Sırbistan’dan Gelen Öğrenciler Kapadokya’da

Sırbistan’ın çeşitli üniversitelerinde öğrenim gören 26 genç, Türk kültürünü tanımak ve tarihi ve turistik merkezlerini gezmek amacıyla Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi’nin (NEÜ) misafiri olarak Kapadokya’ya geldi. Peribacaları ile ünlü bölgede at sırtında peribacalarını gezen öğrenciler aynı zamanda Türkçe öğreniyor.
Sırbistan’dan Gelen Öğrenciler Kapadokya’da NEÜ TÖMER Müdürü Doç. Dr. Mehmet Çeribaş yaptığı açıklamada; geçtiğimiz yıl NEÜ Rektörü Prof. Dr. Filiz Kılıç başkanlığında bir heyetin Sırbistan’a giderek incelemelerde bulunduğunu ve bu ülkedeki çeşitli üniversiteler ile NEÜ arasında işbirliği anlaşmasının imzalandığını kaydetti.

Çeribaş, NEÜ öğretim görevlileri ve öğrencilerinin Sırbistan’daki üniversitelerde ders ve öğrenim görmeleri ve aynı şekilde bu ülkeden gelen öğretim görevlileri ve öğrencilerin de NEÜ’de ders vererek öğrenim görmelerine olanak sağlayacak olan bu anlaşmalar çerçevesinde Sırbistanlı öğrencilere Türk kültürünü ve Türkiye’yi tanıtmak için çalışmalar yaptıklarını ifade etti.

NEÜ ile Türkiye’nin Belgrad Büyükelçiliği işbirliğinde Belgrad Üniversitesi, Novisad Üniversitesi ve Novipazar Üniversitesi’nde öğrenim gören 26 öğrenciyi Türkiye’ye davet ettiklerini açıklayan Çeribaşı: “Bir ay boyunca Kapadokya’da misafirimiz olacak olan öğrenciler burada kaldıkları süre içerisinde hem Türkçe dersleri alacak hem de çeşitli sosyal ve kültürel aktivitelere katılacaklar. Hazırladığımız program sayesinde Sırbistanlı öğrencilerin Türk kültürünü yakından tanımalarını istiyoruz. Bunun için çeşitli gezi programlarının yanı sıra konuk öğrencilerimiz ile Türk ailelerine misafir olup onlara Türk örf ve adetlerini tanıtıyoruz. Türk yemeklerini tadan öğrencilerimiz derslerde öğrendikleri Türkçelerini bu sayede geliştirme imkanı da buluyor” dedi.

Çeribaşı, NEÜ ile Sırbistan’daki üniversiteler arasındaki işbirliğinin önümüzdeki yıllarda da devam edeceğini ve üniversitelerinden bir gurup öğretim görevlisi ve öğrencinin 2016 yılında bu ülkeye gideceğini ve Türk öğretim görevlilerinin burada Türkoloji Bölümünde öğrenim gören öğrencilere ders vereceklerini söyledi.

Kapadokya bölgesine gelen Sırbistanlı öğrencilerden Duşan Bukvic, ilk kez Türkiye’ye geldiğini belirterek Türk insanlarını ve Türk kültürünü tanımaktan dolayı çok mutlu olduğunu söyledi. Bukvic: “Türkiye hakkında daha önce çok fazla bilgim yoktu. Türkiye’ye gelebileceğimi öğrendiğimde çok heyecanlandım. Buraya geldiğim ilk günden itibaren çok iyi karşılandık. Kapadokya gibi eşsiz bir coğrafyayı gezdiğim için kendimi çok şanslı hissediyorum” dedi.

Elida Saçiroviç ise: “Türkçe derslerimiz oldukça eğlenceli geçiyor. Derslerde öğrendiklerimizi yaptığımız sosyal ve kültürel gezilerde pekiştirme imkanı buluyoruz. Türkiye gerçekten mükemmel bir ülke” diye konuştu.

http://www.gazihaber.com adresinden 31 Mart 2020, 18:29 tarihinde yazdırılmıştır.