• Rafet KELEŞ Şehit ve Gazilerin En Büyük Sorunu... 27 Ekim 2017 Cuma rafetkeles@gmail.com Rafet KELEŞ
  Diyelim ki Şehit ve Gazilerin sorunlarını çözecek olan kurumun başındasınız ve size dediler ki, "Vatan uğruna Canlarını, Uzuvlarını vermiş insanların sorunu kalmasın, mağduriyetleri ortadan kaldırın."

  Ne yapardınız ? 
   ‎
   ‎Nasıl  bir yol çizerdiniz ?

    Mesela,alt birimlerde çalışanlara, kim nasıl hayatını kaybetmiş,kim.hangi olaydan dolayı,nasıl sakat kalmış diye bir araştırma yapar mıydınız ?
    
   Vereceğiniz hakları belirlerken,kaza sonucu olan olaylar sebebiyle Hayatını kaybeden veya sakat kalanlara eksik haklar verseniz vicdanınız rahat eder miydi ? 
    
    Askerlik görevini yerine getirirken Şehit,Gazi olan insanların bir kısmının maaşına %25 zam yapıp,bir kısmını bu % 25 zamdan muaf tutar mıydınız ? 
    
   Bir kısmına Tazminat verip,bir kısmına Tazminata gerek yok der miydiniz ? 

   Bir kısmının Ortez-Protezini karşılarken,diğer bir kısmını kaderleriyle başbaşa bırakır mıydınız ?

    İşe yerleştirmelerde tayin,çalışma koşulları, sağlık sorunları vb gibi şikayetler geldiğinde "amaaan banane,ne haliniz varsa görün " diyerek kulaklarınızı tıkar mıydınız 

    ‎Yoksa zaten mağdur olmuş ve kanunla "pozitif ayrımcılık yapılabilir" denilen bu insanlara,hak ettikleri değeri vermek için çaba mı gösterirdiniz ? 
   
   Örnekleri çoğaltmak mümkün. Bu kadar sorun karşısında siz olsanız ne yapardınız ? 

  Eğer iyi niyetli ve Vicdanlı bir yönetici iseniz,‎öncelikle,Şehit ve Gaziler arasında, yıllardır  yapılan ayrımı kaldırmak şart. 

    Bu ayrım kalkmadığı sürece,bundan önce de olduğu gibi,çıkan bir Haktan bir kesim yararlanır,bir başka kesim yararlanamaz,mağdur olur. 

    Çıkan kanunlar,verilen haklar Şehit ve Gazilerin lehinde olmalı,yeni mağduriyetlere sebep olmamalı. Kanun önünde eşitlik sağlanırsa,o birimlerde görevli kim olursa olsun,o kanun sınırları dahilinde çalışacağı için sorunlar azalır ve sorunların çözülmeleri de hızlanır.

    Bence en büyük sorun,Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Şehit ve Gaziler arasında köprü olması, iletişimi sağlaması gereken Dernek ve sivil toplum kuruluşlarının,kendi tabanlarından uzak olmasıdır
    
    ‎Yani Dernekler,kendi üyelerinin gerçek sorunlarını (kişisel sorunlar değil,herkesi ilgilendiren konuları kastediyorum)  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bildirmesi konusunda kopukluklar var. Bakanlık,ile, Şehit ve Gaziler arasındaki köprü yıkılmış. Tek çözüm, bu köprünün yeniden,eskisinden de sağlam olarak  inşa edilmesidir.
    
  Sonuç olarak,Gazilikle ilgili çok ciddi sorunlar olduğu doğru ama bence Gazilerin çözülemeyecek sorunu yok. Gazilerin en büyük sorunu,sorunları çözmek istemeyen insanların,sorunları çözecek makamları işgal etmeleridir.

   Şehit ve Gaziler,mağdur edilmeyi, haksızlığa uğramayı hak etmiyor. Adil olunsun ve insanca yaşam şartları sağlansın istiyorlar.

  Saygılarımla

  Rafet Keleş
8 0
108,946 kez okundu
8
0

YORUMLAR

0 Yorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan gazihaber sorumlu tutulamaz.

YORUM YAZ

Ad soyad Mail Adresi Yorumunuz
Diğer Rafet KELEŞ Yazıları
BİZİ TAKİP EDİN
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
Gazihaber yayın grubu. Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve aktif linkle kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Gazihaber.com Copyright 2011 / 2020 Video İzle - Sözleşmeli Haber - Esnaf Arama - Gaziantep Uyducu - Gümüşhane Haber - İslahiye Haber - Gaziantep Haber -