bu başarıya ulaşabilmek için Allah’tan yardım dilemeliyiz.

  Allah, sadece zorluk yaşadığımız zamanlarda değil, O’na her an muhtaç olduğumuzun farkında olup dualarımızın da sürekli olmasını istemektedir.

  ‘’İnsana bir zarar dokunduğunda, yan yatarken, otururken ya da ayaktayken Bize dua eder; zararı üstünden kaldırdığımız zaman ise, sanki kendisine dokunan zarara Bizi hiç çağırmamış gibi döner-gider. İşte, ölçüyü taşıranlara yapmakta oldukları böyle süslenmiştir.’’ (Yunus Suresi, 12)

  Geçmişimiz, göz açıp kapayıncaya kadar hızlı geçmiştir. Bundan sonraki ömrümüz de yine göz açıp kapayıncaya kadar kısa sürecektir.

  ‘’… Şüphesiz benim namazım, ibadetlerim, hayatım ve ölümüm alemlerin Rabbi Allah içindir.’’ (Enam Suresi, 162)

   

   

   

   

   

   

             

   

                                                                                      

18 0
17,790 kez okundu
18
0

YORUMLAR

0 Yorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan gazihaber sorumlu tutulamaz.

YORUM YAZ

Ad soyad Mail Adresi Yorumunuz
Kardeş Siteler
 • resim
 • resim
 • resim
 • resim
 • resim
 • resim
 • resim
BİZİ TAKİP EDİN
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
Gazihaber yayın grubu. Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve aktif linkle kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Gazihaber.com Copyright 2011 / 2018 Video İzle - Sözleşmeli Haber - Esnaf Arama - Gaziantep Uyducu - Gümüşhane Haber - İslahiye Haber - Gaziantep Haber -