• Oğuz SOYSAL Son Pişmanlık Fayda Etmez 01 Şubat 2018 Perşembe soysalnet@mynet.com Oğuz SOYSAL
  İnsanoğlu, dünyanın çeşitli güzelliklerini yaşadığı gibi aynı zamanda birçok sıkıntılı ve acı veren olayla da yüzleşmekte ve buna maruz kalmaktadır. Bazı duygular vardır ki hiçbir fiziksel acıyla kıyaslanamayacak kadar şiddetli olabiliyor. Bu duygu ‘’pişmanlık’’tır.

              Pişmanlık, yaşanış olarak dini açıdan ikiye ayırabiliriz: Allah’a iman edenlerin ve etmeyenlerin yaşadıkları pişmanlık…

              Elbette hiç kimse hata yapmak istemez. Herkes her zaman en doğru tavırla ve kararla hareket etmek ister. Ancak insan zayıf yaratılmıştır ve hata yapmak da insan olmanın bir parçasıdır.

  Müminler, her olayın Allah’ın izniyle gerçekleştiğini bilir. Yaptıkları bu hatalar karşısında hemen tevbe eder, tevekkülle yaklaşır ve bir daha aynı hatayı tekrarlamamaya niyet ederler. Ömrü boyunca bu hatadan ötürü sıkıntılı ruh hali içinde olmaz. Her geçen gün Allah’a daha iyi bir kul olmak çabalarlar.

  İman etmeyenler ise, yaptıkları hatalardan dolayı dünyada müthiş bir azapla karşı karşıya kalırlar. Bir ömür boyu bu hataların izini taşırlar. Ve müminlerin özelliği olan tevekkülden yoksun oldukları için ‘ah keşke, keşke öyle davranmasaydım…’ şeklinde kendilerini ifade ederler.

  İnkarcılar, hayati bir tehlikeyle karşı karşıya kaldıklarında hemen Allah’a gönülden katıksız olarak bağlanırlar ancak tehlike geçtiğinde ise eski durumuna dönebilirler.

  ‘’…Öyle ki siz gemide bulunduğunuz zaman, onlar da güzel bir rüzgarla onu yüzdürürlerken ve (tam) bununla sevinmektelerken, ona çılgınca bir rüzgar gelip çatar ve her yandan dalgalar onları kuşatır; onlar artık bu (dalgalarla) gerçekten kuşatıldıklarını sanmışlarken, dinde O’na gönülden katıksız bağlılar (muhlisler) olarak Allah’a dua etmeye başlarlar:’’Andolsun eğer bundan bizi kurtaracak olursan, muhakkak Sana şükredenlerden olacağız.’’ Ama (Allah) onları kurtarınca, hemen haksız yere, yeryüzünde taşkınlığa koyulurlar…’’ (Yunus Suresi, 22-23)

  İnkarcılar için asıl pişmanlık ölümle beraber başlayacaktır:

  Sonunda, onlardan birine ölüm geldiği zaman, der ki:’’Rabbim, beni geri çevirin. Ki, geride bıraktığım (dünya)da salih amellerde bulunayım.’’ Asla, gerçekten bu, yalnızca bir sözdür, bunu da kendisi söylemektedir… (Mü’minun Suresi, 99-100)

  Gönderilen elçilere uymayanların dirilişte yaşadıkları pişmanlık bir ayette şöyle belirtilmiştir:

  Demişlerdir ki:’’Eyvahlar bize, uykuya bırakıldığımız yerden bizi kim diriltip kaldırdı? Bu, Rahman (olan Allah)ın vaat ettiğidir, (demek ki) gönderilen (elçi)ler doğru söylemiş.’’ (Yasin Suresi, 52)

  İnkar edenler için hesap vakti geldiğinde kendilerine kitapların hiç verilmemiş olmasını ve ölümün her şeyi bitirmesini dileyeceklerdir:

  Kitabı sol eline verilenler ise; o da, der ki:’’Bana keşke kitabım verilmeseydi.’’

  ‘’Hesabımı hiç bilmeseydim.’’

  ‘’Keşke o (ölüm her şeyi) kesip atsaydı.’’

  ‘’Malım bana hiçbir yarar sağlayamadı.’’

  ‘’Güç ve kudretim yok olup gitti.’’ (Hakka Suresi, 25-29)

  İnkarcılara dünyada bir kimsenin öğüt alıp düşünebileceği kadar süre verilmiştir. Ancak kendisini bu öğütlere kapatıp kendi nefsine uymakla kazançta olduğunu düşünüyordu. Ölüm vakti onun için gelmiştir. Nefsine uyup vicdanını devre dışı bırakmasının sonucu olarak azap onun için dünyada başlamıştır. Azabı; dirilişte, hesap gününde ve cehennemde ise devam edecektir.

  Mümin ise, kendisini Allah’a adamıştır, bütün ömrünü O’nun için yaşamıştır. Verilen nimetlere şükretmiştir. Kötü bir olayla karşılaştığında tevekkülle yaklaşmıştır. Hata yaptığında Allah’tan af dilemiştir.  Hatalarından ders almış ve bir daha aynı hataya düşmemeye niyet etmiştir. Allah’ın affediciliğini umut ettiği için kendisine başkaları tarafından yapılan hataları da affetmiştir. Güzel bir ahlakla yaşadığı için cennetle ödüllendirilmiştir.

  Eğer şükreder ve iman ederseniz, Allah azabınızla ne yapsın? Allah şükrünün karşılığını verendir, bilendir. (Nisa Suresi, 147)

   

  ‘’…Şüphesiz benim namazım, ibadetlerim, hayatım ve ölümüm alemlerin Rabbi Allah içindir.’’ (Enam Suresi, 162)

2 0
38,662 kez okundu
2
0

YORUMLAR

0 Yorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan gazihaber sorumlu tutulamaz.

YORUM YAZ

Ad soyad Mail Adresi Yorumunuz
BİZİ TAKİP EDİN
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
 • sosyal
Gazihaber yayın grubu. Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve aktif linkle kaynak gösterilmeden yayımlanamaz. Gazihaber.com Copyright 2011 / 2020 Video İzle - Sözleşmeli Haber - Esnaf Arama - Gaziantep Uyducu - Gümüşhane Haber - İslahiye Haber - Gaziantep Haber -