Yunus Emre Ve Hocası Tapduk Emre Anıldı

Sandıklı Belediyesi tarafından geleneksel olarak düzenlenen Yunus Emre ve Hocası Tapduk Emre’yi Anma ve Termal Turizm Festivali etkinliği start aldı.
Yunus Emre Ve Hocası Tapduk Emre Anıldı Sandıklı Yunus Emre Mahallesinde bulunan Yunus Emre türbesinde başlayan ve 2 gün süreceği belirtilen etkinlik, saygı duruşu, İstiklal Marşı ve Mevlid-i Şerif okunması ile başladı. Sandıklı Müftüsü Davut Çalışkan tarafından yapılan dualar sonrası, Araştırmacı Yazar Hüseyin Hüsrevoğlu, devlet arşivlerinden derlediği belgeyi katılımcılarla paylaştı. Hüsrevoğlu, Yunus Emre’nin kabrinin bilinenin aksine Eskişehir’de değil Sandıklı’da olduğunu ve Başbakanlık Arşivlerinde yer alan belgelerinde bunu doğruladığını belirtti. Hüsrevoğlu; “Başbakanlık Osmanlı arşivlerinden aldığımız bu belge, Sandıklı’da Karahisari sahip sancağı, Sandıklı Kazası, Çay Köyünde yatan Yunus Emre Zaviyesinin 160 Dönüm arazisinden gelen buğday ve arpaların hesabı vardır” dedi.

Sandıklı Belediye Başkanı Mustafa Çöl, birlik ve beraberliğimizin hiç bir zaman bozulmaması dileklerinde bulunarak; “Bu mübarek gün ve saatte inşaallah bu hoş görü, sevgi ve muhabbet hiç bir zaman kalbimizden eksik olmasın, Canab-ı Allah devletimize, milletimize ve memleketimize hiç bir zaman zeval vermesin” dedi.

Programa Sandıklı Kaymakamı Faik Arıcan, Belediye Başkanı Mustafa Çöl, Emniyet Müdürü Hakan Gezergün, İlçe Müftüsü Davut Çalışkan, daire amirleri ve müdürleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Konuşmalar sonrası programa katılan vatandaşlara etli pilav ikramı ile Yunus Emre Türbesindeki anma etkinlikleri sona erdi.

http://www.gazihaber.com adresinden 31 Mart 2020, 18:33 tarihinde yazdırılmıştır.